Çamaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çamaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %28,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %74,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%39,3
2024 katılım
%88,7
yerel seçim
Seçmen
8.587
2024
Sandık
34
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çamaş sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇamaş, Ordu · katılım %88,7ÇamaşOrduCHP%39,31%28,69Yeniden Refah%28,57%6,33MHP%18,91%1,87İYİ Parti%6,05%18,00Saadet%2,70%0,91DEVA%1,56%0,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇamaş, Ordu · katılım %87,3ÇamaşOrduErdoğan%71,66%62,16Kılıçdaroğlu%25,11%32,45Sinan Oğan%2,66%4,81Muharrem İnce%0,57%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇamaş, Ordu · katılım %83,9ÇamaşOrduErdoğan%74,27%65,21Kılıçdaroğlu%25,73%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇamaş, Ordu · katılım %87,3ÇamaşOrduAK Parti%50,39%44,64CHP%18,04%24,01MHP%14,66%12,60İYİ Parti%8,82%9,89Yeniden Refah%1,96%2,29BBP%1,04%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çamaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çamaş’ta oyların %39,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 10,5 puan.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.CHP → Yeniden Refah76,762,3
Sarıyakup Mah.CHP → Yeniden Refah56,921,8
Uzunali Mah.MHP → Yeniden Refah54,219,8
Kemal Paşa Mah.CHP → Yeniden Refah53,520,6
Sakargeriş Mah.MHP → CHP52,331,0
Kocaman Mah.MHP → Yeniden Refah51,310,8
Sucuali Mah.MHP → CHP50,40,0
Akpınar Mah.MHP → CHP48,111,3
Söken Mah.MHP → CHP46,725,5
Örmeli Mah.MHP → CHP46,211,2
Kestaneyokuşu Mah.MHP → CHP45,89,6
Danışman Mah.MHP → CHP44,947,8
Akköy Mah.MHP → CHP40,317,0
Taşoluk Mah.MHP → Yeniden Refah40,18,4
Giden Mah.MHP → CHP37,923,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,0
MHP%25,7
CHP%21,2
Katılım %89,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,4
Muharrem İnce%21,1
Meral Akşener%7,6
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,9
MHP%22,3
CHP%18,5
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
MHP%53,3
CHP%31,8
İYİ Parti%7,2
Katılım %90,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,7
Kemal Kılıçdaroğlu%25,1
Sinan Oğan%2,7
Katılım %87,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,4
CHP%18,0
MHP%14,7
Katılım %87,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,3
Kemal Kılıçdaroğlu%25,7
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
CHP%39,3
Yeniden Refah%28,6
MHP%18,9
Katılım %88,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çamaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akköy Mah.CHP %40,4%85,4
Akpınar Mah.CHP %36,1%90,9
Budak Mah.CHP %44,7%88,9
Burhan Güneyi Mah.CHP %46,9%92,3
Danışman Mah.CHP %63,9%92,0
Edirli Mah.CHP %61,8%94,9
Giden Mah.CHP %47,0%85,5
Gümüşlü Mah.CHP %47,9%102,7
Hisarbey Mah.MHP %36,1%82,3
Kemal Paşa Mah.Yeniden Refah %47,1%87,5
Kestaneyokuşu Mah.CHP %35,9%88,4
Kocaman Mah.Yeniden Refah %40,7%92,2
Sakargeriş Mah.CHP %47,4%87,5
Sarıyakup Mah.Yeniden Refah %51,2%83,4
Sucuali Mah.CHP %42,3%90,4
Söken Mah.CHP %43,7%92,7
Taşoluk Mah.Yeniden Refah %36,9%82,2
Tepeli Mah.Yeniden Refah %36,5%86,6
Uzunali Mah.Yeniden Refah %50,6%86,1
Yeni Mah.Yeniden Refah %71,7%94,1

Altın sandık

Çamaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çamaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çavuşbaşı Mah.%71,2
Danışman Mah.%63,9
Sakargeriş Mah.%47,4
En zayıf
Yeni Mah.%9,0
Kemal Paşa Mah.%26,6
Taşoluk Mah.%28,5
Yeniden Refah
En güçlü
Yeni Mah.%71,7
Sarıyakup Mah.%51,2
Uzunali Mah.%50,6
En zayıf
Danışman Mah.%10,4
Giden Mah.%10,5
Çavuşbaşı Mah.%10,7
MHP
En güçlü
Hisarbey Mah.%36,1
Örmeli Mah.%30,7
Budak Mah.%28,0
En zayıf
Yeni Mah.%9,3
Uzunali Mah.%9,5
Çavuşbaşı Mah.%10,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%90,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%94,1
Söken Mah.%92,7
Danışman Mah.%92,0
Çavuşbaşı Mah.%91,7
Örmeli Mah.%91,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Taşoluk Mah.%82,2
Hisarbey Mah.%82,3
Sarıyakup Mah.%83,4
Giden Mah.%85,5
Uzunali Mah.%86,1

Çamaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çamaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çamaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %28,6 ile ikinci oldu.

Çamaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çamaş’ta 8.587 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.

Çamaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,7, Kemal Kılıçdaroğlu %25,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,3 ile önde çıktı.

Çamaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,4, CHP %18,0, MHP %14,7, İYİ Parti %8,8, Yeniden Refah %2,0.

Çamaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çamaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çamaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamaş’ta oyların %39,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 10,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çamaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Sarıyakup Mah., Uzunali Mah..

Çamaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çamaş’ta etkin parti sayısı 3,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 10,7 puan.

Çamaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çamaş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çamaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çamaş’ta geçersiz oy oranı %7,54 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çamaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çamaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamaş’ta AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çamaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çamaş’taki 23 mahallenin 15 tanesinde CHP, 7 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çamaş’ın altın sandığı hangisi?

Çamaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamaş, Akpınar Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,75 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,74 puan sapmayla verdi.

Çamaş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çavuşbaşı (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%9,0) mahallesinde aldı.

Çamaş’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yeni (%71,7) mahallesinde, en düşük oyu Danışman (%10,4) mahallesinde aldı.

Çamaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%94,1), en düşük katılım Taşoluk Mah. (%82,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.