Çatalpınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çatalpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %46,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çatalpınar’da Recep Tayyip Erdoğan %88,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,8
2024 katılım
%89,3
yerel seçim
Seçmen
10.764
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çatalpınar sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇatalpınar, Ordu · katılım %89,3ÇatalpınarOrduAK Parti%48,84%41,61İYİ Parti%46,14%18,00Yeniden Refah%2,33%6,33Saadet%1,12%0,91CHP%1,11%28,69BBP%0,19%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇatalpınar, Ordu · katılım %89,1ÇatalpınarOrduErdoğan%85,81%62,16Kılıçdaroğlu%11,12%32,45Sinan Oğan%2,69%4,81Muharrem İnce%0,38%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇatalpınar, Ordu · katılım %86,4ÇatalpınarOrduErdoğan%88,06%65,21Kılıçdaroğlu%11,94%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇatalpınar, Ordu · katılım %89,0ÇatalpınarOrduAK Parti%54,42%44,64MHP%24,62%12,60CHP%8,24%24,01İYİ Parti%3,94%9,89Yeniden Refah%3,85%2,29ittifak)%1,55%0,86Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çatalpınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çatalpınar’da oyların %47,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 44,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı88,978,3
Karşıyaka Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı81,865,1
Güneyce Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı68,938,6
İncirli Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı65,829,9
Karahasan Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı65,331,9
Merkez Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,910,8
Ortaköy Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı53,46,2
Gündoğdu Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı52,84,9
Güney Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı52,41,0
Şirinköy Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı47,78,7
Dere Mah.Cumhur İttifakı (aynı)47,51,9
Akkaya Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı23,816,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,8
Saadet%38,4
CHP%1,7
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,8
Muharrem İnce%8,8
Meral Akşener%2,4
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,9
MHP%28,4
CHP%7,2
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%66,7
BBP%26,1
Saadet%3,9
Katılım %91,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,8
Kemal Kılıçdaroğlu%11,1
Sinan Oğan%2,7
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
MHP%24,6
CHP%8,2
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,1
Kemal Kılıçdaroğlu%11,9
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
AK Parti%48,8
İYİ Parti%46,1
Yeniden Refah%2,3
Katılım %89,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkaya Mah.İYİ Parti %45,1%85,0
Dere Mah.İYİ Parti %48,3%92,5
Elmaköy Mah.AK Parti %70,2%87,7
Göller Mah.AK Parti %50,1%82,3
Gündoğdu Mah.İYİ Parti %51,7%95,1
Güney Mah.İYİ Parti %46,6%85,8
Güneyce Mah.İYİ Parti %68,7%94,7
Hatipler Mah.AK Parti %74,4%97,4
Haşal Mah.AK Parti %56,2%92,9
Karahamza Mah.AK Parti %65,6%90,6
Karahasan Mah.İYİ Parti %65,2%93,0
Karşıyaka Mah.İYİ Parti %82,0%87,7
Kayatepe Mah.AK Parti %61,4%88,3
Keçili Mah.AK Parti %58,1%92,8
Kıran Mah.AK Parti %57,6%89,2
Madenköy Mah.AK Parti %68,8%93,5
Merkez Mah.İYİ Parti %53,7%87,6
Ortaköy Mah.İYİ Parti %51,3%90,2
Sayacatürk Mah.AK Parti %53,7%86,3
Terimli Mah.İYİ Parti %53,4%92,2

Altın sandık

Çatalpınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çatalpınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Elmaköy Mah.%70,2
Karahamza Mah.%65,6
Kayatepe Mah.%61,4
En zayıf
Karşıyaka Mah.%16,9
Güneyce Mah.%30,1
Karahasan Mah.%33,1
İYİ Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%82,0
Güneyce Mah.%68,7
Karahasan Mah.%65,2
En zayıf
Karahamza Mah.%25,2
Elmaköy Mah.%26,2
Kayatepe Mah.%31,1

Seçime katılım

2024 Yerel%89,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gündoğdu Mah.%95,1
Güneyce Mah.%94,7
Karahasan Mah.%93,0
Keçili Mah.%92,8
Şirinköy Mah.%92,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Göller Mah.%82,3
Akkaya Mah.%85,0
Sayacatürk Mah.%86,3
Merkez Mah.%87,6
Elmaköy Mah.%87,7

Çatalpınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çatalpınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çatalpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %46,1 ile ikinci oldu.

Çatalpınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’da 10.764 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Çatalpınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,8, Kemal Kılıçdaroğlu %11,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,1 ile önde çıktı.

Çatalpınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,4, MHP %24,6, CHP %8,2, İYİ Parti %3,9, Yeniden Refah %3,9.

Çatalpınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çatalpınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çatalpınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çatalpınar’da oyların %47,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 44,5 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Çatalpınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Karşıyaka Mah., Güneyce Mah..

Çatalpınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’da etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 2,7 puan.

Çatalpınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çatalpınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’da geçersiz oy oranı %5,39 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çatalpınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çatalpınar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çatalpınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çatalpınar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çatalpınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çatalpınar’daki 23 mahallenin 13 tanesinde İYİ Parti, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çatalpınar’ın altın sandığı hangisi?

Çatalpınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çatalpınar, Şirinköy Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Çatalpınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Elmaköy (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%16,9) mahallesinde aldı.

Çatalpınar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%82,0) mahallesinde, en düşük oyu Karahamza (%25,2) mahallesinde aldı.

Çatalpınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gündoğdu Mah. (%95,1), en düşük katılım Göller Mah. (%82,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.