Çaybaşı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çaybaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %45,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çaybaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %84,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%51,2
2024 katılım
%89,7
yerel seçim
Seçmen
9.957
2024
Sandık
44
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çaybaşı sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇaybaşı, Ordu · katılım %89,7ÇaybaşıOrduYeniden Refah%51,23%6,33AK Parti%45,55%41,61CHP%2,14%28,69Saadet%0,70%0,91BTP%0,38%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇaybaşı, Ordu · katılım %87,7ÇaybaşıOrduErdoğan%80,39%62,16Kılıçdaroğlu%15,00%32,45Sinan Oğan%4,07%4,81Muharrem İnce%0,54%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇaybaşı, Ordu · katılım %82,7ÇaybaşıOrduErdoğan%83,95%65,21Kılıçdaroğlu%16,05%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇaybaşı, Ordu · katılım %87,7ÇaybaşıOrduAK Parti%54,07%44,64MHP%14,67%12,60İYİ Parti%9,71%9,89CHP%8,75%24,01Yeniden Refah%5,61%2,29BBP%1,90%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çaybaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çaybaşı’da oyların %51,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 50,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kurudere Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah77,955,9
Çayır Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah75,851,2
Tekke Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah73,948,9
Çay Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah72,145,9
Namazlı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah67,439,5
Göksu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah67,134,1
Çınar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah62,228,4
Eğribel Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,54,9
Akbaba Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah49,71,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,8
MHP%32,8
CHP%2,3
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,4
Muharrem İnce%8,5
Meral Akşener%7,1
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,1
MHP%23,1
CHP%7,1
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
AK Parti%52,6
BBP%42,5
Saadet%2,6
Katılım %91,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,4
Kemal Kılıçdaroğlu%15,0
Sinan Oğan%4,1
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,1
MHP%14,7
İYİ Parti%9,7
Katılım %87,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,0
Kemal Kılıçdaroğlu%16,1
Katılım %82,7
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%51,2
AK Parti%45,6
CHP%2,1
Katılım %89,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbaba Mah.Yeniden Refah %49,7%88,0
Aşıklı Çakıllı Mah.AK Parti %66,9%90,4
Boras Mah.Yeniden Refah %53,2%94,3
Cemallı Mah.Yeniden Refah %67,2%97,6
Cevizliyatak Mah.AK Parti %66,5%90,7
Eğribel Mah.Yeniden Refah %49,1%89,8
Göksu Mah.Yeniden Refah %66,9%88,4
Gürcek Mah.Yeniden Refah %65,3%90,0
Hacıali Mah.Yeniden Refah %45,4%92,9
Kapılı Mah.AK Parti %55,0%86,6
Kargalı Mah.Yeniden Refah %80,3%93,8
Kurudere Mah.Yeniden Refah %75,8%92,9
Kuşlu Mah.Yeniden Refah %56,8%97,0
Köklük Mah.AK Parti %54,4%86,9
Mollalı Mah.AK Parti %54,0%87,0
Namazlı Mah.Yeniden Refah %67,4%97,0
Taşkesiği Mah.AK Parti %66,5%92,7
Tekke Mah.Yeniden Refah %72,6%94,9
Yenicuma Mah.Yeniden Refah %56,0%90,9
Çandır Mah.Yeniden Refah %56,5%93,2

Altın sandık

Çaybaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çaybaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Göksu Mah.%66,9
Çınar Mah.%59,6
Akbaba Mah.%49,7
En zayıf
Aşıklı Çakıllı Mah.%32,1
Taşkesiği Mah.%32,9
Cevizliyatak Mah.%32,9
AK Parti
En güçlü
Aşıklı Çakıllı Mah.%66,9
Taşkesiği Mah.%66,5
Cevizliyatak Mah.%66,5
En zayıf
Çınar Mah.%31,3
Göksu Mah.%32,8
Eğribel Mah.%44,2

Seçime katılım

2024 Yerel%89,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,7 / TR %84,1
2019 Yerel%91,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taşkesiği Mah.%92,7
Cevizliyatak Mah.%90,7
İlküvez Mah.%90,7
Aşıklı Çakıllı Mah.%90,4
Eğribel Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çınar Mah.%82,9
Kapılı Mah.%86,6
Köklük Mah.%86,9
Mollalı Mah.%87,0
Akbaba Mah.%88,0

Çaybaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çaybaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çaybaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %45,5 ile ikinci oldu.

Çaybaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’da 9.957 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 44 sandıkta kullanıldı.

Çaybaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,4, Kemal Kılıçdaroğlu %15,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,0 ile önde çıktı.

Çaybaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,1, MHP %14,7, İYİ Parti %9,7, CHP %8,8, Yeniden Refah %5,6.

Çaybaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çaybaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çaybaşı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çaybaşı’da oyların %51,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 50,4 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Çaybaşı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kurudere Mah., Çayır Mah., Tekke Mah..

Çaybaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’da etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,7 puan.

Çaybaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çaybaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’da geçersiz oy oranı %6,55 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çaybaşı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çaybaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çaybaşı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çaybaşı’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Çaybaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çaybaşı’daki 26 mahallenin 18 tanesinde Yeniden Refah, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çaybaşı’nın altın sandığı hangisi?

Çaybaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çaybaşı, Akbaba Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,1 puan saptı.

Çaybaşı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Göksu (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Aşıklı Çakıllı (%32,1) mahallesinde aldı.

Çaybaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşıklı Çakıllı (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Çınar (%31,3) mahallesinde aldı.

Çaybaşı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşkesiği Mah. (%92,7), en düşük katılım Çınar Mah. (%82,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.