Fatsa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Fatsa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Fatsa’da Recep Tayyip Erdoğan %63,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,0
2024 katılım
%76,6
yerel seçim
Seçmen
95.836
2024
Sandık
321
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Fatsa sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıFatsa, Ordu · katılım %76,6FatsaOrduAK Parti%52,04%41,61CHP%32,08%28,69İYİ Parti%9,20%18,00Yeniden Refah%3,30%6,33Zafer Partisi%0,95%0,55Saadet%0,87%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurFatsa, Ordu · katılım %87,1FatsaOrduErdoğan%60,39%62,16Kılıçdaroğlu%33,96%32,45Sinan Oğan%5,14%4,81Muharrem İnce%0,51%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurFatsa, Ordu · katılım %83,7FatsaOrduErdoğan%63,19%65,21Kılıçdaroğlu%36,81%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiFatsa, Ordu · katılım %87,1FatsaOrduAK Parti%46,98%44,64CHP%25,45%24,01İYİ Parti%9,86%9,89MHP%8,84%12,60Yeniden Refah%2,07%2,29Zafer Partisi%1,56%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Fatsa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Fatsa’da oyların %17,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti66 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kabakdağı Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,525,9
Yalıköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,613,4
Kavraz Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,42,5
Mustafakemalpaşa Mah.AK Parti (aynı)20,14,0
Evkaf Mah.AK Parti (aynı)19,40,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,4
MHP%28,6
CHP%16,7
Katılım %84,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,1
Muharrem İnce%27,8
Meral Akşener%7,7
Katılım %86,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
CHP%23,9
MHP%15,6
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
AK Parti%60,3
CHP%29,0
Saadet%7,5
Katılım %82,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,4
Kemal Kılıçdaroğlu%34,0
Sinan Oğan%5,1
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,0
CHP%25,5
İYİ Parti%9,9
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,2
Kemal Kılıçdaroğlu%36,8
Katılım %83,7
2024 YerelYerel
AK Parti%52,0
CHP%32,1
İYİ Parti%9,2
Katılım %76,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Fatsa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetler Mah.CHP %49,4%93,9
Arpalık Mah.AK Parti %50,7%91,8
Aslancami Mah.AK Parti %54,8%88,9
Ayazlı Mah.AK Parti %58,1%76,1
Aşağıardıç Mah.AK Parti %52,2%85,9
Aşağıtepe Mah.AK Parti %67,0%86,2
Aşağıyavaş Mah.AK Parti %79,8%91,4
Bacanak Mah.AK Parti %71,2%97,6
Bahçeler Mah.AK Parti %64,7%91,3
Bağlarca Mah.CHP %62,9%90,8
Başköy Mah.AK Parti %61,8%91,9
Beyceli Mah.AK Parti %54,0%83,6
Bolaman Mah.AK Parti %44,2%81,2
Bozdağı Mah.AK Parti %56,0%90,5
Bucaklı Mah.AK Parti %49,2%92,2
Buhari Mah.AK Parti %50,1%92,2
Bülbül Mah.AK Parti %74,1%88,2
Büyükkoç Mah.AK Parti %63,2%88,4
Demirci Mah.AK Parti %52,6%86,9
Dereyurt Mah.CHP %48,7%94,9

Altın sandık

Fatsa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Fatsa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Aşağıyavaş Mah.%79,8
Salihli Mah.%77,2
İslamdağ Mah.%75,5
En zayıf
Kılıçlı Mah.%19,8
Bağlarca Mah.%23,9
Kayaköy Akçakese Mah.%28,3
CHP
En güçlü
Kılıçlı Mah.%66,7
Bağlarca Mah.%62,9
Kayaköy Akçakese Mah.%59,5
En zayıf
Aşağıyavaş Mah.%7,7
Salihli Mah.%10,7
Karşıyaka Mah.%11,3
İYİ Parti
En güçlü
Kabakdağı Mah.%43,7
Konakbaşı Mah.%19,5
Aslancami Mah.%16,2
En zayıf
Çötelü Mah.%2,9
Beyceli Mah.%3,6
Küçükkoç Mah.%3,9

Seçime katılım

2024 Yerel%76,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,7 / TR %84,1
2019 Yerel%82,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yavaş Mah.%95,1
Yukarıbahçeler Mah.%93,8
Tepecik Mah.%93,7
Küpdüşen Mah.%93,6
Hacıköy Mah.%93,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dumlupınar Mah.%67,6
Salihli Mah.%68,8
Sakarya Mah.%69,9
Evkaf Mah.%70,2
Kurtuluş Mah.%70,5

Fatsa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Fatsa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Fatsa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,1 ile ikinci oldu.

Fatsa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Fatsa’da 95.836 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 321 sandıkta kullanıldı.

Fatsa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,4, Kemal Kılıçdaroğlu %34,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,2 ile önde çıktı.

Fatsa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,0, CHP %25,4, İYİ Parti %9,9, MHP %8,8, Yeniden Refah %2,1.

Fatsa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Fatsa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Fatsa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Fatsa’da oyların %17,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Fatsa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Kabakdağı Mah., Yalıköy Mah., Kavraz Mah..

Fatsa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Fatsa’da etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 20,0 puan.

Fatsa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Fatsa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Fatsa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Fatsa’da geçersiz oy oranı %6,07 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Fatsa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Fatsa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Fatsa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Fatsa’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Fatsa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Fatsa’daki 89 mahallenin 76 tanesinde AK Parti, 11 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Fatsa’nın altın sandığı hangisi?

Fatsa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Fatsa, Kurtuluş Mah., 1188 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.

Fatsa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağıyavaş (%79,8) mahallesinde, en düşük oyu Kılıçlı (%19,8) mahallesinde aldı.

Fatsa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kılıçlı (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Aşağıyavaş (%7,7) mahallesinde aldı.

Fatsa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yavaş Mah. (%95,1), en düşük katılım Dumlupınar Mah. (%67,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.