İkizce Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İkizce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla MHP kazandı. BBP %31,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 33,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İkizce’de Recep Tayyip Erdoğan %77,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İkizce sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İkizce’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İkizce’de oyların %38,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 32,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Düzpelit Mah. | MHP → CHP | 63,2 | 33,7 |
| Aşağı Karlıtepe Mah. | MHP → BBP | 59,3 | 15,1 |
| Enağızlı Mah. | MHP → BBP | 54,1 | 22,9 |
| Kocaman Mah. | MHP → BBP | 53,5 | 20,0 |
| Tombaşlı Mah. | MHP → BBP | 52,2 | 8,4 |
| Ağcaalan Mah. | MHP → BBP | 52,2 | 5,9 |
| Merkez Mah. | MHP → BBP | 51,5 | 10,4 |
| Aşağı Kaynartaş Mah. | MHP → BBP | 50,4 | 2,6 |
| Kervansaray Mah. | MHP → CHP | 46,6 | 35,9 |
| Beylerce Mah. | MHP → BBP | 44,6 | 11,4 |
| Yoğunoluk Mah. | MHP (aynı) | 43,5 | 1,7 |
| Fatih Mah. | MHP → CHP | 42,1 | 0,8 |
| Bolluk Mah. | MHP → BBP | 40,7 | 8,1 |
| Kurtluca Mah. | MHP → CHP | 30,4 | 7,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İkizce’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ağcaalan Mah. | BBP %34,3 | %87,7 |
| Aşağı Karlıtepe Mah. | BBP %44,9 | %93,9 |
| Aşağı Kaynartaş Mah. | BBP %36,4 | %90,3 |
| Başönü Mah. | MHP %35,3 | %97,1 |
| Beylerce Mah. | BBP %42,5 | %85,0 |
| Bolluk Mah. | BBP %38,2 | %85,2 |
| Derebaşı Mah. | MHP %57,3 | %85,8 |
| Devecik Mah. | MHP %69,6 | %86,7 |
| Diyek Mah. | MHP %43,2 | %94,2 |
| Dumantepe Mah. | MHP %58,2 | %91,6 |
| Düzmeşe Mah. | MHP %41,0 | %91,8 |
| Düzpelit Mah. | CHP %54,3 | %92,9 |
| Enağızlı Mah. | BBP %51,5 | %88,6 |
| Esentepe Mah. | MHP %40,8 | %91,8 |
| Fatih Mah. | CHP %34,9 | %90,9 |
| Gaziler Mah. | BBP %41,4 | %94,8 |
| Kale Mah. | MHP %44,3 | %97,3 |
| Kervansaray Mah. | CHP %54,6 | %83,6 |
| Kiraztepe Mah. | MHP %53,7 | %86,5 |
| Kocaman Mah. | BBP %52,6 | %94,0 |
Altın sandık
İkizce’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İkizce’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İkizce seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İkizce’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İkizce’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla MHP kazandı. BBP %31,7 ile ikinci oldu.
İkizce’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İkizce’de 11.371 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 55 sandıkta kullanıldı.
İkizce’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,6, Kemal Kılıçdaroğlu %21,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,9 ile önde çıktı.
İkizce’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %53,7, CHP %14,7, MHP %13,6, İYİ Parti %8,3, Yeniden Refah %2,6.
İkizce’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İkizce’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İkizce’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İkizce’de oyların %38,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 32,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
İkizce’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Düzpelit Mah., Aşağı Karlıtepe Mah., Enağızlı Mah..
İkizce’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İkizce’de etkin parti sayısı 3,31; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 9,2 puan.
İkizce’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde İkizce’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
İkizce’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İkizce’de geçersiz oy oranı %8,47 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
İkizce’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İkizce’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
İkizce hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İkizce’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
İkizce’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İkizce’deki 32 mahallenin 17 tanesinde MHP, 11 tanesinde BBP, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.
İkizce’nin altın sandığı hangisi?
İkizce’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İkizce, Merkez Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,16 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,64 puan sapmayla verdi.
İkizce’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Devecik (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Enağızlı (%28,6) mahallesinde aldı.
İkizce’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Enağızlı (%51,5) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%12,6) mahallesinde aldı.
İkizce’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Diyek Mah. (%94,2), en düşük katılım Tombaşlı Mah. (%77,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.