Kabataş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kabataş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %31,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kabataş’ta Recep Tayyip Erdoğan %76,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%36,3
2024 katılım
%86,5
yerel seçim
Seçmen
9.150
2024
Sandık
36
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kabataş sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKabataş, Ordu · katılım %86,5KabataşOrduCHP%36,34%28,69İYİ Parti%30,99%18,00AK Parti%29,58%41,61Yeniden Refah%2,12%6,33BBP%0,30%1,01BTP%0,30%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKabataş, Ordu · katılım %87,1KabataşOrduErdoğan%72,64%62,16Kılıçdaroğlu%22,56%32,45Sinan Oğan%3,72%4,81Muharrem İnce%1,09%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKabataş, Ordu · katılım %83,9KabataşOrduErdoğan%76,43%65,21Kılıçdaroğlu%23,57%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKabataş, Ordu · katılım %87,1KabataşOrduAK Parti%50,77%44,64MHP%15,74%12,60CHP%13,37%24,01İYİ Parti%11,25%9,89Yeniden Refah%1,80%2,29ittifak)%1,61%0,86Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kabataş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kabataş’ta oyların %25,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kuzköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı39,115,5
Eceli Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,522,9
Ardıç Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,855,6
Belen Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,326,0
Elbeyi Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,137,6
Merkez Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,848,2
Beylerli Mah.AK Parti (aynı)28,22,2
Yeniceli Mah.AK Parti (aynı)27,12,0
Kabataş Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,532,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,6
CHP%34,5
MHP%4,6
Katılım %85,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,8
Muharrem İnce%13,4
Meral Akşener%10,5
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,9
MHP%21,5
CHP%10,5
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
AK Parti%53,0
İYİ Parti%44,8
Saadet%1,8
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,6
Sinan Oğan%3,7
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,8
MHP%15,7
CHP%13,4
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,4
Kemal Kılıçdaroğlu%23,6
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
CHP%36,3
İYİ Parti%31,0
AK Parti%29,6
Katılım %86,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kabataş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alanbaşı Mah.CHP %72,0%91,1
Alankent Mah.CHP %76,6%86,3
Ardıç Mah.İYİ Parti %67,3%91,2
Belen Mah.İYİ Parti %44,2%90,3
Beylerli Mah.AK Parti %49,4%89,4
Düz Mah.CHP %57,7%84,2
Eceli Mah.AK Parti %35,6%89,6
Elbeyi Mah.CHP %48,5%77,2
Hoşkadem Mah.AK Parti %52,7%87,0
Ilıcak Mah.CHP %57,3%85,5
Kabataş Yeni Mah.İYİ Parti %41,5%86,2
Kayıncık Mah.CHP %66,1%83,0
Kuzköy Mah.AK Parti %40,3%84,1
Merkez Mah.İYİ Parti %53,5%84,8
Yakacık Mah.CHP %85,7%82,9
Yeniceli Mah.AK Parti %49,5%88,0
Çukurcak Mah.CHP %62,1%88,8
Şifa Suyu Mah.İYİ Parti %42,4%87,4

Altın sandık

Kabataş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kabataş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yakacık Mah.%85,7
Alankent Mah.%76,6
Kayıncık Mah.%66,1
En zayıf
Ardıç Mah.%7,3
Beylerli Mah.%12,5
Belen Mah.%17,1
İYİ Parti
En güçlü
Ardıç Mah.%67,3
Merkez Mah.%53,5
Belen Mah.%44,2
En zayıf
Yakacık Mah.%8,8
Alankent Mah.%9,2
Ilıcak Mah.%10,2
AK Parti
En güçlü
Hoşkadem Mah.%52,7
Yeniceli Mah.%49,5
Beylerli Mah.%49,4
En zayıf
Yakacık Mah.%5,1
Alankent Mah.%11,7
Kayıncık Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%86,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ardıç Mah.%91,2
Belen Mah.%90,3
Eceli Mah.%89,6
Beylerli Mah.%89,4
Çukurcak Mah.%88,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Elbeyi Mah.%77,2
Yakacık Mah.%82,9
Kayıncık Mah.%83,0
Kuzköy Mah.%84,1
Merkez Mah.%84,8

Kabataş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kabataş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kabataş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %31,0 ile ikinci oldu.

Kabataş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kabataş’ta 9.150 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.

Kabataş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,6, Kemal Kılıçdaroğlu %22,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,4 ile önde çıktı.

Kabataş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,8, MHP %15,7, CHP %13,4, İYİ Parti %11,2, Yeniden Refah %1,8.

Kabataş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kabataş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kabataş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kabataş’ta oyların %25,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Kabataş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kuzköy Mah., Eceli Mah., Ardıç Mah..

Kabataş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kabataş’ta etkin parti sayısı 3,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 5,4 puan.

Kabataş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 19,8 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 13,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kabataş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kabataş’ta geçersiz oy oranı %7,65 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kabataş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kabataş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kabataş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kabataş’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kabataş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kabataş’taki 18 mahallenin 8 tanesinde CHP, 5 tanesinde İYİ Parti, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kabataş’ın altın sandığı hangisi?

Kabataş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kabataş, Elbeyi Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,08 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,58 puan sapmayla verdi.

Kabataş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yakacık (%85,7) mahallesinde, en düşük oyu Ardıç (%7,3) mahallesinde aldı.

Kabataş’ta İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Ardıç (%67,3) mahallesinde, en düşük oyu Yakacık (%8,8) mahallesinde aldı.

Kabataş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ardıç Mah. (%91,2), en düşük katılım Elbeyi Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.