Kumru Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kumru’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %13,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kumru’da Recep Tayyip Erdoğan %86,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%73,9
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
22.917
2024
Sandık
84
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kumru sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKumru, Ordu · katılım %83,2KumruOrduAK Parti%73,88%41,61CHP%13,53%28,69Yeniden Refah%6,72%6,33Saadet%2,92%0,91BBP%1,43%1,01BTP%1,06%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKumru, Ordu · katılım %86,4KumruOrduErdoğan%83,73%62,16Kılıçdaroğlu%12,56%32,45Sinan Oğan%3,01%4,81Muharrem İnce%0,70%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKumru, Ordu · katılım %82,7KumruOrduErdoğan%86,71%65,21Kılıçdaroğlu%13,29%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKumru, Ordu · katılım %86,3KumruOrduAK Parti%62,05%44,64MHP%13,16%12,60CHP%7,79%24,01İYİ Parti%6,84%9,89Yeniden Refah%3,82%2,29BBP%1,48%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kumru’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kumru’da oyların %9,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fatih Mah.AK Parti (aynı)36,43,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,4
MHP%23,9
CHP%10,4
Katılım %87,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,6
Muharrem İnce%9,3
Meral Akşener%4,0
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,9
MHP%22,0
CHP%7,6
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%75,6
CHP%17,5
Saadet%6,5
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,7
Kemal Kılıçdaroğlu%12,6
Sinan Oğan%3,0
Katılım %86,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,1
MHP%13,2
CHP%7,8
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,7
Kemal Kılıçdaroğlu%13,3
Katılım %82,7
2024 YerelYerel
AK Parti%73,9
CHP%13,5
Yeniden Refah%6,7
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kumru’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçadere Mah.AK Parti %68,9%87,9
Avdullu Mah.AK Parti %69,2%94,7
Ayvalı Mah.AK Parti %72,7%84,6
Ağcaalantürk Mah.AK Parti %86,0%82,4
Ballık Mah.AK Parti %87,5%91,6
Balı Mah.AK Parti %88,1%80,9
Demircili Mah.AK Parti %67,4%74,5
Derbent Mah.AK Parti %70,0%90,4
Dereköy Mah.AK Parti %66,3%85,7
Divanıtürk Mah.AK Parti %81,7%83,6
Duman Mah.AK Parti %75,5%89,9
Ergentürk Mah.AK Parti %89,7%80,5
Erikçeli Mah.AK Parti %79,0%84,8
Esence Mah.AK Parti %79,8%90,0
Eskiçokdeğirmen Mah.AK Parti %83,0%85,4
Fatih Mah.AK Parti %49,8%87,3
Fizme Mah.AK Parti %69,2%87,1
Gökçeli Mah.AK Parti %67,6%90,2
Güneycik Mah.AK Parti %61,4%84,2
Kadıncık Mah.AK Parti %69,2%84,3

Altın sandık

Kumru’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kumru’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Ergentürk Mah.%89,7
Balı Mah.%88,1
Yeniakçaalan Mah.%88,1
En zayıf
Fatih Mah.%49,8
Güneycik Mah.%61,4
Yukarıdamlalı Mah.%62,9
CHP
En güçlü
Fatih Mah.%46,2
Yalnızdam Mah.%29,7
Dereköy Mah.%23,5
En zayıf
Ergentürk Mah.%2,7
Balı Mah.%3,5
Yeniakçaalan Mah.%3,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yukarıdamlalı Mah.%16,1
Karacalar Mah.%10,1
Divanıtürk Mah.%9,9
En zayıf
Fatih Mah.%1,5
Dereköy Mah.%2,8
Balı Mah.%2,9

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,7 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karacalar Mah.%94,5
Konaklı Mah.%93,6
Ballık Mah.%91,6
Derbent Mah.%90,4
Esence Mah.%90,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karacalı Mah.%72,8
Samur Mah.%73,1
Demircili Mah.%74,5
Ergentürk Mah.%80,5
Balı Mah.%80,9

Kumru seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kumru’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kumru’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %13,5 ile ikinci oldu.

Kumru’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kumru’da 22.917 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 84 sandıkta kullanıldı.

Kumru’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,7, Kemal Kılıçdaroğlu %12,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,7 ile önde çıktı.

Kumru’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,0, MHP %13,2, CHP %7,8, İYİ Parti %6,8, Yeniden Refah %3,8.

Kumru’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kumru’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kumru’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kumru’da oyların %9,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

Kumru’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah..

Kumru’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kumru’da etkin parti sayısı 1,75; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 60,3 puan.

Kumru’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kumru’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kumru’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kumru’da geçersiz oy oranı %8,22 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kumru’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kumru’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kumru hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kumru’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kumru’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kumru’daki 40 mahallenin 40 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kumru’nun altın sandığı hangisi?

Kumru’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kumru, Ayvalı Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Kumru’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ergentürk (%89,7) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%49,8) mahallesinde aldı.

Kumru’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fatih (%46,2) mahallesinde, en düşük oyu Ergentürk (%2,7) mahallesinde aldı.

Kumru’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacalar Mah. (%94,5), en düşük katılım Karacalı Mah. (%72,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.