Perşembe Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Perşembe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Perşembe’de Recep Tayyip Erdoğan %54,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Perşembe sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Perşembe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Perşembe’de oyların %17,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çandır Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 49,9 | 37,4 |
| Kutluca Mah. | AK Parti (aynı) | 33,4 | 1,8 |
| Sırakovancı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,8 | 16,8 |
| Ortatepe Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,3 | 17,3 |
| Çaytepe Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,9 | 31,2 |
| Saray Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,8 | 34,1 |
| Soğukpınar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,0 | 11,9 |
| Alınca Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,4 | 19,3 |
| Kuyluca Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,6 | 4,5 |
| Medreseönü Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,0 | 3,2 |
| Neneli Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,6 | 7,8 |
| İstanbulboğazı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 18,7 | 24,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Perşembe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alınca Mah. | CHP %44,6 | %90,1 |
| Anaç Mah. | CHP %45,7 | %80,4 |
| Aziziye Mah. | AK Parti %55,9 | %97,6 |
| Babalı Mah. | CHP %61,2 | %92,5 |
| Bekirli Mah. | AK Parti %55,2 | %80,5 |
| Beyli Mah. | AK Parti %53,8 | %80,3 |
| Bolatlı Mah. | CHP %55,0 | %89,6 |
| Boğazcık Mah. | AK Parti %40,4 | %86,0 |
| Dereiçi Mah. | CHP %48,3 | %84,6 |
| Doğan Mah. | AK Parti %65,7 | %89,6 |
| Düz Mah. | CHP %62,5 | %79,0 |
| Efirli Mah. | CHP %46,7 | %79,5 |
| Ekinciler Mah. | AK Parti %55,9 | %81,7 |
| Gündoğdu Mah. | CHP %42,6 | %86,6 |
| Güzelyurt Mah. | AK Parti %58,8 | %99,0 |
| Hacılar Mah. | AK Parti %86,6 | %86,5 |
| Hamidiye Mah. | CHP %41,0 | %83,3 |
| Kacalı Mah. | CHP %44,1 | %77,7 |
| Kaleyaka Mah. | CHP %50,7 | %78,3 |
| Kazancılı Mah. | AK Parti %64,2 | %82,1 |
Altın sandık
Perşembe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Perşembe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Perşembe seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Perşembe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Perşembe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,4 ile ikinci oldu.
Perşembe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Perşembe’de 26.619 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 116 sandıkta kullanıldı.
Perşembe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,4, Kemal Kılıçdaroğlu %44,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3 ile önde çıktı.
Perşembe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %37,7, CHP %32,0, İYİ Parti %12,7, MHP %9,6, Yeniden Refah %1,2.
Perşembe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Perşembe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Perşembe’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Perşembe’de oyların %17,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Perşembe’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Çandır Mah., Kutluca Mah., Sırakovancı Mah..
Perşembe’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Perşembe’de etkin parti sayısı 2,94; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,3 puan.
Perşembe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Perşembe’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Perşembe’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Perşembe’de geçersiz oy oranı %7,76 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Perşembe’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Perşembe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Perşembe hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Perşembe’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Perşembe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Perşembe’deki 55 mahallenin 30 tanesinde AK Parti, 24 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Perşembe’nin altın sandığı hangisi?
Perşembe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Perşembe, Soğukpınar Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.
Perşembe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yarlı (%81,6) mahallesinde, en düşük oyu Şenyurt (%18,1) mahallesinde aldı.
Perşembe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Düz (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Yarlı (%6,4) mahallesinde aldı.
Perşembe’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yumrutaş Mah. (%93,0), en düşük katılım Okçulu Mah. (%63,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.