Ünye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ordu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ünye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %37,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ünye’de Recep Tayyip Erdoğan %72,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,5
2024 katılım
%78,8
yerel seçim
Seçmen
101.438
2024
Sandık
392
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ünye sonuçları Ordu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÜnye, Ordu · katılım %78,8ÜnyeOrduAK Parti%40,48%41,61İYİ Parti%37,48%18,00Yeniden Refah%10,50%6,33CHP%8,31%28,69Saadet%1,29%0,91BBP%0,64%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÜnye, Ordu · katılım %88,4ÜnyeOrduErdoğan%69,31%62,16Kılıçdaroğlu%24,61%32,45Sinan Oğan%5,46%4,81Muharrem İnce%0,62%0,59Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÜnye, Ordu · katılım %85,3ÜnyeOrduErdoğan%72,58%65,21Kılıçdaroğlu%27,42%34,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÜnye, Ordu · katılım %88,4ÜnyeOrduAK Parti%51,79%44,64CHP%16,00%24,01İYİ Parti%11,17%9,89MHP%10,04%12,60Yeniden Refah%4,16%2,29Zafer Partisi%1,87%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ünye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ünye’de oyların %40,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

25 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti66 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bayramca Mah.AK Parti → Millet İttifakı53,617,2
Yavı Mah.AK Parti → Millet İttifakı52,311,1
Killik Mah.AK Parti → Millet İttifakı52,214,1
İpekyolu Mah.AK Parti → Millet İttifakı50,110,6
Yunus Emre Mah.AK Parti (aynı)49,32,8
Denizbükü Mah.AK Parti → Millet İttifakı48,630,6
Saraçlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı47,70,5
Keş Mah.AK Parti → Millet İttifakı46,96,5
Çınarlık Mah.AK Parti → Millet İttifakı46,14,0
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,57,3
Erenyurt Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,113,1
Liseler Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,08,0
Gürecülü Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,62,8
Yiğitler Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,128,6
Nuriye Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,62,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,1
MHP%20,7
CHP%18,1
Katılım %87,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,7
Muharrem İnce%19,0
Meral Akşener%6,7
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,4
MHP%16,5
CHP%15,2
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
AK Parti%58,4
Saadet%22,3
İYİ Parti%17,1
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,3
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,8
CHP%16,0
İYİ Parti%11,2
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Katılım %85,3
2024 YerelYerel
AK Parti%40,5
İYİ Parti%37,5
Yeniden Refah%10,5
Katılım %78,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ünye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataköy Mah.AK Parti %49,0%90,2
Atatürk Mah.İYİ Parti %41,2%70,4
Aydıntepe Mah.AK Parti %57,0%91,2
Ağıdere Mah.AK Parti %64,6%94,4
Bayramca Mah.İYİ Parti %48,7%76,6
Başköy Mah.AK Parti %66,7%91,8
Beylerce Mah.AK Parti %50,2%84,0
Burunucu Mah.İYİ Parti %42,3%73,3
Cevizdere Mah.AK Parti %44,6%90,4
Denizbükü Mah.İYİ Parti %46,7%96,0
Dereköy Mah.AK Parti %58,4%94,9
Dizdar Mah.AK Parti %52,0%78,8
Döşemedibi Mah.İYİ Parti %54,9%95,5
Düzköy Mah.AK Parti %46,4%96,7
Düzsaylan Mah.AK Parti %48,4%87,1
Elmalık Mah.AK Parti %51,4%93,0
Erenyurt Mah.AK Parti %36,9%88,5
Esenkale Mah.AK Parti %59,7%94,1
Eskikızılcakese Mah.AK Parti %54,6%91,0
Fatih Mah.AK Parti %52,9%87,0

Altın sandık

Ünye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ünye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yazkonağı Mah.%72,5
Pelitliyatak Mah.%67,1
Yenikent Mah.%65,5
En zayıf
Üçpınar Mah.%10,7
Sahilköy Mah.%23,2
Yiğitler Mah.%25,8
İYİ Parti
En güçlü
Bayramca Mah.%48,7
İpekyolu Mah.%44,5
Yavı Mah.%44,3
En zayıf
Yazkonağı Mah.%15,7
Beylerce Mah.%17,0
Sofutepesi Mah.%17,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yiğitler Mah.%17,3
Yunus Emre Mah.%16,4
Kadılar Mah.%16,0
En zayıf
Üçpınar Mah.%2,4
Yeniköy Mah.%3,2
Erenyurt Mah.%3,5

Seçime katılım

2024 Yerel%78,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Üçpınar Mah.%96,8
Düzköy Mah.%96,7
Kuşçulu Mah.%96,2
Göbü Mah.%95,2
Sarıhalil Mah.%94,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%64,6
Atatürk Mah.%70,4
Yenikent Mah.%70,8
Kaledere Mah.%71,5
Çınarlık Mah.%72,0

Ünye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ünye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ünye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %37,5 ile ikinci oldu.

Ünye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ünye’de 101.438 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 392 sandıkta kullanıldı.

Ünye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,3, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,6 ile önde çıktı.

Ünye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,8, CHP %16,0, İYİ Parti %11,2, MHP %10,0, Yeniden Refah %4,2.

Ünye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ünye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ünye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ünye’de oyların %40,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Ünye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 25 salıncak mahalle var; en oynakları Bayramca Mah., Yavı Mah., Killik Mah..

Ünye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ünye’de etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 3,0 puan.

Ünye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,2 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ünye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ünye’de geçersiz oy oranı %5,65 (Ordu: %6,65). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Ünye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ünye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ünye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ünye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Ünye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ünye’deki 86 mahallenin 61 tanesinde AK Parti, 23 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ünye’nin altın sandığı hangisi?

Ünye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ünye, Liseler Mah., 1255 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,22 puan saptı.

Ünye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yazkonağı (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Üçpınar (%10,7) mahallesinde aldı.

Ünye’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Bayramca (%48,6) mahallesinde, en düşük oyu Yazkonağı (%15,7) mahallesinde aldı.

Ünye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçpınar Mah. (%96,8), en düşük katılım Yeniköy Mah. (%64,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ordu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.