Kadirli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Osmaniye · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kadirli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kadirli’de Recep Tayyip Erdoğan %62,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kadirli sonuçları Osmaniye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kadirli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kadirli’de oyların %21,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 17,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şehit Orhan Gök Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 27,7 | 8,8 |
| Yeni Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 22,7 | 9,1 |
| Cengiz Topel Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 21,7 | 11,2 |
| Bağ Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 20,8 | 16,7 |
| Şehit Halis Şişman Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 20,7 | 9,7 |
| Kurtuluş Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 20,4 | 8,0 |
| Dervişpaşa Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 19,5 | 4,1 |
| Şehit Mehmet Delikuş Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 18,7 | 1,0 |
| Şehit Kansu Küçükateş Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 18,6 | 20,0 |
| Cemalpaşa Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 18,5 | 19,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kadirli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 7 Mart Mah. | CHP %40,2 | %74,7 |
| Bağ Mah. | CHP %52,9 | %80,3 |
| Cemalpaşa Mah. | CHP %50,6 | %77,9 |
| Cengiz Topel Mah. | CHP %48,0 | %79,6 |
| Dere Mah. | CHP %54,4 | %84,0 |
| Dervişpaşa Mah. | CHP %45,0 | %83,9 |
| Kurtuluş Mah. | CHP %47,2 | %82,5 |
| Pazar Mah. | CHP %66,3 | %80,7 |
| Savrun Mah. | CHP %57,0 | %82,5 |
| Sehit Vedat Kocadalli Mah. | CHP %47,4 | %78,9 |
| Tufanpaşa Mah. | CHP %63,3 | %82,1 |
| Yeni Mah. | CHP %47,2 | %79,3 |
| Yeşiltepe Mah. | CHP %72,6 | %72,1 |
| Şehit Halis Şişman Mah. | CHP %46,5 | %82,6 |
| Şehit Kansu Küçükateş Mah. | CHP %52,4 | %75,2 |
| Şehit Mehmet Delikuş Mah. | CHP %43,2 | %81,3 |
| Şehit Mehmet Hallaç Mah. | CHP %35,8 | %79,8 |
| Şehit Mustafa Yağız Mah. | CHP %36,9 | %79,5 |
| Şehit Orhan Gök Mah. | CHP %47,0 | %77,5 |
| Şehit İbrahim Kundakçı Mah. | CHP %38,8 | %78,6 |
Altın sandık
Kadirli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kadirli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kadirli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kadirli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kadirli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %21,8 ile ikinci oldu.
Kadirli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kadirli’de 70.862 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 213 sandıkta kullanıldı.
Kadirli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,6, Kemal Kılıçdaroğlu %33,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,8 ile önde çıktı.
Kadirli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %35,0, MHP %23,0, İYİ Parti %20,1, CHP %15,5, Zafer Partisi %1,9.
Kadirli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kadirli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kadirli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kadirli’de oyların %21,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 17,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Kadirli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Şehit Orhan Gök Mah., Yeni Mah., Cengiz Topel Mah..
Kadirli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kadirli’de etkin parti sayısı 3,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,3 puan.
Kadirli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kadirli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kadirli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kadirli’de geçersiz oy oranı %4,9 (Osmaniye: %5,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Kadirli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kadirli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kadirli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kadirli’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Kadirli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kadirli’deki 20 mahallenin 20 tanesinde CHP birinci çıktı.
Kadirli’nin altın sandığı hangisi?
Kadirli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kadirli, Şehit Kansu Küçükateş Mah., 1114 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,25 puan saptı.
Kadirli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşiltepe (%72,6) mahallesinde, en düşük oyu Şehit Mehmet Hallaç (%35,8) mahallesinde aldı.
Kadirli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 7 Mart (%29,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeşiltepe (%11,4) mahallesinde aldı.
Kadirli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dere Mah. (%84,0), en düşük katılım Yeşiltepe Mah. (%72,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.