Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Osmaniye · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %23,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 25,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %67,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%40,0
2024 katılım
%72,2
yerel seçim
Seçmen
164.166
2024
Sandık
492
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Osmaniye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Osmaniye · katılım %72,2MerkezOsmaniyeMHP%40,03%30,54İYİ Parti%23,79%16,70CHP%21,93%26,48DP%3,93%2,04Zafer Partisi%3,03%1,68DEM Parti%2,61%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Osmaniye · katılım %86,5MerkezOsmaniyeErdoğan%63,43%62,32Kılıçdaroğlu%29,60%30,74Sinan Oğan%6,47%6,41Muharrem İnce%0,49%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Osmaniye · katılım %83,2MerkezOsmaniyeErdoğan%67,22%66,20Kılıçdaroğlu%32,78%33,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Osmaniye · katılım %86,6MerkezOsmaniyeAK Parti%33,07%32,34MHP%28,95%28,63CHP%16,71%16,98İYİ Parti%10,10%12,76Yeşil Sol Parti%3,63%2,00Yeniden Refah%1,97%1,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşil Yurt Mah.MHP → Millet İttifakı37,713,4
Fatih Mah.MHP → Millet İttifakı37,41,5
Ahmet Yesevi Mah.MHP (aynı)36,54,8
Eyüp Sultan Mah.MHP → Millet İttifakı36,48,2
Kurtuluş Mah.MHP → Millet İttifakı33,73,3
Mimar Sinan Mah.MHP → Millet İttifakı33,65,8
M. Akif Ersoy Mah.MHP → Millet İttifakı33,611,9
Alibeyli Mah.MHP → Millet İttifakı33,023,1
Adnan Menderes Mah.MHP → Millet İttifakı32,920,8
Mevlana Mah.MHP → Millet İttifakı32,64,7
Selimiye Mah.MHP (aynı)32,64,5
Baş Mah.MHP → Millet İttifakı32,55,2
Dumlupınar Mah.MHP → Millet İttifakı32,42,5
Yunus Emre Mah.MHP → Millet İttifakı32,28,6
Ali Bekirli Mah.MHP → Millet İttifakı32,04,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%47,3
AK Parti%37,4
CHP%9,9
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Muharrem İnce%20,4
Meral Akşener%9,2
Katılım %85,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,4
MHP%34,4
CHP%11,3
Katılım %85,4
2019 YerelYerel
MHP%65,5
İYİ Parti%23,7
HDP%4,4
Katılım %79,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Kemal Kılıçdaroğlu%29,6
Sinan Oğan%6,5
Katılım %86,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,1
MHP%29,0
CHP%16,7
Katılım %86,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,2
Kemal Kılıçdaroğlu%32,8
Katılım %83,2
2024 YerelYerel
MHP%40,0
İYİ Parti%23,8
CHP%21,9
Katılım %72,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.MHP %29,6%72,9
Ahmet Yesevi Mah.MHP %47,4%85,7
Akyar Mah.MHP %40,2%76,8
Ali Bekirli Mah.MHP %43,2%76,7
Alibeyli Mah.MHP %33,2%66,4
Baş Mah.MHP %37,5%74,8
Cumhuriyet Mah.MHP %42,8%73,3
Dr. Ihsan Goknal Mah.MHP %47,3%74,2
Dumlupınar Mah.MHP %42,8%78,1
Esenevler Mah.MHP %32,2%67,6
Eyüp Sultan Mah.MHP %37,0%68,8
Fakıuşağı Mah.MHP %34,1%63,8
Fatih Mah.MHP %40,2%72,2
Gebeli Mah.MHP %45,5%74,3
Hacı Osmanlı Mah.MHP %39,8%73,2
Haraz Mah.MHP %46,4%84,6
Karacay Mah.MHP %49,3%78,9
Kazım Karabekir Mah.MHP %48,0%75,0
Korkut Ata Mah.İYİ Parti %33,6%71,0
Kurtuluş Mah.MHP %43,4%73,5

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yaverpaşa Mah.%53,0
Karacay Mah.%49,3
M. Fevzi Cakmak Mah.%49,2
En zayıf
Yunus Emre Mah.%27,2
Adnan Menderes Mah.%29,6
Esenevler Mah.%32,2
İYİ Parti
En güçlü
Korkut Ata Mah.%33,6
Alibeyli Mah.%31,7
Yeşil Yurt Mah.%30,1
En zayıf
Selimiye Mah.%16,9
Dr. Ihsan Goknal Mah.%17,1
Gebeli Mah.%17,1
CHP
En güçlü
Esenevler Mah.%31,2
Hacı Osmanlı Mah.%29,0
Yedi Ocak Mah.%26,6
En zayıf
Korkut Ata Mah.%10,5
Yaverpaşa Mah.%13,1
Rızaiye Mah.%16,6

Seçime katılım

2024 Yerel%72,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,2 / TR %84,1
2019 Yerel%79,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaverpaşa Mah.%85,8
Ahmet Yesevi Mah.%85,7
Haraz Mah.%84,6
Vatan Mah.%81,4
Şirinevler Mah.%81,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fakıuşağı Mah.%63,8
Alibeyli Mah.%66,4
Esenevler Mah.%67,6
Raufbey Mah.%68,3
Eyüp Sultan Mah.%68,8

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %23,8 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 164.166 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 492 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,4, Kemal Kılıçdaroğlu %29,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,2 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,1, MHP %28,9, CHP %16,7, İYİ Parti %10,1, Yeşil Sol Parti %3,6.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşil Yurt Mah., Fatih Mah., Ahmet Yesevi Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 16,2 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,51 (Osmaniye: %5,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 38 mahallenin 37 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, M. Akif Ersoy Mah., 1272 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yaverpaşa (%53,0) mahallesinde, en düşük oyu Yunus Emre (%27,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Korkut Ata (%33,5) mahallesinde, en düşük oyu Selimiye (%16,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaverpaşa Mah. (%85,8), en düşük katılım Fakıuşağı Mah. (%63,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Osmaniye il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.