Toprakkale Seçim Sonuçları

2014–2024 · Osmaniye · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Toprakkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %31,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Toprakkale’de Recep Tayyip Erdoğan %59,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,4
2024 katılım
%87,0
yerel seçim
Seçmen
8.215
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Toprakkale sonuçları Osmaniye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıToprakkale, Osmaniye · katılım %87,0ToprakkaleOsmaniyeAK Parti%39,40%15,79BBP%31,25%1,34MHP%10,43%30,54İYİ Parti%10,06%16,70CHP%6,89%26,48Zafer Partisi%0,60%1,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurToprakkale, Osmaniye · katılım %91,0ToprakkaleOsmaniyeErdoğan%55,63%62,32Kılıçdaroğlu%38,22%30,74Sinan Oğan%5,81%6,41Muharrem İnce%0,34%0,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurToprakkale, Osmaniye · katılım %87,9ToprakkaleOsmaniyeErdoğan%59,53%66,20Kılıçdaroğlu%40,47%33,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiToprakkale, Osmaniye · katılım %90,9ToprakkaleOsmaniyeMHP%30,75%28,63AK Parti%24,07%32,34CHP%19,45%16,98İYİ Parti%14,77%12,76Yeşil Sol Parti%3,14%2,00Yeniden Refah%2,14%1,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Toprakkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Toprakkale’de oyların %8,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%28,9
AK Parti%26,1
MHP%23,9
Katılım %94,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Muharrem İnce%26,3
Meral Akşener%11,7
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
MHP%38,9
AK Parti%23,1
İYİ Parti%14,2
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
AK Parti%39,9
MHP%34,6
CHP%23,8
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,6
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
MHP%30,8
AK Parti%24,1
CHP%19,5
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,5
Kemal Kılıçdaroğlu%40,5
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%39,4
BBP%31,3
MHP%10,4
Katılım %87,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Toprakkale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Buyukturkmen Mah.MHP %54,1%86,5
Cumhuriyet Mah.MHP %51,6%97,4
Dagıstan Mah.AK Parti %43,8%89,1
Fatih Mah.MHP %51,2%97,4
Fatıh Sultan Mehmet Mah.AK Parti %39,1%89,0
Göçmenler Mah.AK Parti %45,0%88,6
Karataş Mah.AK Parti %41,5%86,0
Kumarlı Mah.AK Parti %45,3%94,2
Kışla Mah.BBP %40,8%83,6
Sazlık Mah.AK Parti %39,0%94,3
T-1tipi Cezaevi Mah.MHP %53,9%100,0
T-2 Tipi Cezaevi Mah.CHP %62,5%114,3
Tepe Mah.AK Parti %48,7%88,7
Çamlıkevler Mah.AK Parti %30,0%81,7

Altın sandık

Toprakkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Toprakkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tepe Mah.%48,7
Göçmenler Mah.%45,0
Dagıstan Mah.%43,8
En zayıf
Kışla Mah.%29,2
Çamlıkevler Mah.%30,0
Sazlık Mah.%39,0
BBP
En güçlü
Kışla Mah.%40,8
Göçmenler Mah.%37,7
Fatıh Sultan Mehmet Mah.%35,7
En zayıf
Tepe Mah.%18,8
Çamlıkevler Mah.%23,9
Sazlık Mah.%26,2
MHP
En güçlü
Buyukturkmen Mah.%54,1
Cumhuriyet Mah.%51,6
Fatih Mah.%51,2
En zayıf
Göçmenler Mah.%5,7
Fatıh Sultan Mehmet Mah.%6,7
Sazlık Mah.%7,4

Seçime katılım

2024 Yerel%87,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%97,4
Fatih Mah.%97,4
Sazlık Mah.%94,3
Dagıstan Mah.%89,1
Fatıh Sultan Mehmet Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çamlıkevler Mah.%81,7
Kışla Mah.%83,6
Karataş Mah.%86,0
Buyukturkmen Mah.%86,5
Göçmenler Mah.%88,6

Toprakkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Toprakkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Toprakkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %31,2 ile ikinci oldu.

Toprakkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Toprakkale’de 8.215 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Toprakkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,6, Kemal Kılıçdaroğlu %38,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5 ile önde çıktı.

Toprakkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %30,8, AK Parti %24,1, CHP %19,4, İYİ Parti %14,8, Yeşil Sol Parti %3,1.

Toprakkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Toprakkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Toprakkale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Toprakkale’de oyların %8,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 6,7 puan.

Toprakkale’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Toprakkale’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Toprakkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Toprakkale’de etkin parti sayısı 3,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 8,2 puan.

Toprakkale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Toprakkale’de geçersiz oy oranı %4,84 (Osmaniye: %5,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Toprakkale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Toprakkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Toprakkale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Toprakkale’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Toprakkale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Toprakkale’deki 14 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Toprakkale’nin altın sandığı hangisi?

Toprakkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Toprakkale, Karataş Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.

Toprakkale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepe (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Kışla (%29,2) mahallesinde aldı.

Toprakkale’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Kışla (%40,8) mahallesinde, en düşük oyu Tepe (%18,8) mahallesinde aldı.

Toprakkale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%97,4), en düşük katılım Çamlıkevler Mah. (%81,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Osmaniye il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.