Adapazarı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Adapazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %20,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Adapazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %63,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,7
2024 katılım
%75,0
yerel seçim
Seçmen
204.844
2024
Sandık
632
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Adapazarı sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAdapazarı, Sakarya · katılım %75,0AdapazarıSakaryaAK Parti%42,68%37,39CHP%20,77%19,24Yeniden Refah%14,06%15,33Saadet%9,45%4,51İYİ Parti%5,07%5,14Zafer Partisi%4,79%1,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAdapazarı, Sakarya · katılım %91,1AdapazarıSakaryaErdoğan%59,50%64,75Kılıçdaroğlu%32,29%27,87Sinan Oğan%7,76%6,95Muharrem İnce%0,45%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAdapazarı, Sakarya · katılım %87,7AdapazarıSakaryaErdoğan%63,30%68,49Kılıçdaroğlu%36,70%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAdapazarı, Sakarya · katılım %91,2AdapazarıSakaryaAK Parti%42,58%46,97CHP%18,34%15,96İYİ Parti%12,78%11,04MHP%11,02%11,93Yeniden Refah%5,08%5,03Zafer Partisi%3,08%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Adapazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Adapazarı’da oyların %37,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,2 puan.

4 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti74 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İkizce Müslim Mah.AK Parti (aynı)49,52,7
Kurtuluş Mah.AK Parti (aynı)43,31,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP39,62,2
Bağlar Mah.CHP → AK Parti29,313,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,7
MHP%33,0
CHP%9,0
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,1
Muharrem İnce%23,1
Meral Akşener%7,4
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,2
CHP%16,3
MHP%13,5
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%57,6
İYİ Parti%25,2
CHP%11,3
Katılım %83,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,3
Sinan Oğan%7,8
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,6
CHP%18,3
İYİ Parti%12,8
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,3
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
AK Parti%42,7
CHP%20,8
Yeniden Refah%14,1
Katılım %75,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Adapazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Camili Mah.AK Parti %38,7%74,1
Abalı Mah.AK Parti %49,6%92,0
Acıelmalık Mah.AK Parti %42,2%94,5
Akıncılar Mah.AK Parti %42,4%72,9
Alandüzü Mah.AK Parti %39,2%89,0
Aşırlar Mah.AK Parti %49,2%93,3
Bayraktar Mah.AK Parti %48,8%93,6
Bağlar Mah.AK Parti %39,1%92,8
Bileciler Mah.AK Parti %38,0%93,5
Budaklar Mah.AK Parti %46,4%89,2
Büyükhataplı Mah.AK Parti %39,3%96,8
Cumhuriyet Mah.CHP %33,3%69,9
Dağdibi Mah.AK Parti %42,7%84,4
Demirbey Mah.AK Parti %47,0%97,7
Doğancılar Mah.AK Parti %58,6%94,1
Elmalı Mah.AK Parti %60,7%85,9
Evrenköy Mah.AK Parti %51,4%84,7
Göktepe Mah.AK Parti %45,4%89,3
Güllük Mah.AK Parti %41,2%70,3
Güneşler Merkez Mah.AK Parti %44,3%74,8

Altın sandık

Adapazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Adapazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Taşkısığı Mah.%67,5
Mahmudiye Mah.%58,3
Yeşilyurt Mah.%57,4
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%31,1
Tığcılar Mah.%33,4
Kurtuluş Mah.%33,8
CHP
En güçlü
İkizce Müslim Mah.%34,9
Çaltıcak Mah.%33,3
Cumhuriyet Mah.%33,3
En zayıf
Taşkısığı Mah.%7,5
Hacılar Mah.%9,5
Karadere Mah.%9,6
Yeniden Refah
En güçlü
Büyükhataplı Mah.%31,6
Çamyolu Mah.%28,6
Hacılar Mah.%26,2
En zayıf
Budaklar Mah.%6,3
Cumhuriyet Mah.%8,2
Çaltıcak Mah.%8,3

Seçime katılım

2024 Yerel%75,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%83,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çaltıcak Mah.%100,6
Mahmudiye Mah.%98,0
Büyükhataplı Mah.%96,8
Salmanlı Mah.%96,8
Turnadere Mah.%96,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Semerciler Mah.%65,7
Yenidoğan Mah.%66,7
Kurtuluş Mah.%69,0
Korucuk Mah.%69,4
Maltepe Mah.%69,8

Adapazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Adapazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Adapazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %20,8 ile ikinci oldu.

Adapazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Adapazarı’da 204.844 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 632 sandıkta kullanıldı.

Adapazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,3 ile önde çıktı.

Adapazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,6, CHP %18,3, İYİ Parti %12,8, MHP %11,0, Yeniden Refah %5,1.

Adapazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Adapazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Adapazarı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Adapazarı’da oyların %37,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Adapazarı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları İkizce Müslim Mah., Kurtuluş Mah., Cumhuriyet Mah..

Adapazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Adapazarı’da etkin parti sayısı 3,86; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 21,9 puan.

Adapazarı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Adapazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Adapazarı’da geçersiz oy oranı %5,21 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Adapazarı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Adapazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Adapazarı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Adapazarı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Adapazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Adapazarı’daki 84 mahallenin 82 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Adapazarı’nın altın sandığı hangisi?

Adapazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Adapazarı, Ozanlar Mah., 1145 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,66 puan saptı.

Adapazarı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşkısığı (%67,5) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%31,1) mahallesinde aldı.

Adapazarı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İkizce Müslim (%34,9) mahallesinde, en düşük oyu Taşkısığı (%7,5) mahallesinde aldı.

Adapazarı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çaltıcak Mah. (%100,6), en düşük katılım Semerciler Mah. (%65,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.