Akyazı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Akyazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %27,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akyazı’da Recep Tayyip Erdoğan %81,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Akyazı sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Akyazı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Akyazı’da oyların %35,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 23,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yağcılar Mah. | AK Parti → BBP | 54,2 | 15,7 |
| Kumköprü Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,4 | 8,3 |
| Dedeler Mah. | AK Parti → BBP | 49,2 | 4,6 |
| Fatih Mah. | AK Parti (aynı) | 46,6 | 3,3 |
| Gazi Süleyman Paşa Mah. | AK Parti (aynı) | 45,6 | 4,9 |
| Ömercikler Mah. | AK Parti → BBP | 45,0 | 0,5 |
| Konuralp Mah. | AK Parti (aynı) | 44,9 | 3,8 |
| Durmuşlar Mah. | AK Parti (aynı) | 42,6 | 4,9 |
| Yuvalak Mah. | AK Parti → BBP | 39,7 | 0,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Akyazı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbalık Mah. | AK Parti %45,3 | %89,7 |
| Alaağaç Mah. | AK Parti %51,1 | %77,2 |
| Altındere Cumhuriyet Mah. | AK Parti %44,4 | %86,1 |
| Altındere Gündoğan Mah. | AK Parti %51,1 | %79,8 |
| Altındere Osmanağa Mah. | AK Parti %41,7 | %92,4 |
| Ballıkaya Mah. | AK Parti %72,0 | %85,8 |
| Batakköy Mah. | AK Parti %43,9 | %88,5 |
| Bedil Kazancı Mah. | AK Parti %45,7 | %86,8 |
| Bedilkadırbey Mah. | AK Parti %44,4 | %74,5 |
| Bediltahirbey Mah. | CHP %38,4 | %90,2 |
| Beldibi Mah. | AK Parti %70,4 | %94,8 |
| Boztepe Mah. | AK Parti %46,2 | %97,8 |
| Buğdaylı Mah. | AK Parti %37,2 | %92,3 |
| Bıçkıdere Mah. | AK Parti %50,0 | %90,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %41,1 | %80,0 |
| Dedeler Mah. | BBP %36,6 | %91,6 |
| Dokurcun Caylar Yeni Mah. | BBP %33,4 | %86,4 |
| Dokurcun Cengeller Mah. | AK Parti %41,0 | %93,5 |
| Dokurcun Kuloglu Mah. | AK Parti %41,9 | %93,1 |
| Durmuşlar Mah. | AK Parti %36,8 | %96,1 |
Altın sandık
Akyazı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Akyazı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Akyazı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Akyazı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Akyazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %27,8 ile ikinci oldu.
Akyazı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Akyazı’da 71.979 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 249 sandıkta kullanıldı.
Akyazı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,1, Kemal Kılıçdaroğlu %16,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,6 ile önde çıktı.
Akyazı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %57,7, MHP %13,8, CHP %9,7, İYİ Parti %6,6, Yeniden Refah %5,3.
Akyazı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Akyazı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Akyazı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Akyazı’da oyların %35,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 23,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Akyazı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Yağcılar Mah., Kumköprü Mah., Dedeler Mah..
Akyazı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Akyazı’da etkin parti sayısı 3,13; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 19,7 puan.
Akyazı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,6 puan daha yüksek; BBP oyu ortalama 3,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Akyazı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Akyazı’da geçersiz oy oranı %6,67 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Akyazı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akyazı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Akyazı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akyazı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Akyazı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Akyazı’daki 76 mahallenin 69 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde BBP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Akyazı’nın altın sandığı hangisi?
Akyazı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akyazı, Kuzuluk Topçusırtı Mah., 1149 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.
Akyazı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güzlek (%80,7) mahallesinde, en düşük oyu Dedeler (%32,0) mahallesinde aldı.
Akyazı’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Yağcılar (%49,3) mahallesinde, en düşük oyu Çatalköprü (%7,1) mahallesinde aldı.
Akyazı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boztepe Mah. (%97,8), en düşük katılım Ömercikler Mah. (%75,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.