Erenler Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Erenler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla BBP kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 33,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erenler’de Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Erenler sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Erenler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Erenler’de oyların %42,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 32,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Büyükesence Mah. | AK Parti → BBP | 60,5 | 33,7 |
| Küçükesence Mah. | AK Parti → BBP | 58,3 | 29,6 |
| Hasanbey Mah. | AK Parti → BBP | 57,4 | 30,3 |
| Pirahmetler Mah. | AK Parti → BBP | 48,0 | 25,5 |
| Erenler Mah. | AK Parti → BBP | 48,0 | 17,2 |
| Hacıoğlu Mah. | AK Parti → BBP | 47,6 | 13,7 |
| Bekirpaşa Mah. | AK Parti → BBP | 46,3 | 18,7 |
| Dilmen Mah. | AK Parti → BBP | 45,2 | 10,4 |
| Çaykışla Mah. | AK Parti → BBP | 44,9 | 12,9 |
| Küpçüler Mah. | AK Parti → BBP | 44,2 | 8,2 |
| Tuapsalar Mah. | AK Parti → BBP | 43,9 | 0,5 |
| Sarıcalar Mah. | AK Parti → BBP | 43,5 | 14,1 |
| Merkez Yeni Mah. | AK Parti → BBP | 43,5 | 4,4 |
| Bağlar Mah. | AK Parti → BBP | 43,0 | 3,9 |
| Şeyhköy Mah. | AK Parti (aynı) | 42,7 | 1,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Erenler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alancuma Mah. | AK Parti %40,0 | %86,1 |
| Bağlar Mah. | BBP %37,9 | %75,0 |
| Bekirpaşa Mah. | BBP %49,0 | %91,7 |
| Büyükesence Mah. | BBP %56,8 | %92,2 |
| Değirmendere Mah. | AK Parti %48,1 | %90,0 |
| Dilmen Mah. | BBP %38,1 | %75,1 |
| Ekinli Mah. | AK Parti %51,3 | %90,4 |
| Emirler Mah. | AK Parti %47,1 | %93,7 |
| Epçeller Mah. | BBP %40,7 | %92,9 |
| Erenler Mah. | BBP %45,4 | %76,3 |
| Hacıoğlu Mah. | BBP %46,3 | %75,9 |
| Hasanbey Mah. | BBP %57,7 | %92,0 |
| Horozlar Mah. | AK Parti %44,9 | %87,9 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %52,8 | %92,8 |
| Kamışlı Mah. | AK Parti %42,2 | %89,1 |
| Kayalarmemduhiye Mah. | AK Parti %34,2 | %83,0 |
| Kayalarreşitbey Mah. | AK Parti %48,3 | %90,1 |
| Kozluk Mah. | AK Parti %49,1 | %94,2 |
| Küpçüler Mah. | BBP %40,7 | %74,4 |
| Küçükesence Mah. | BBP %53,9 | %92,6 |
Altın sandık
Erenler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Erenler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Erenler seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Erenler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Erenler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla BBP kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu.
Erenler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Erenler’de 66.509 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 208 sandıkta kullanıldı.
Erenler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4, Kemal Kılıçdaroğlu %23,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.
Erenler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %50,5, CHP %12,5, MHP %11,8, İYİ Parti %9,6, Yeniden Refah %6,0.
Erenler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Erenler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Erenler’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Erenler’de oyların %42,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 32,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Erenler’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Büyükesence Mah., Küçükesence Mah., Hasanbey Mah..
Erenler’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Erenler’de etkin parti sayısı 3,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,6 puan.
Erenler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,0 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Erenler’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Erenler’de geçersiz oy oranı %5,02 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Erenler’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erenler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Erenler hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erenler’de AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.
Erenler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Erenler’deki 33 mahallenin 18 tanesinde BBP, 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Erenler’in altın sandığı hangisi?
Erenler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erenler, Merkez Yeni Mah., 1167 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.
Erenler’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Hasanbey (%57,7) mahallesinde, en düşük oyu Kayalarmemduhiye (%25,3) mahallesinde aldı.
Erenler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepe (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Büyükesence (%23,1) mahallesinde aldı.
Erenler’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tepe Mah. (%96,1), en düşük katılım Merkez Yeni Mah. (%73,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.