Ferizli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ferizli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %33,7 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 9,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ferizli’de Recep Tayyip Erdoğan %72,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%44,0
2024 katılım
%82,7
yerel seçim
Seçmen
21.426
2024
Sandık
78
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ferizli sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıFerizli, Sakarya · katılım %82,7FerizliSakaryaİYİ Parti%43,99%5,14AK Parti%33,70%37,39Yeniden Refah%11,01%15,33BBP%4,04%10,91CHP%3,81%19,24Saadet%1,49%4,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurFerizli, Sakarya · katılım %91,6FerizliSakaryaErdoğan%67,87%64,75Kılıçdaroğlu%24,78%27,87Sinan Oğan%6,64%6,95Muharrem İnce%0,71%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurFerizli, Sakarya · katılım %89,3FerizliSakaryaErdoğan%72,06%68,49Kılıçdaroğlu%27,94%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiFerizli, Sakarya · katılım %91,6FerizliSakaryaAK Parti%48,78%46,97MHP%13,02%11,93CHP%12,79%15,96İYİ Parti%12,42%11,04Yeniden Refah%4,87%5,03Zafer Partisi%2,37%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ferizli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ferizli’de oyların %30,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 19,8 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sarıahmetler Mah.AK Parti → İYİ Parti50,822,6
Seyifler Mah.AK Parti → İYİ Parti49,841,0
Nalköy Mah.AK Parti → İYİ Parti46,010,6
Değirmencik Mah.AK Parti → Yeniden Refah45,18,1
Bakırlı Mah.AK Parti → İYİ Parti43,216,5
Doğancı Mah.AK Parti → İYİ Parti41,20,5
Devlet Mah.AK Parti → İYİ Parti37,321,0
Yeni Mah.AK Parti (aynı)36,20,0
İstiklal Mah.AK Parti → İYİ Parti31,031,4
Kemalpaşa Mah.AK Parti → İYİ Parti29,214,0
İnönü Mah.AK Parti → İYİ Parti27,914,7
Sinanoğlu Mah.AK Parti → İYİ Parti27,65,0
Akçukur Mah.AK Parti (aynı)26,10,8
Abdürrezzak Mah.AK Parti → İYİ Parti23,425,6
Gölkent Mah.AK Parti → İYİ Parti20,012,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,9
MHP%43,9
Saadet%3,7
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,7
Muharrem İnce%16,7
Meral Akşener%7,9
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
MHP%15,5
CHP%11,9
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%63,4
İYİ Parti%34,1
Saadet%1,3
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,9
Kemal Kılıçdaroğlu%24,8
Sinan Oğan%6,6
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,8
MHP%13,0
CHP%12,8
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
İYİ Parti%44,0
AK Parti%33,7
Yeniden Refah%11,0
Katılım %82,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ferizli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdürrezzak Mah.İYİ Parti %54,8%92,0
Akçukur Mah.AK Parti %36,1%90,0
Ağacık Mah.İYİ Parti %52,0%89,4
Bakırlı Mah.İYİ Parti %48,9%88,5
Ceylandere Mah.AK Parti %61,5%95,0
Devlet Mah.İYİ Parti %45,5%77,8
Değirmencik Mah.Yeniden Refah %36,0%88,3
Doğancı Mah.İYİ Parti %29,4%96,1
Esentepe Mah.AK Parti %43,4%81,3
Gölkent Mah.İYİ Parti %46,7%89,1
Hocaoğlu Mah.İYİ Parti %45,7%101,1
Karadiken Mah.İYİ Parti %45,6%95,5
Kemalpaşa Mah.İYİ Parti %46,9%81,2
Kusca Mah.AK Parti %65,5%88,6
Nalköy Mah.İYİ Parti %50,0%90,6
Osmanağa Çiftliği Mah.AK Parti %50,5%98,2
Sakarya 1 Nolu L Tipi Kapali Cezaevi Mah.İYİ Parti %31,6%7,2
Sakarya 2 Nolu L Tipi Kapali Cezaevi Mah.AK Parti %38,5%9,0
Sakarya 3 Nolu L Tipi Kapali Cezaevi Mah.AK Parti %40,0%54,6
Sarıahmetler Mah.İYİ Parti %54,5%92,9

Altın sandık

Ferizli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ferizli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Abdürrezzak Mah.%54,8
İstiklal Mah.%54,6
Sarıahmetler Mah.%54,5
En zayıf
Ceylandere Mah.%9,1
Kusca Mah.%22,9
Esentepe Mah.%24,2
AK Parti
En güçlü
Kusca Mah.%65,5
Ceylandere Mah.%61,5
Esentepe Mah.%43,4
En zayıf
İstiklal Mah.%23,3
Devlet Mah.%24,5
Değirmencik Mah.%27,9
Yeniden Refah
En güçlü
Değirmencik Mah.%36,0
Esentepe Mah.%16,7
Devlet Mah.%13,6
En zayıf
Ağacık Mah.%2,3
Gölkent Mah.%2,5
Kusca Mah.%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%82,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%95,2
Ceylandere Mah.%95,0
Sarıahmetler Mah.%92,9
Abdürrezzak Mah.%92,0
Ağacık Mah.%89,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%74,3
Devlet Mah.%77,8
İnönü Mah.%80,6
Kemalpaşa Mah.%81,2
Esentepe Mah.%81,3

Ferizli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ferizli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ferizli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %33,7 ile ikinci oldu.

Ferizli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ferizli’de 21.426 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 78 sandıkta kullanıldı.

Ferizli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9, Kemal Kılıçdaroğlu %24,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1 ile önde çıktı.

Ferizli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,8, MHP %13,0, CHP %12,8, İYİ Parti %12,4, Yeniden Refah %4,9.

Ferizli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ferizli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ferizli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ferizli’de oyların %30,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 19,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Ferizli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Sarıahmetler Mah., Seyifler Mah., Nalköy Mah..

Ferizli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ferizli’de etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,3 puan.

Ferizli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ferizli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ferizli’de geçersiz oy oranı %5,65 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ferizli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ferizli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ferizli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ferizli’de AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Ferizli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ferizli’deki 27 mahallenin 17 tanesinde İYİ Parti, 9 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Ferizli’nin altın sandığı hangisi?

Ferizli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ferizli, Kemalpaşa Mah., 1052 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,35 puan saptı.

Ferizli’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Abdürrezzak (%54,8) mahallesinde, en düşük oyu Ceylandere (%9,1) mahallesinde aldı.

Ferizli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kusca (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%23,3) mahallesinde aldı.

Ferizli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%95,2), en düşük katılım İstiklal Mah. (%74,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.