Hendek Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hendek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla BBP kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 12,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hendek’te Recep Tayyip Erdoğan %72,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%34,6
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
66.862
2024
Sandık
235
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hendek sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHendek, Sakarya · katılım %84,5HendekSakaryaBBP%34,59%10,91MHP%29,30%2,90CHP%19,87%19,24Yeniden Refah%8,04%15,33İYİ Parti%2,85%5,14Saadet%1,68%4,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHendek, Sakarya · katılım %92,3HendekSakaryaErdoğan%69,12%64,75Kılıçdaroğlu%23,57%27,87Sinan Oğan%6,90%6,95Muharrem İnce%0,42%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHendek, Sakarya · katılım %89,6HendekSakaryaErdoğan%72,91%68,49Kılıçdaroğlu%27,09%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHendek, Sakarya · katılım %92,3HendekSakaryaAK Parti%55,49%46,97CHP%12,23%15,96MHP%11,31%11,93İYİ Parti%9,46%11,04Yeniden Refah%3,72%5,03Zafer Partisi%2,48%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hendek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hendek’te oyların %25,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti65 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Servetiye Mah.Cumhur İttifakı → DEVA72,715,4
Dikmen Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,411,9
Şeyhler Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı36,03,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,0
MHP%43,2
CHP%4,7
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,5
Muharrem İnce%16,3
Meral Akşener%8,1
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,0
MHP%16,5
CHP%10,5
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
BBP%46,8
AK Parti%41,5
İYİ Parti%9,0
Katılım %89,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,1
Kemal Kılıçdaroğlu%23,6
Sinan Oğan%6,9
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,5
CHP%12,2
MHP%11,3
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,9
Kemal Kılıçdaroğlu%27,1
Katılım %89,6
2024 YerelYerel
BBP%34,6
MHP%29,3
CHP%19,9
Katılım %84,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hendek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.BBP %55,5%93,5
Akova Mah.BBP %30,8%85,0
Akpınar Mah.BBP %34,5%90,6
Aksu Mah.BBP %63,8%94,6
Aktefek Mah.BBP %45,9%91,0
Akçayır Mah.BBP %44,1%94,3
Aşağıçalıca Mah.BBP %51,7%91,1
Bakacak Mah.MHP %38,3%95,2
Balıklıihsaniye Mah.MHP %45,7%91,8
Bayraktepe Mah.BBP %38,2%83,3
Başpınar Mah.CHP %33,1%78,7
Beyköy Mah.MHP %55,4%93,8
Beylice Mah.CHP %35,8%83,1
Büyükdere Mah.MHP %36,3%82,1
Bıçkıatik Mah.MHP %36,2%94,1
Camlica Harakli Mah.BBP %27,6%89,2
Dereboğazı Mah.MHP %31,8%80,2
Dereköy Mah.MHP %41,2%88,2
Dikmen Mah.Yeniden Refah %42,6%86,5
Esentepe Mah.BBP %64,9%92,8

Altın sandık

Hendek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hendek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Uzunçarşı Mah.%71,6
Aksu Mah.%63,8
Kurtköy Mah.%59,4
En zayıf
Kazımiye Mah.%14,3
Kargalıyeniköy Mah.%19,4
Dikmen Mah.%19,7
MHP
En güçlü
Kazımiye Mah.%61,7
Kahraman Mah.%54,0
Lütfiyeköşk Mah.%51,7
En zayıf
Dikmen Mah.%10,9
Turanlar Mah.%11,6
Aksu Mah.%12,1
CHP
En güçlü
Şeyhler Mah.%45,9
Başpınar Mah.%33,1
Kemaliye Mah.%31,8
En zayıf
Kocaahmetler Mah.%0,6
Hacıkışla Mah.%2,9
Kurtköy Mah.%4,4

Seçime katılım

2024 Yerel%84,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,6 / TR %84,1
2019 Yerel%89,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kargalıyeniköy Mah.%96,9
Turanlar Mah.%96,8
Kahraman Mah.%95,8
Tuzak Mah.%95,7
Martinler Mah.%95,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%77,1
Başpınar Mah.%78,7
Kemaliye Mah.%79,4
Dereboğazı Mah.%80,2
Rasimpaşa Mah.%81,6

Hendek seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hendek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hendek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,6 oyla BBP kazandı. MHP %29,3 ile ikinci oldu.

Hendek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hendek’te 66.862 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 235 sandıkta kullanıldı.

Hendek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,1, Kemal Kılıçdaroğlu %23,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,9 ile önde çıktı.

Hendek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,5, CHP %12,2, MHP %11,3, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %3,7.

Hendek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hendek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hendek’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hendek’te oyların %25,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,1 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Hendek’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Servetiye Mah., Dikmen Mah., Şeyhler Mah..

Hendek’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hendek’te etkin parti sayısı 3,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 5,3 puan.

Hendek’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Hendek’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hendek’te geçersiz oy oranı %6,24 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Hendek’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hendek’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Hendek hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hendek’te AK Parti 3 kez, BBP 2 kez birinci oldu.

Hendek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hendek’teki 92 mahallenin 49 tanesinde BBP, 33 tanesinde MHP, 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Hendek’in altın sandığı hangisi?

Hendek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hendek, Yeni Mah., 1192 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Hendek’te BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Uzunçarşı (%71,6) mahallesinde, en düşük oyu Kazımiye (%14,3) mahallesinde aldı.

Hendek’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kazımiye (%61,7) mahallesinde, en düşük oyu Dikmen (%10,9) mahallesinde aldı.

Hendek’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kargalıyeniköy Mah. (%96,9), en düşük katılım Yeni Mah. (%77,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.