Kocaali Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kocaali’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %28,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 24,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kocaali’de Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%33,5
2024 katılım
%86,2
yerel seçim
Seçmen
21.562
2024
Sandık
79
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kocaali sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKocaali, Sakarya · katılım %86,2KocaaliSakaryaAK Parti%33,49%37,39Yeniden Refah%28,03%15,33İYİ Parti%27,37%5,14CHP%9,25%19,24Zafer Partisi%0,89%1,96DEVA%0,42%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKocaali, Sakarya · katılım %91,1KocaaliSakaryaErdoğan%68,91%64,75Kılıçdaroğlu%25,44%27,87Sinan Oğan%5,23%6,95Muharrem İnce%0,42%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKocaali, Sakarya · katılım %88,2KocaaliSakaryaErdoğan%72,22%68,49Kılıçdaroğlu%27,78%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKocaali, Sakarya · katılım %91,1KocaaliSakaryaAK Parti%47,18%46,97MHP%17,70%11,93CHP%13,20%15,96İYİ Parti%11,00%11,04Yeniden Refah%3,96%5,03Zafer Partisi%1,83%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kocaali’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kocaali’de oyların %30,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti28 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gümüşoluk Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,631,6
Görele Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah55,525,8
Köyyeri Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,023,0
Açmabaşı Mah.AK Parti → Millet İttifakı52,242,9
Aktaş Mah.AK Parti → Millet İttifakı47,665,0
Demiraçma Mah.AK Parti → Yeniden Refah44,511,0
Kestanepınarı Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,337,2
Yalpankaya Mah.AK Parti → Yeniden Refah41,61,2
Şerbetpınar Mah.AK Parti (aynı)41,41,9
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,810,0
Melen Mah.AK Parti (aynı)35,64,5
Selahiye Mah.AK Parti (aynı)34,02,4
Yayla Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,25,2
Alandere Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,45,8
Yalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,29,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,3
MHP%24,2
CHP%14,3
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,4
Muharrem İnce%16,3
Meral Akşener%8,0
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,0
MHP%13,7
CHP%11,5
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%58,3
İYİ Parti%36,3
Saadet%4,2
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,9
Kemal Kılıçdaroğlu%25,4
Sinan Oğan%5,2
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
MHP%17,7
CHP%13,2
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
AK Parti%33,5
Yeniden Refah%28,0
İYİ Parti%27,4
Katılım %86,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kocaali’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %57,0%93,3
Aktaş Mah.İYİ Parti %77,5%98,3
Alandere Mah.AK Parti %34,1%77,9
Aydoğan Mah.Yeniden Refah %40,2%101,1
Açmabaşı Mah.İYİ Parti %42,0%88,9
Ağalar Mah.AK Parti %29,3%81,8
Beyler Mah.Yeniden Refah %52,6%111,8
Bezirgan Mah.İYİ Parti %31,6%89,8
Caferiye Mah.AK Parti %31,4%70,9
Demiraçma Mah.Yeniden Refah %42,8%80,9
Görele Mah.Yeniden Refah %53,1%91,8
Gümüşoluk Mah.Yeniden Refah %57,1%86,4
Hızar Mah.AK Parti %64,5%91,3
Kadıköy Mah.AK Parti %44,9%87,1
Karalar Mah.Yeniden Refah %50,9%93,5
Karapelit Mah.AK Parti %44,9%75,8
Karşı Mah.AK Parti %37,8%88,1
Kestanepınarı Mah.İYİ Parti %52,2%94,2
Kirazlı Mah.AK Parti %41,0%92,8
Kozluk Mah.AK Parti %34,0%85,8

Altın sandık

Kocaali’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kocaali’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hızar Mah.%64,5
Koğutpelit Mah.%48,5
Kadıköy Mah.%44,9
En zayıf
Aktaş Mah.%14,2
Gümüşoluk Mah.%15,0
Kestanepınarı Mah.%22,0
Yeniden Refah
En güçlü
Gümüşoluk Mah.%57,1
Karalar Mah.%50,9
Köyyeri Mah.%50,4
En zayıf
Aktaş Mah.%5,5
Hızar Mah.%11,4
Koğutpelit Mah.%17,2
İYİ Parti
En güçlü
Aktaş Mah.%77,5
Kestanepınarı Mah.%52,2
Yeni Mah.%37,0
En zayıf
Gümüşoluk Mah.%4,3
Köyyeri Mah.%11,5
Yalpankaya Mah.%13,4

Seçime katılım

2024 Yerel%86,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aktaş Mah.%98,3
Yalpankaya Mah.%97,6
Şerbetpınar Mah.%95,6
Melen Mah.%94,6
Kestanepınarı Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Caferiye Mah.%70,9
Yalı Mah.%75,1
Alandere Mah.%77,9
Yayla Mah.%78,1
Demiraçma Mah.%80,9

Kocaali seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kocaali’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kocaali’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %28,0 ile ikinci oldu.

Kocaali’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kocaali’de 21.562 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 79 sandıkta kullanıldı.

Kocaali’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,9, Kemal Kılıçdaroğlu %25,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.

Kocaali’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,2, MHP %17,7, CHP %13,2, İYİ Parti %11,0, Yeniden Refah %4,0.

Kocaali’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kocaali’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kocaali’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kocaali’de oyların %30,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 12,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kocaali’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Gümüşoluk Mah., Görele Mah., Köyyeri Mah..

Kocaali’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kocaali’de etkin parti sayısı 3,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 5,5 puan.

Kocaali’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kocaali’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kocaali’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kocaali’de geçersiz oy oranı %5,19 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kocaali’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kocaali’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kocaali hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kocaali’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kocaali’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kocaali’deki 36 mahallenin 19 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde Yeniden Refah, 8 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Kocaali’nin altın sandığı hangisi?

Kocaali’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kocaali, Yayla Mah., 1072 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,29 puan saptı.

Kocaali’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hızar (%64,5) mahallesinde, en düşük oyu Aktaş (%14,2) mahallesinde aldı.

Kocaali’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Gümüşoluk (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu Aktaş (%5,5) mahallesinde aldı.

Kocaali’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aktaş Mah. (%98,3), en düşük katılım Caferiye Mah. (%70,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.