Pamukova Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Pamukova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pamukova’da Recep Tayyip Erdoğan %72,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Pamukova sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Pamukova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Pamukova’da oyların %50,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 15,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Paşalar Mah. | Saadet → BBP | 63,2 | 6,6 |
| Pınarlı Mah. | Saadet → BBP | 62,6 | 10,0 |
| Gökgöz Mah. | Saadet → BBP | 61,7 | 7,3 |
| Çilekli Mah. | AK Parti → CHP | 58,2 | 6,5 |
| Hayrettin Mah. | Saadet → AK Parti | 56,3 | 2,5 |
| Cihadiye Mah. | Saadet → AK Parti | 55,8 | 8,3 |
| Teşvikiye Mah. | AK Parti → BBP | 54,6 | 3,7 |
| Karapınar Mah. | Saadet → AK Parti | 54,0 | 14,6 |
| Çardak Mah. | Saadet → AK Parti | 53,8 | 5,3 |
| Elperek Mah. | Saadet → AK Parti | 53,6 | 4,9 |
| Yenice Mah. | Saadet → AK Parti | 51,3 | 6,8 |
| Cumhuriyet Mah. | Saadet → AK Parti | 50,2 | 5,2 |
| Turgutlu Mah. | Saadet → CHP | 50,0 | 1,0 |
| Mekece Mah. | Saadet → AK Parti | 49,4 | 20,4 |
| Fevziye Mah. | Saadet → AK Parti | 47,2 | 13,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Pamukova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ahılar Mah. | AK Parti %42,9 | %99,2 |
| Akçakaya Mah. | AK Parti %26,9 | %94,9 |
| Ağaççılar Mah. | AK Parti %58,9 | %108,8 |
| Bacıköy Mah. | AK Parti %40,4 | %93,6 |
| Bakacak Mah. | BBP %31,3 | %101,5 |
| Bayırakçaşehir Mah. | AK Parti %47,9 | %84,5 |
| Cihadiye Mah. | AK Parti %40,6 | %95,7 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %42,4 | %86,4 |
| Elperek Mah. | AK Parti %36,3 | %81,6 |
| Eskiyayla Mah. | BBP %36,5 | %98,5 |
| Eğriçay Mah. | AK Parti %34,9 | %105,4 |
| Fevziye Mah. | AK Parti %46,9 | %91,7 |
| Gonca Mah. | AK Parti %44,1 | %98,4 |
| Gökgöz Mah. | BBP %33,3 | %87,2 |
| Hayrettin Mah. | AK Parti %39,2 | %86,5 |
| Hüseyinli Mah. | AK Parti %57,8 | %98,1 |
| Kadıköy Mah. | AK Parti %42,0 | %96,2 |
| Karapınar Mah. | AK Parti %40,4 | %94,0 |
| Kazımiye Mah. | AK Parti %42,9 | %102,0 |
| Kemaliye Mah. | AK Parti %43,2 | %83,8 |
Altın sandık
Pamukova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Pamukova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Pamukova seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Pamukova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Pamukova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,1 ile ikinci oldu.
Pamukova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Pamukova’da 23.673 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 87 sandıkta kullanıldı.
Pamukova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1, Kemal Kılıçdaroğlu %24,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1 ile önde çıktı.
Pamukova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %50,7, CHP %14,0, MHP %11,2, İYİ Parti %10,7, Yeniden Refah %4,4.
Pamukova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Pamukova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Pamukova’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Pamukova’da oyların %50,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 15,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Pamukova’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Paşalar Mah., Pınarlı Mah., Gökgöz Mah..
Pamukova’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Pamukova’da etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 8,3 puan.
Pamukova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Pamukova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Pamukova’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Pamukova’da geçersiz oy oranı %4,83 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Pamukova’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pamukova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Pamukova hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pamukova’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.
Pamukova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Pamukova’daki 33 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde BBP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.
Pamukova’nın altın sandığı hangisi?
Pamukova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pamukova, Yenice Mah., 1078 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.
Pamukova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bayırakçaşehir (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Gökgöz (%26,0) mahallesinde aldı.
Pamukova’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Teşvikiye (%38,6) mahallesinde, en düşük oyu Fevziye (%7,5) mahallesinde aldı.
Pamukova’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %86,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Teşvikiye Mah. (%94,6), en düşük katılım Elperek Mah. (%81,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.