Sapanca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sapanca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sapanca’da Recep Tayyip Erdoğan %63,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,6
2024 katılım
%81,7
yerel seçim
Seçmen
33.290
2024
Sandık
111
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sapanca sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSapanca, Sakarya · katılım %81,7SapancaSakaryaCHP%42,58%19,24AK Parti%39,38%37,39İYİ Parti%5,33%5,14Yeniden Refah%4,61%15,33Saadet%3,56%4,51BBP%2,18%10,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSapanca, Sakarya · katılım %92,4SapancaSakaryaErdoğan%60,37%64,75Kılıçdaroğlu%33,46%27,87Sinan Oğan%5,88%6,95Muharrem İnce%0,28%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSapanca, Sakarya · katılım %89,5SapancaSakaryaErdoğan%63,30%68,49Kılıçdaroğlu%36,70%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSapanca, Sakarya · katılım %92,4SapancaSakaryaAK Parti%42,56%46,97CHP%23,17%15,96MHP%9,56%11,93İYİ Parti%9,52%11,04Yeniden Refah%6,21%5,03Zafer Partisi%2,17%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sapanca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sapanca’da oyların %25,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kırkpınar Tepebaşı Mah.AK Parti (aynı)32,54,9
Camicedit Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,05,2
Uzunkum Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,017,5
Gazipaşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,711,4
Kırkpınar Hasanpaşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,618,6
Akçay Mah.AK Parti (aynı)24,93,1
Çayiçi Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,716,9
Yanık Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,617,4
Rüstempaşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,617,1
Kurtköy Yavuzselim Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,01,3
Göl Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,712,1
Ünlüce Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,011,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,6
MHP%32,3
CHP%8,4
Katılım %92,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,0
Muharrem İnce%24,9
Meral Akşener%5,9
Katılım %91,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,6
CHP%18,4
MHP%12,7
Katılım %91,9
2019 YerelYerel
AK Parti%61,3
CHP%31,1
Saadet%4,8
Katılım %88,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,4
Kemal Kılıçdaroğlu%33,5
Sinan Oğan%5,9
Katılım %92,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,6
CHP%23,2
MHP%9,6
Katılım %92,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,3
Kemal Kılıçdaroğlu%36,7
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
CHP%42,6
AK Parti%39,4
İYİ Parti%5,3
Katılım %81,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sapanca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçay Mah.AK Parti %47,8%93,8
Balkaya Mah.CHP %43,4%90,2
Camicedit Mah.AK Parti %40,1%82,8
Fevziye Mah.CHP %59,0%97,9
Gazipaşa Mah.CHP %42,1%80,0
Göl Mah.CHP %43,7%80,0
Güldibi Mah.AK Parti %54,2%84,4
Hacımercan Mah.CHP %67,6%88,8
Kurtköy Dibektaş Mah.AK Parti %56,9%79,0
Kurtköy Fatih Mah.AK Parti %56,2%88,1
Kurtköy Yavuzselim Mah.AK Parti %42,9%85,5
Kuruçeşme Mah.AK Parti %56,5%94,6
Kırkpınar Hasanpaşa Mah.CHP %51,6%83,0
Kırkpınar Soğuksu Mah.CHP %67,4%77,1
Kırkpınar Tepebaşı Mah.AK Parti %45,0%84,7
Mahmudiye Mah.AK Parti %53,6%91,9
Memnuniye Mah.AK Parti %54,1%90,4
Muradiye Mah.AK Parti %49,2%100,0
Nailiye Mah.AK Parti %55,0%92,4
Rüstempaşa Mah.CHP %46,5%78,1

Altın sandık

Sapanca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sapanca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hacımercan Mah.%67,6
Kırkpınar Soğuksu Mah.%67,4
Kırkpınar Hasanpaşa Mah.%51,6
En zayıf
Güldibi Mah.%28,2
Kurtköy Fatih Mah.%28,8
Yeni Mah.%31,7
AK Parti
En güçlü
Kurtköy Fatih Mah.%56,2
Güldibi Mah.%54,2
Mahmudiye Mah.%53,6
En zayıf
Kırkpınar Soğuksu Mah.%21,7
Hacımercan Mah.%22,8
Yanık Mah.%33,9
İYİ Parti
En güçlü
Çayiçi Mah.%8,4
Yanık Mah.%8,0
Camicedit Mah.%7,5
En zayıf
Hacımercan Mah.%0,4
Akçay Mah.%1,2
Kırkpınar Tepebaşı Mah.%1,5

Seçime katılım

2024 Yerel%81,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akçay Mah.%93,8
Mahmudiye Mah.%91,9
Hacımercan Mah.%88,8
Kurtköy Fatih Mah.%88,1
Uzunkum Mah.%86,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çayiçi Mah.%76,5
Kırkpınar Soğuksu Mah.%77,1
Rüstempaşa Mah.%78,1
Göl Mah.%80,0
Gazipaşa Mah.%80,0

Sapanca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sapanca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sapanca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu.

Sapanca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sapanca’da 33.290 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 111 sandıkta kullanıldı.

Sapanca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,4, Kemal Kılıçdaroğlu %33,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,3 ile önde çıktı.

Sapanca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,6, CHP %23,2, MHP %9,6, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %6,2.

Sapanca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sapanca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sapanca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sapanca’da oyların %25,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,4 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Sapanca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Kırkpınar Tepebaşı Mah., Camicedit Mah., Uzunkum Mah..

Sapanca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sapanca’da etkin parti sayısı 2,91; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,2 puan.

Sapanca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 6,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sapanca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sapanca’da geçersiz oy oranı %4,03 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Sapanca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sapanca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sapanca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sapanca’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Sapanca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sapanca’daki 29 mahallenin 17 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sapanca’nın altın sandığı hangisi?

Sapanca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sapanca, Rüstempaşa Mah., 1094 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,29 puan saptı.

Sapanca’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacımercan (%67,6) mahallesinde, en düşük oyu Güldibi (%28,2) mahallesinde aldı.

Sapanca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kurtköy Fatih (%56,2) mahallesinde, en düşük oyu Kırkpınar Soğuksu (%21,7) mahallesinde aldı.

Sapanca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akçay Mah. (%93,8), en düşük katılım Çayiçi Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.