Taraklı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Taraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla MHP kazandı. BBP %28,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 20,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Taraklı’da Recep Tayyip Erdoğan %80,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Taraklı sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Taraklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Taraklı’da oyların %33,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 7,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yenidoğan Mah. | İYİ Parti → Cumhur İttifakı | 57,1 | 6,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Taraklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aksu Mah. | MHP %40,0 | %97,3 |
| Akçapınar Mah. | BBP %54,3 | %94,2 |
| Alballar Mah. | MHP %46,2 | %100,0 |
| Avdan Mah. | MHP %51,8 | %98,0 |
| Duman Mah. | BBP %57,9 | %93,4 |
| Dışdedeler Mah. | MHP %32,3 | %97,1 |
| Esenyurt Mah. | MHP %43,9 | %92,5 |
| Hacıaliler Mah. | MHP %45,5 | %104,4 |
| Hacımurat Mah. | MHP %39,2 | %86,3 |
| Hacıyakup Mah. | Yeniden Refah %43,8 | %96,3 |
| Harkköy Mah. | MHP %30,6 | %97,6 |
| Kemaller Mah. | MHP %57,7 | %97,8 |
| Mahdumlar Mah. | MHP %94,5 | %96,9 |
| Pirler Mah. | MHP %65,3 | %101,8 |
| Tuzla Mah. | MHP %50,0 | %97,8 |
| Ulucamii Mah. | BBP %41,3 | %90,2 |
| Uğurlu Mah. | BBP %36,4 | %98,8 |
| Yenidoğan Mah. | Yeniden Refah %39,4 | %99,0 |
| Yeniköy Mah. | MHP %72,8 | %93,4 |
| Yusufbey Mah. | BBP %46,8 | %87,7 |
Altın sandık
Taraklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Taraklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Taraklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Taraklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Taraklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla MHP kazandı. BBP %28,6 ile ikinci oldu.
Taraklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Taraklı’da 5.454 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 28 sandıkta kullanıldı.
Taraklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8, Kemal Kılıçdaroğlu %17,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,8 ile önde çıktı.
Taraklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %56,1, MHP %16,7, CHP %10,8, İYİ Parti %6,7, Yeniden Refah %3,8.
Taraklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Taraklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Taraklı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Taraklı’da oyların %33,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 7,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Taraklı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yenidoğan Mah..
Taraklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Taraklı’da etkin parti sayısı 3,33; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 12,3 puan.
Taraklı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Taraklı’da geçersiz oy oranı %4,54 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Taraklı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Taraklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Taraklı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Taraklı’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Taraklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Taraklı’daki 22 mahallenin 14 tanesinde MHP, 5 tanesinde BBP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Taraklı’nın altın sandığı hangisi?
Taraklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Taraklı, Hacımurat Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,85 puan sapmayla verdi.
Taraklı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hacımurat (%39,2) mahallesinde, en düşük oyu Yenidoğan (%23,4) mahallesinde aldı.
Taraklı’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Ulucamii (%41,3) mahallesinde, en düşük oyu Hacıyakup (%18,0) mahallesinde aldı.
Taraklı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %93,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenidoğan Mah. (%99,0), en düşük katılım Hacımurat Mah. (%86,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.