19 Mayıs Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

19 Mayıs’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda 19 Mayıs’ta Recep Tayyip Erdoğan %77,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,0
2024 katılım
%83,1
yerel seçim
Seçmen
21.306
2024
Sandık
81
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

19 Mayıs sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığı19 Mayıs, Samsun · katılım %83,119 MayısSamsunAK Parti%49,02%36,92Yeniden Refah%23,48%17,16CHP%12,13%22,74İYİ Parti%6,58%14,30BBP%4,78%2,08Saadet%1,85%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Tur19 Mayıs, Samsun · katılım %88,519 MayısSamsunErdoğan%74,39%62,06Kılıçdaroğlu%20,88%31,44Sinan Oğan%4,28%6,03Muharrem İnce%0,45%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Tur19 Mayıs, Samsun · katılım %86,519 MayısSamsunErdoğan%77,05%65,37Kılıçdaroğlu%22,95%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimi19 Mayıs, Samsun · katılım %88,519 MayısSamsunAK Parti%53,25%42,03MHP%12,56%14,20CHP%11,63%19,47İYİ Parti%10,04%12,22Yeniden Refah%5,40%4,02Zafer Partisi%1,69%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

19 Mayıs’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında 19 Mayıs’ta oyların %29,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ballıca Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,22,2
Engiz Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,49,0
Mimar Sinan Mah.AK Parti → Yeniden Refah46,02,5
Yeni Mah.Millet İttifakı → AK Parti36,011,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,8
MHP%34,1
CHP%6,0
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,0
Muharrem İnce%14,1
Meral Akşener%7,6
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,7
MHP%13,4
CHP%10,3
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
AK Parti%63,3
İYİ Parti%34,0
Saadet%1,9
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,4
Kemal Kılıçdaroğlu%20,9
Sinan Oğan%4,3
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,3
MHP%12,6
CHP%11,6
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,1
Kemal Kılıçdaroğlu%23,0
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
AK Parti%49,0
Yeniden Refah%23,5
CHP%12,1
Katılım %83,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde 19 Mayıs’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydınpınar Mah.AK Parti %68,6%94,8
Bahçelievler Mah.AK Parti %44,1%76,7
Ballıca Mah.Yeniden Refah %30,7%76,6
Beylik Mah.AK Parti %51,2%90,1
Cerekli Mah.AK Parti %70,1%93,1
Cumhuriyet Mah.AK Parti %37,3%78,7
Dağköy Mah.CHP %38,7%86,4
Dereköy Mah.AK Parti %49,2%80,5
Düzköy Mah.AK Parti %67,7%89,8
Engiz Mah.Yeniden Refah %37,1%66,6
Esentepe Mah.AK Parti %40,5%89,7
Esenyer Mah.CHP %46,1%86,3
Fındıklı Mah.AK Parti %77,9%86,4
Hibe Mah.AK Parti %48,3%95,7
Karacaoğlu Mah.AK Parti %47,9%90,7
Karagöl Mah.AK Parti %67,1%83,2
Karşıyaka Mah.AK Parti %43,6%83,3
Kertme Mah.AK Parti %56,4%86,2
Kumcağız Mah.CHP %49,0%75,5
Kuşkayası Mah.AK Parti %76,3%93,3

Altın sandık

19 Mayıs’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin 19 Mayıs’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kuşkayası Mah.%76,3
Kösedik Mah.%74,4
Aydınpınar Mah.%68,6
En zayıf
Kumcağız Mah.%28,0
Engiz Mah.%28,2
Yeni Mah.%36,7
Yeniden Refah
En güçlü
Mimar Sinan Mah.%41,7
Engiz Mah.%37,1
İstiklal Mah.%33,6
En zayıf
Kumcağız Mah.%6,3
Kuşkayası Mah.%10,9
Çandır Mah.%11,3
CHP
En güçlü
Kumcağız Mah.%49,0
Kertme Mah.%19,1
Yeni Mah.%18,8
En zayıf
Aydınpınar Mah.%2,6
Karagöl Mah.%4,2
Düzköy Mah.%4,3

Seçime katılım

2024 Yerel%83,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aydınpınar Mah.%94,8
Kuşkayası Mah.%93,3
Çandır Mah.%92,6
Tepeköy Mah.%92,2
Ormancık Mah.%90,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Engiz Mah.%66,6
Kumcağız Mah.%75,5
Pazar Mah.%77,8
Cumhuriyet Mah.%78,7
Yeni Mah.%80,0

19 Mayıs seçimleri hakkında sık sorulan sorular

19 Mayıs’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

19 Mayıs’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,5 ile ikinci oldu.

19 Mayıs’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde 19 Mayıs’ta 21.306 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 81 sandıkta kullanıldı.

19 Mayıs’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,4, Kemal Kılıçdaroğlu %20,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,0 ile önde çıktı.

19 Mayıs’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,2, MHP %12,6, CHP %11,6, İYİ Parti %10,0, Yeniden Refah %5,4.

19 Mayıs’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde 19 Mayıs’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

19 Mayıs’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında 19 Mayıs’ta oyların %29,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

19 Mayıs’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Ballıca Mah., Engiz Mah., Mimar Sinan Mah..

19 Mayıs’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde 19 Mayıs’ta etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 25,5 puan.

19 Mayıs’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 10,4 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 5,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

19 Mayıs’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde 19 Mayıs’ta geçersiz oy oranı %6,61 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

19 Mayıs’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde 19 Mayıs’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

19 Mayıs hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) 19 Mayıs’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

19 Mayıs’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde 19 Mayıs’taki 38 mahallenin 32 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

19 Mayıs’ın altın sandığı hangisi?

19 Mayıs’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık 19 Mayıs, Yükseliş Mah., 1081 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

19 Mayıs’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kuşkayası (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Kumcağız (%28,0) mahallesinde aldı.

19 Mayıs’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Mimar Sinan (%41,7) mahallesinde, en düşük oyu Kumcağız (%6,2) mahallesinde aldı.

19 Mayıs’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aydınpınar Mah. (%94,8), en düşük katılım Engiz Mah. (%66,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.