Alaçam Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Alaçam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla MHP kazandı. CHP %32,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 16,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alaçam’da Recep Tayyip Erdoğan %64,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%35,4
2024 katılım
%88,9
yerel seçim
Seçmen
20.679
2024
Sandık
95
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Alaçam sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAlaçam, Samsun · katılım %88,9AlaçamSamsunMHP%35,41%2,11CHP%32,71%22,74Yeniden Refah%22,39%17,16İYİ Parti%4,24%14,30DP%1,56%0,22Saadet%0,95%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAlaçam, Samsun · katılım %88,8AlaçamSamsunErdoğan%61,46%62,06Kılıçdaroğlu%33,50%31,44Sinan Oğan%4,36%6,03Muharrem İnce%0,68%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAlaçam, Samsun · katılım %86,3AlaçamSamsunErdoğan%64,65%65,37Kılıçdaroğlu%35,35%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAlaçam, Samsun · katılım %88,9AlaçamSamsunAK Parti%41,24%42,03CHP%19,85%19,47MHP%15,19%14,20İYİ Parti%13,48%12,22Yeniden Refah%2,42%4,02Zafer Partisi%1,60%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Alaçam’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Alaçam’da oyların %47,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 17,6 puan.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti34 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilköy Mah.MHP → Yeniden Refah66,87,4
Akbulut Mah.DP → Yeniden Refah64,111,2
Esentepe Mah.MHP → CHP63,45,2
Köseköy Mah.MHP → Yeniden Refah60,111,1
Habilli Mah.MHP → Yeniden Refah59,52,5
Umutlu Mah.MHP → Yeniden Refah58,719,6
Zeytin Mah.MHP → CHP57,50,0
Yakacık Mah.DP → CHP56,114,9
Soğukçam Mah.MHP → Yeniden Refah53,212,4
Akgüney Mah.MHP → Yeniden Refah52,74,2
Fatih Mah.MHP → CHP51,07,4
Harmancık Mah.MHP → Yeniden Refah51,04,6
Bekiroğlu Mah.DP → MHP50,433,5
Göçkün Mah.DP → MHP49,24,1
Yenice Mah.DP → CHP48,826,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,2
MHP%33,7
CHP%15,9
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,4
Muharrem İnce%25,9
Meral Akşener%13,1
Katılım %88,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,7
CHP%20,2
MHP%14,3
Katılım %88,4
2019 YerelYerel
MHP%51,6
DP%31,2
CHP%13,7
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,5
Kemal Kılıçdaroğlu%33,5
Sinan Oğan%4,4
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,2
CHP%19,9
MHP%15,2
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,7
Kemal Kılıçdaroğlu%35,4
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
MHP%35,4
CHP%32,7
Yeniden Refah%22,4
Katılım %88,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Alaçam’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbulut Mah.Yeniden Refah %39,4%89,1
Akgüney Mah.Yeniden Refah %40,4%96,6
Alidedebölmesi Mah.MHP %59,1%95,1
Alparslan Mah.CHP %41,7%83,1
Aşağı Akgüney Mah.CHP %42,9%92,3
Aşağıkoçlu Mah.MHP %45,5%89,6
Aşağıısırganlı Mah.Yeniden Refah %39,4%98,9
Bahşioymağı Mah.MHP %53,0%93,1
Bekiroğlu Mah.MHP %56,8%95,6
Demircideresi Mah.Yeniden Refah %41,4%96,5
Doyran Mah.MHP %36,1%91,1
Doğankent Mah.MHP %44,1%87,3
Esentepe Mah.CHP %34,7%93,2
Etyemez Mah.CHP %41,9%90,4
Fatih Mah.CHP %40,5%85,3
Gökçeağaçoymağı Mah.Yeniden Refah %38,1%95,8
Gökçeboğaz Mah.MHP %42,9%91,1
Göçkün Mah.MHP %42,6%86,8
Gülkaya Mah.CHP %38,5%90,1
Gültepe Mah.MHP %57,4%88,1

Altın sandık

Alaçam’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Alaçam’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Gökçeboğaz Mah.%42,9
Göçkün Mah.%42,6
Yukarıelma Mah.%40,1
En zayıf
Yenice Mah.%22,4
Karşıyaka Mah.%24,5
Çeşme Mah.%26,0
CHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%60,2
Çeşme Mah.%54,1
Karlı Mah.%50,0
En zayıf
Yukarıelma Mah.%10,2
Yukarısoğukçam Mah.%20,8
Doyran Mah.%21,8
Yeniden Refah
En güçlü
Soğukçam Mah.%41,1
Habilli Mah.%33,0
Karahüseyinli Mah.%32,3
En zayıf
Karşıyaka Mah.%9,8
Toplu Mah.%10,7
Etyemez Mah.%10,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Habilli Mah.%94,6
Karlı Mah.%93,8
Aşağı Akgüney Mah.%92,3
Yakacık Mah.%92,1
Yenice Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Toplu Mah.%70,4
Yenicami Mah.%79,6
Alparslan Mah.%83,1
Fatih Mah.%85,3
Çeşme Mah.%85,8

Alaçam seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Alaçam’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Alaçam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,4 oyla MHP kazandı. CHP %32,7 ile ikinci oldu.

Alaçam’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Alaçam’da 20.679 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 95 sandıkta kullanıldı.

Alaçam’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,5, Kemal Kılıçdaroğlu %33,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,7 ile önde çıktı.

Alaçam’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,2, CHP %19,9, MHP %15,2, İYİ Parti %13,5, Yeniden Refah %2,4.

Alaçam’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Alaçam’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Alaçam’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Alaçam’da oyların %47,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 17,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Alaçam’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilköy Mah., Akbulut Mah., Esentepe Mah..

Alaçam’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Alaçam’da etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 2,7 puan.

Alaçam’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,8 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 7,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Alaçam’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Alaçam’da geçersiz oy oranı %9,33 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Alaçam’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alaçam’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Alaçam hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alaçam’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Alaçam’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Alaçam’daki 65 mahallenin 28 tanesinde MHP, 20 tanesinde Yeniden Refah, 17 tanesinde CHP birinci çıktı.

Alaçam’ın altın sandığı hangisi?

Alaçam’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alaçam, Tefekli Mah., 1069 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,37 puan saptı.

Alaçam’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Gökçeboğaz (%42,9) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%22,4) mahallesinde aldı.

Alaçam’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karşıyaka (%60,2) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıelma (%10,2) mahallesinde aldı.

Alaçam’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Habilli Mah. (%94,5), en düşük katılım Toplu Mah. (%70,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.