Atakum Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Atakum’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Atakum’da Kemal Kılıçdaroğlu %55,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,5
2024 katılım
%74,9
yerel seçim
Seçmen
175.082
2024
Sandık
530
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Atakum sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAtakum, Samsun · katılım %74,9AtakumSamsunCHP%46,50%22,74AK Parti%28,96%36,92İYİ Parti%14,19%14,30Yeniden Refah%3,94%17,16Zafer Partisi%2,71%1,42TİP%0,72%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAtakum, Samsun · katılım %90,5AtakumSamsunKılıçdaroğlu%50,08%31,44Erdoğan%42,04%62,06Sinan Oğan%7,57%6,03Muharrem İnce%0,31%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAtakum, Samsun · katılım %86,9AtakumSamsunKılıçdaroğlu%55,02%34,63Erdoğan%44,98%65,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAtakum, Samsun · katılım %90,5AtakumSamsunCHP%32,89%19,47AK Parti%28,78%42,03İYİ Parti%16,53%12,22MHP%10,02%14,20Zafer Partisi%3,12%2,19Yeniden Refah%2,84%4,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Atakum’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Atakum’da oyların %21,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 15,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti49 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kayagüney Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,57,9
Beypınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,917,9
Özören Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,08,7
Aksu Mah.AK Parti (aynı)34,71,7
Sarıışık Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,45,3
Kulacadağ Mah.AK Parti (aynı)30,23,0
Büyükkolpınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,129,0
Çobanözü Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,416,3
Yukarıaksu Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,712,4
Taflan Merkez Mah.AK Parti (aynı)28,73,8
Balaç Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,533,0
Köseli Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,14,6
Yeşildere Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,935,4
İstiklal Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,633,6
Yeşilyurt Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,35,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,2
CHP%34,7
MHP%25,2
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,9
Muharrem İnce%38,6
Meral Akşener%10,7
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,5
CHP%28,4
İYİ Parti%15,0
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
CHP%48,4
AK Parti%47,5
Saadet%2,1
Katılım %83,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,1
Recep Tayyip Erdoğan%42,0
Sinan Oğan%7,6
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
CHP%32,9
AK Parti%28,8
İYİ Parti%16,5
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,0
Recep Tayyip Erdoğan%45,0
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
CHP%46,5
AK Parti%29,0
İYİ Parti%14,2
Katılım %74,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Atakum’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalan Mah.AK Parti %46,3%95,7
Aksu Mah.AK Parti %45,3%91,6
Alanlı Mah.CHP %41,3%74,4
Aslandamı Mah.AK Parti %53,3%97,4
Atakent Mah.CHP %48,1%75,1
Atatepe Mah.CHP %42,7%78,9
Ayvalı Mah.AK Parti %55,0%79,8
Balaç Mah.CHP %39,3%76,8
Beypınar Mah.AK Parti %34,3%75,7
Büyükkolpınar Mah.CHP %43,7%81,1
Büyükoyumca Mah.CHP %50,1%76,1
Camii Mah.AK Parti %47,8%75,5
Cumhurıyet Mah.CHP %50,7%73,3
Denizevleri Mah.CHP %64,6%71,1
Elmaçukuru Mah.AK Parti %56,8%89,2
Erikli Mah.AK Parti %76,6%85,0
Esenevler Mah.CHP %49,6%74,9
Güneyköy Mah.AK Parti %66,9%99,3
Güzelyalı Mah.CHP %62,1%72,7
Güzelyurt Mah.AK Parti %47,9%84,4

Altın sandık

Atakum’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Atakum’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Denizevleri Mah.%64,6
Güzelyalı Mah.%62,1
Mimarsinan Mah.%53,3
En zayıf
Erikli Mah.%6,8
Yeşiltepe Mah.%8,3
Özören Mah.%9,6
AK Parti
En güçlü
Erikli Mah.%76,6
Kurugökçe Mah.%65,7
Çakırlar Yalı Mah.%61,7
En zayıf
Güzelyalı Mah.%18,2
Denizevleri Mah.%20,0
Çobanlı Mah.%22,1
İYİ Parti
En güçlü
Özören Mah.%38,1
Kayagüney Mah.%37,5
Balaç Mah.%22,2
En zayıf
İncesu Mah.%6,2
Çakırlar Yalı Mah.%6,6
Çakırlar Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%74,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşiltepe Mah.%97,5
Kulacadağ Mah.%96,7
Akalan Mah.%95,7
Karakavuk Mah.%95,4
Sarıışık Mah.%94,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Körfez Mah.%61,7
Yenimahalle Mah.%71,0
Denizevleri Mah.%71,1
Güzelyalı Mah.%72,7
Cumhurıyet Mah.%73,3

Atakum seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Atakum’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Atakum’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,0 ile ikinci oldu.

Atakum’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Atakum’da 175.082 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 530 sandıkta kullanıldı.

Atakum’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,1, Recep Tayyip Erdoğan %42,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,0 ile önde çıktı.

Atakum’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %32,9, AK Parti %28,8, İYİ Parti %16,5, MHP %10,0, Zafer Partisi %3,1.

Atakum’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Atakum’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Atakum’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Atakum’da oyların %21,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 15,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Atakum’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Kayagüney Mah., Beypınar Mah., Özören Mah..

Atakum’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Atakum’da etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,5 puan.

Atakum’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,8 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Atakum’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Atakum’da geçersiz oy oranı %3,9 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Atakum’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Atakum’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Atakum hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Atakum’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Atakum’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Atakum’daki 57 mahallenin 38 tanesinde AK Parti, 19 tanesinde CHP birinci çıktı.

Atakum’un altın sandığı hangisi?

Atakum’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Atakum, İstiklal Mah., 1274 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,22 puan saptı.

Atakum’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Denizevleri (%64,6) mahallesinde, en düşük oyu Erikli (%6,8) mahallesinde aldı.

Atakum’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erikli (%76,6) mahallesinde, en düşük oyu Güzelyalı (%18,2) mahallesinde aldı.

Atakum’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşiltepe Mah. (%97,5), en düşük katılım Körfez Mah. (%61,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.