Bafra Seçim Sonuçları
2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Bafra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,9 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %23,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 27,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bafra’da Recep Tayyip Erdoğan %68,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Bafra sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Bafra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Bafra’da oyların %33,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 17,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Dededağı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,1 | 24,2 |
| Yörgüç Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,7 | 14,9 |
| Darboğaz Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 48,2 | 8,3 |
| Şeyhulaş Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,6 | 9,8 |
| Tepecik Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 44,5 | 7,5 |
| Eldavut Mah. | AK Parti (aynı) | 42,3 | 0,4 |
| Sarıkaya Mah. | AK Parti (aynı) | 40,2 | 0,4 |
| Dedeli Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 40,2 | 3,7 |
| Paşaşeyh Mah. | AK Parti (aynı) | 39,7 | 1,4 |
| Azay Mah. | AK Parti (aynı) | 39,1 | 0,9 |
| Fatih Mah. | AK Parti (aynı) | 36,8 | 4,8 |
| Tabakhane Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 36,3 | 5,0 |
| Müstecep Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 35,9 | 2,4 |
| Barış Mah. | AK Parti (aynı) | 35,6 | 1,7 |
| Asar Mah. | AK Parti → CHP | 34,8 | 16,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Bafra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adaköy Mah. | AK Parti %39,9 | %93,3 |
| Akalan Mah. | AK Parti %54,3 | %94,6 |
| Aktekke Mah. | AK Parti %51,2 | %83,9 |
| Alaçam Mah. | AK Parti %75,0 | %75,0 |
| Alparslan Mah. | AK Parti %45,4 | %79,8 |
| Altınay Mah. | AK Parti %63,1 | %80,3 |
| Altınkaya Mah. | AK Parti %38,1 | %79,4 |
| Altınova Mah. | AK Parti %71,6 | %85,6 |
| Altınyaprak Mah. | AK Parti %34,5 | %73,7 |
| Asar Mah. | CHP %44,5 | %95,6 |
| Asmaçam Mah. | AK Parti %43,7 | %100,0 |
| Azay Mah. | AK Parti %38,0 | %89,7 |
| Ağcaalan Mah. | AK Parti %45,2 | %91,9 |
| Ağıllar Mah. | AK Parti %47,2 | %89,7 |
| Bafra T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | AK Parti %34,0 | %53,4 |
| Bahçeler Mah. | AK Parti %45,6 | %83,0 |
| Bakırpınarı Mah. | AK Parti %47,5 | %96,4 |
| Balıklar Mah. | AK Parti %47,4 | %84,8 |
| Barış Mah. | AK Parti %38,3 | %80,5 |
| Başaran Mah. | AK Parti %58,5 | %88,0 |
Altın sandık
Bafra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Bafra’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Bafra seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Bafra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Bafra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,9 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %23,0 ile ikinci oldu.
Bafra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Bafra’da 112.729 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 395 sandıkta kullanıldı.
Bafra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,3, Kemal Kılıçdaroğlu %28,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1 ile önde çıktı.
Bafra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,2, MHP %15,9, CHP %15,6, İYİ Parti %13,5, BBP %3,1.
Bafra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Bafra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Bafra’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Bafra’da oyların %33,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 17,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Bafra’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 25 salıncak mahalle var; en oynakları Dededağı Mah., Yörgüç Mah., Darboğaz Mah..
Bafra’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Bafra’da etkin parti sayısı 3,71; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 15,9 puan.
Bafra’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Bafra’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Bafra’da geçersiz oy oranı %6,96 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Bafra’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bafra’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Bafra hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bafra’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Bafra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Bafra’daki 140 mahallenin 120 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde İYİ Parti, 5 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.
Bafra’nın altın sandığı hangisi?
Bafra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bafra, Mevlana Mah., 1326 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.
Bafra’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Altınova (%71,6) mahallesinde, en düşük oyu Tabakhane (%25,7) mahallesinde aldı.
Bafra’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Darboğaz (%48,7) mahallesinde, en düşük oyu Dededağı (%4,9) mahallesinde aldı.
Bafra’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ortadurak Mah. (%99,0), en düşük katılım Büyükcami Mah. (%70,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.