Canik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Canik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Canik’te Recep Tayyip Erdoğan %73,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,5
2024 katılım
%76,3
yerel seçim
Seçmen
72.463
2024
Sandık
234
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Canik sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCanik, Samsun · katılım %76,3CanikSamsunAK Parti%39,50%36,92Yeniden Refah%20,81%17,16CHP%17,42%22,74İYİ Parti%10,75%14,30BBP%6,00%2,08Zafer Partisi%1,86%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCanik, Samsun · katılım %88,9CanikSamsunErdoğan%70,11%62,06Kılıçdaroğlu%23,11%31,44Sinan Oğan%6,33%6,03Muharrem İnce%0,46%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCanik, Samsun · katılım %85,7CanikSamsunErdoğan%73,64%65,37Kılıçdaroğlu%26,36%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCanik, Samsun · katılım %88,9CanikSamsunAK Parti%49,41%42,03MHP%14,23%14,20CHP%13,66%19,47İYİ Parti%10,04%12,22Yeniden Refah%4,93%4,02Zafer Partisi%2,31%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Canik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Canik’te oyların %30,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 12,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hacınaipli Mah.AK Parti → BBP76,955,9
Ambarpınar Mah.AK Parti → BBP67,441,1
Düzardıç Mah.AK Parti → BBP56,614,8
Uluçayır Mah.AK Parti → BBP55,610,0
Gecehan Mah.AK Parti → BBP53,32,2
Düzören Mah.AK Parti → BBP51,419,1
İmamlar Mah.AK Parti (aynı)50,32,9
Başalan Mah.AK Parti → BBP49,66,3
Yavuz Selim Mah.AK Parti → Millet İttifakı48,61,9
Düvecik Mah.AK Parti (aynı)35,94,7
Sarıbıyık Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,112,7
Soğuksu Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,92,2
Yenimahalle Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,48,5
Toptepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,51,4
Hacı İsmail Mah.AK Parti (aynı)28,74,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,1
MHP%35,7
CHP%4,9
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,6
Muharrem İnce%16,1
Meral Akşener%6,9
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
MHP%17,8
CHP%11,7
Katılım %88,7
2019 YerelYerel
AK Parti%62,8
İYİ Parti%26,4
Saadet%5,0
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,1
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Sinan Oğan%6,3
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,4
MHP%14,2
CHP%13,7
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,6
Kemal Kılıçdaroğlu%26,4
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
AK Parti%39,5
Yeniden Refah%20,8
CHP%17,4
Katılım %76,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Canik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adatepe Mah.AK Parti %60,9%93,8
Alibeyli Mah.AK Parti %48,0%86,3
Ambarpınar Mah.BBP %62,9%96,4
Atatürk Mah.AK Parti %50,4%83,8
Avluca Mah.AK Parti %65,8%100,8
Başalan Mah.BBP %44,1%83,7
Başkonak Mah.AK Parti %39,7%75,5
Belediye Evleri Mah.AK Parti %36,9%71,3
Demirci Mah.AK Parti %48,3%95,1
Dereler Mah.AK Parti %48,7%88,5
Devgeriş Mah.CHP %44,0%86,0
Düvecik Mah.AK Parti %35,3%84,4
Düzardıç Mah.BBP %49,2%84,9
Düzören Mah.BBP %49,4%98,3
Gaziosmanpaşa Mah.AK Parti %43,2%71,8
Gecehan Mah.BBP %42,5%92,9
Gödekli Mah.AK Parti %46,5%89,8
Gökçepınar Mah.AK Parti %79,4%72,5
Gölalan Mah.AK Parti %33,6%96,3
Gültepe Mah.AK Parti %66,0%92,8

Altın sandık

Canik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Canik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gökçepınar Mah.%79,4
Yayla Mah.%62,0
Adatepe Mah.%60,9
En zayıf
Hacınaipli Mah.%17,4
Ambarpınar Mah.%21,8
Devgeriş Mah.%29,9
Yeniden Refah
En güçlü
Düvecik Mah.%30,7
Yavuz Selim Mah.%28,7
Gaziosmanpaşa Mah.%28,5
En zayıf
Ambarpınar Mah.%3,7
Hacınaipli Mah.%4,0
Düzardıç Mah.%5,3
CHP
En güçlü
Devgeriş Mah.%44,0
Yenimahalle Mah.%26,5
Hasköy Mah.%26,3
En zayıf
Hacınaipli Mah.%1,1
Gökçepınar Mah.%1,5
Uluçayır Mah.%2,9

Seçime katılım

2024 Yerel%76,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ambarpınar Mah.%96,4
Gölalan Mah.%96,3
Hacınaipli Mah.%95,4
Demirci Mah.%95,1
Uluçayır Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Soğuksu Mah.%60,1
Karşıyaka Mah.%70,1
Belediye Evleri Mah.%71,3
Gaziosmanpaşa Mah.%71,8
Yenimahalle Mah.%71,8

Canik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Canik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Canik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,8 ile ikinci oldu.

Canik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Canik’te 72.463 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 234 sandıkta kullanıldı.

Canik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,1, Kemal Kılıçdaroğlu %23,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,6 ile önde çıktı.

Canik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,4, MHP %14,2, CHP %13,7, İYİ Parti %10,0, Yeniden Refah %4,9.

Canik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Canik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Canik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Canik’te oyların %30,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 12,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Canik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Hacınaipli Mah., Ambarpınar Mah., Düzardıç Mah..

Canik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Canik’te etkin parti sayısı 4,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 18,7 puan.

Canik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Canik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Canik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Canik’te geçersiz oy oranı %6,42 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Canik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Canik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Canik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Canik’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Canik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Canik’teki 52 mahallenin 42 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde BBP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Canik’in altın sandığı hangisi?

Canik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Canik, Uludağ Mah., 1212 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,09 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.

Canik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gökçepınar (%79,4) mahallesinde, en düşük oyu Hacınaipli (%17,4) mahallesinde aldı.

Canik’te Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Düvecik (%30,6) mahallesinde, en düşük oyu Ambarpınar (%3,7) mahallesinde aldı.

Canik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ambarpınar Mah. (%96,4), en düşük katılım Soğuksu Mah. (%60,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.