Havza Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Havza’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Havza’da Recep Tayyip Erdoğan %71,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%41,0
2024 katılım
%86,4
yerel seçim
Seçmen
30.757
2024
Sandık
145
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Havza sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHavza, Samsun · katılım %86,4HavzaSamsunAK Parti%40,96%36,92CHP%29,76%22,74Yeniden Refah%10,41%17,16İYİ Parti%8,81%14,30BBP%7,48%2,08Saadet%0,87%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHavza, Samsun · katılım %90,0HavzaSamsunErdoğan%69,03%62,06Kılıçdaroğlu%26,03%31,44Sinan Oğan%4,40%6,03Muharrem İnce%0,53%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHavza, Samsun · katılım %88,0HavzaSamsunErdoğan%71,56%65,37Kılıçdaroğlu%28,44%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHavza, Samsun · katılım %90,0HavzaSamsunAK Parti%41,43%42,03MHP%23,26%14,20CHP%16,80%19,47İYİ Parti%10,21%12,22Yeniden Refah%2,37%4,02Zafer Partisi%1,21%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Havza’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Havza’da oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çakıralan Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı36,320,9
Şeyhsafi Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,23,8
19 Mayıs Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı23,54,6
Kamlık Mah.Millet İttifakı → Cumhur İttifakı20,713,5
Memduhiye Mah.Cumhur İttifakı (aynı)18,64,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,7
CHP%19,6
MHP%17,4
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,3
Muharrem İnce%21,9
Meral Akşener%6,3
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,5
MHP%23,9
CHP%17,7
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
AK Parti%63,1
CHP%32,6
Saadet%2,2
Katılım %89,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Kemal Kılıçdaroğlu%26,0
Sinan Oğan%4,4
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,4
MHP%23,3
CHP%16,8
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Kemal Kılıçdaroğlu%28,4
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
AK Parti%41,0
CHP%29,8
Yeniden Refah%10,4
Katılım %86,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Havza’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.CHP %37,2%87,5
25 Mayıs Mah.AK Parti %37,2%79,2
Arslançayırı Mah.AK Parti %68,5%92,0
Ağcamahmut Mah.CHP %89,4%95,9
Ağdırhasan Mah.AK Parti %45,5%98,1
Aşağı Yavucak Mah.AK Parti %55,7%97,2
Aşağısusuz Mah.CHP %69,3%103,0
Bahçelievler Mah.CHP %35,8%78,9
Başpelit Mah.AK Parti %57,7%84,5
Bekdiğin Mah.CHP %42,0%85,6
Belalan Mah.AK Parti %52,5%95,6
Beyköy Mah.AK Parti %31,9%82,8
Beyören Mah.AK Parti %56,2%93,0
Boyalı Mah.AK Parti %53,2%95,1
Boyalıca Mah.CHP %44,4%88,1
Celil Mah.AK Parti %44,0%92,4
Cevizlik Mah.CHP %61,3%92,6
Demiryurt Mah.AK Parti %49,4%92,3
Dereköy Mah.AK Parti %41,7%89,1
Değirmenüstü Mah.CHP %39,5%76,4

Altın sandık

Havza’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Havza’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Arslançayırı Mah.%68,5
Erikbelen Mah.%60,4
Kocapınar Mah.%57,7
En zayıf
Karşıyaka Mah.%30,3
Medrese Mah.%31,4
Bahçelievler Mah.%33,3
CHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%50,8
Boyalıca Mah.%44,4
Bekdiğin Mah.%42,0
En zayıf
Erikbelen Mah.%7,2
Yenice Mah.%7,7
Çamyatağı Mah.%9,8
Yeniden Refah
En güçlü
Sivrikese Mah.%23,4
Ortaklar Mah.%23,3
Ilıca Mah.%20,9
En zayıf
Karşıyaka Mah.%5,7
Yeni Mah.%5,7
Boyalıca Mah.%6,5

Seçime katılım

2024 Yerel%86,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%89,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çiftlikköy Mah.%94,9
Beyören Mah.%93,0
Kocapınar Mah.%92,8
Gidirli Mah.%92,8
Üniversite Mah.%92,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Değirmenüstü Mah.%76,4
İnönü Mah.%78,5
İcadiye Mah.%78,8
Bahçelievler Mah.%78,9
25 Mayıs Mah.%79,2

Havza seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Havza’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Havza’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,8 ile ikinci oldu.

Havza’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Havza’da 30.757 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 145 sandıkta kullanıldı.

Havza’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,0, Kemal Kılıçdaroğlu %26,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6 ile önde çıktı.

Havza’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,4, MHP %23,3, CHP %16,8, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %2,4.

Havza’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Havza’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Havza’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Havza’da oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Havza’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Çakıralan Mah., Şeyhsafi Mah., 19 Mayıs Mah..

Havza’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Havza’da etkin parti sayısı 3,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,2 puan.

Havza’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Havza’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Havza’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Havza’da geçersiz oy oranı %8,19 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Havza’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Havza’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Havza hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Havza’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Havza’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Havza’daki 98 mahallenin 69 tanesinde AK Parti, 26 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Havza’nın altın sandığı hangisi?

Havza’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Havza, Memduhiye Mah., 1099 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

Havza’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Arslançayırı (%68,5) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%30,2) mahallesinde aldı.

Havza’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karşıyaka (%50,8) mahallesinde, en düşük oyu Erikbelen (%7,2) mahallesinde aldı.

Havza’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çiftlikköy Mah. (%94,9), en düşük katılım Değirmenüstü Mah. (%76,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.