Kavak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kavak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kavak’ta Recep Tayyip Erdoğan %72,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%41,5
2024 katılım
%89,2
yerel seçim
Seçmen
20.424
2024
Sandık
114
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kavak sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKavak, Samsun · katılım %89,2KavakSamsunYeniden Refah%41,54%17,16AK Parti%31,09%36,92İYİ Parti%19,43%14,30CHP%4,36%22,74Saadet%1,38%1,26Zafer Partisi%0,81%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKavak, Samsun · katılım %91,6KavakSamsunErdoğan%68,61%62,06Kılıçdaroğlu%24,77%31,44Sinan Oğan%5,90%6,03Muharrem İnce%0,72%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKavak, Samsun · katılım %88,3KavakSamsunErdoğan%72,55%65,37Kılıçdaroğlu%27,45%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKavak, Samsun · katılım %91,6KavakSamsunAK Parti%43,10%42,03MHP%20,47%14,20CHP%13,58%19,47İYİ Parti%11,56%12,22Yeniden Refah%3,97%4,02Zafer Partisi%1,81%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kavak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kavak’ta oyların %47,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,7 puan.

12 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yenicami Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah69,246,6
Mahmutbeyli Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah62,011,0
Mehmetpaşa Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah60,831,5
Soğuksu Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah59,728,3
Yaşar Doğu Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,326,6
Bahçelievler Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,521,4
19 Mayıs Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,517,0
Akbelen Mah.AK Parti (aynı)45,23,2
Köseli Mah.AK Parti (aynı)44,13,3
Çakallı Mah.İYİ Parti → AK Parti38,58,6
Mahmutlu Mah.İYİ Parti → AK Parti29,03,5
Çukurbük Mah.AK Parti → İYİ Parti21,022,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,6
MHP%44,3
CHP%5,6
Katılım %92,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Muharrem İnce%14,6
Meral Akşener%10,8
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,3
MHP%20,1
CHP%11,3
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
AK Parti%53,0
İYİ Parti%44,3
Saadet%0,8
Katılım %91,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Kemal Kılıçdaroğlu%24,8
Sinan Oğan%5,9
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
MHP%20,5
CHP%13,6
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Kemal Kılıçdaroğlu%27,5
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%41,5
AK Parti%31,1
İYİ Parti%19,4
Katılım %89,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kavak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.Yeniden Refah %43,5%85,0
Ahurlu Mah.Yeniden Refah %42,9%93,9
Akbelen Mah.AK Parti %45,2%92,9
Alagömlek Mah.Yeniden Refah %50,4%100,0
Alaçam Mah.AK Parti %48,1%57,5
Atayurt Mah.AK Parti %67,3%79,7
Azaklı Mah.Yeniden Refah %57,5%95,2
Ağcakise Mah.AK Parti %37,2%102,3
Aşağıçirişli Mah.Yeniden Refah %53,6%88,8
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %46,6%86,2
Bayraklı Mah.Yeniden Refah %47,7%95,1
Bayındır Mah.AK Parti %39,4%95,7
Başalan Mah.AK Parti %53,5%86,1
Bekdemir Mah.AK Parti %42,0%96,3
Belalan Mah.AK Parti %58,5%67,7
Beybesli Mah.Yeniden Refah %43,1%80,8
Beyköy Mah.AK Parti %45,2%89,5
Boğaziçi Mah.AK Parti %48,6%96,0
Bükceğiz Mah.İYİ Parti %52,8%82,6
Büyükçukur Mah.AK Parti %39,1%90,0

Altın sandık

Kavak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kavak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Yenicami Mah.%61,2
Yaşar Doğu Mah.%51,9
Mehmetpaşa Mah.%51,7
En zayıf
Şeyhresul Mah.%12,7
Çakallı Mah.%28,7
Bekdemir Mah.%30,0
AK Parti
En güçlü
Şeyhresul Mah.%48,8
Bekdemir Mah.%42,0
Mahmutbeyli Mah.%39,7
En zayıf
Yenicami Mah.%14,6
Mehmetpaşa Mah.%18,0
Muratbeyli Mah.%20,5
İYİ Parti
En güçlü
Şeyhresul Mah.%27,6
19 Mayıs Mah.%26,5
Muratbeyli Mah.%24,5
En zayıf
Mahmutbeyli Mah.%1,6
Bekdemir Mah.%13,5
Yenicami Mah.%13,8

Seçime katılım

2024 Yerel%89,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%91,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mahmutbeyli Mah.%97,3
Bekdemir Mah.%96,3
Çakallı Mah.%95,1
Şeyhresul Mah.%94,4
Yenicami Mah.%90,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Muratbeyli Mah.%71,4
Soğuksu Mah.%83,4
Yaşar Doğu Mah.%84,5
19 Mayıs Mah.%85,0
Bahçelievler Mah.%86,2

Kavak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kavak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kavak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %31,1 ile ikinci oldu.

Kavak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kavak’ta 20.424 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 114 sandıkta kullanıldı.

Kavak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %24,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,5 ile önde çıktı.

Kavak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,1, MHP %20,5, CHP %13,6, İYİ Parti %11,6, Yeniden Refah %4,0.

Kavak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kavak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kavak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kavak’ta oyların %47,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Kavak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Yenicami Mah., Mahmutbeyli Mah., Mehmetpaşa Mah..

Kavak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kavak’ta etkin parti sayısı 3,23; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,4 puan.

Kavak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kavak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kavak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kavak’ta geçersiz oy oranı %7,21 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kavak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kavak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kavak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kavak’ta AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Kavak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kavak’taki 91 mahallenin 48 tanesinde Yeniden Refah, 33 tanesinde AK Parti, 10 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Kavak’ın altın sandığı hangisi?

Kavak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kavak, 19 Mayıs Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,74 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,95 puan sapmayla verdi.

Kavak’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yenicami (%61,2) mahallesinde, en düşük oyu Şeyhresul (%12,7) mahallesinde aldı.

Kavak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şeyhresul (%48,8) mahallesinde, en düşük oyu Yenicami (%14,6) mahallesinde aldı.

Kavak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mahmutbeyli Mah. (%97,3), en düşük katılım Muratbeyli Mah. (%71,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.