Salıpazarı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Salıpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla BBP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 33,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Salıpazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %80,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Salıpazarı sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Salıpazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Salıpazarı’da oyların %23,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 5,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kocalar Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 18,9 | 18,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alan Mah. | MHP %34,8 | %90,6 |
| Alanyaykın Mah. | MHP %48,0 | %94,1 |
| Albak Mah. | BBP %37,4 | %96,8 |
| Avut Mah. | CHP %54,9 | %94,7 |
| Bereket Mah. | MHP %44,3 | %84,7 |
| Biçme Mah. | MHP %43,0 | %95,0 |
| Cevizli Mah. | MHP %48,1 | %90,9 |
| Dikencik Mah. | BBP %39,8 | %93,2 |
| Düzköy Mah. | MHP %50,0 | %96,0 |
| Esatçiftliği Mah. | MHP %40,2 | %92,6 |
| Fatsalılar Mah. | MHP %43,3 | %94,9 |
| Fidancık Mah. | MHP %53,4 | %89,9 |
| Fındıklı Mah. | Yeniden Refah %38,0 | %90,8 |
| Gökçebaşı Mah. | MHP %44,9 | %93,3 |
| Gökçeli Mah. | BBP %48,1 | %84,9 |
| Güzelvatan Mah. | BBP %46,0 | %96,3 |
| Kalfalı Mah. | BBP %43,3 | %95,1 |
| Karacalar Mah. | Yeniden Refah %47,9 | %98,7 |
| Karacaören Mah. | MHP %75,8 | %92,9 |
| Karadere Mah. | MHP %56,4 | %96,1 |
Altın sandık
Salıpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Salıpazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Salıpazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Salıpazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Salıpazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,4 oyla BBP kazandı. MHP %33,3 ile ikinci oldu.
Salıpazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’da 17.172 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 69 sandıkta kullanıldı.
Salıpazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8, Kemal Kılıçdaroğlu %18,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,0 ile önde çıktı.
Salıpazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %51,9, MHP %16,6, CHP %12,2, İYİ Parti %7,5, Yeniden Refah %5,6.
Salıpazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Salıpazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Salıpazarı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Salıpazarı’da oyların %23,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 5,8 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Salıpazarı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kocalar Mah..
Salıpazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’da etkin parti sayısı 3,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 1,0 puan.
Salıpazarı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Salıpazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’da geçersiz oy oranı %6,2 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Salıpazarı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Salıpazarı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Salıpazarı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Salıpazarı’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.
Salıpazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Salıpazarı’daki 44 mahallenin 21 tanesinde BBP, 20 tanesinde MHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.
Salıpazarı’nın altın sandığı hangisi?
Salıpazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Salıpazarı, Albak Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,66 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,63 puan sapmayla verdi.
Salıpazarı’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Tahnal (%61,6) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıkestanepınar (%6,1) mahallesinde aldı.
Salıpazarı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yukarıkestanepınar (%63,6) mahallesinde, en düşük oyu Avut (%6,2) mahallesinde aldı.
Salıpazarı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %91,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kalfalı Mah. (%95,1), en düşük katılım Bereket Mah. (%84,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.