Tekkeköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tekkeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tekkeköy’de Recep Tayyip Erdoğan %67,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,2
2024 katılım
%88,0
yerel seçim
Seçmen
44.662
2024
Sandık
157
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tekkeköy sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTekkeköy, Samsun · katılım %88,1TekkeköySamsunAK Parti%52,18%36,92Yeniden Refah%37,38%17,16CHP%5,18%22,74İYİ Parti%1,98%14,30Saadet%1,52%1,26Zafer Partisi%0,85%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTekkeköy, Samsun · katılım %91,3TekkeköySamsunErdoğan%64,30%62,06Kılıçdaroğlu%29,95%31,44Sinan Oğan%5,28%6,03Muharrem İnce%0,47%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTekkeköy, Samsun · katılım %88,7TekkeköySamsunErdoğan%67,63%65,37Kılıçdaroğlu%32,37%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTekkeköy, Samsun · katılım %91,3TekkeköySamsunAK Parti%44,98%42,03CHP%18,76%19,47MHP%12,31%14,20İYİ Parti%12,03%12,22Yeniden Refah%5,45%4,02Zafer Partisi%1,83%2,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tekkeköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tekkeköy’de oyların %40,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 18,0 puan.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti51 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Antyeri Mah.AK Parti → Yeniden Refah92,384,9
Gökçe Mah.İYİ Parti → AK Parti64,037,0
Köprübaşı Mah.İYİ Parti → AK Parti63,571,9
Çırakman Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah63,215,2
Hürriyet Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah59,95,2
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti → AK Parti58,338,4
Çayleyik Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah58,17,8
Balcalı Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,320,7
Kerimbey Mah.İYİ Parti → AK Parti55,620,3
Şabanoğlu Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah55,113,6
23 Nisan Mah.İYİ Parti → AK Parti54,828,4
Yukarıçinik Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah54,717,3
Altınkaya Mah.İYİ Parti → AK Parti54,62,3
Bakacak Mah.AK Parti → Yeniden Refah52,613,2
Selyeri Mah.İYİ Parti → AK Parti52,041,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,1
CHP%40,0
MHP%5,1
Katılım %93,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,2
Muharrem İnce%24,7
Meral Akşener%6,8
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,8
CHP%19,4
MHP%13,4
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%50,7
İYİ Parti%38,6
CHP%8,7
Katılım %91,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,3
Kemal Kılıçdaroğlu%30,0
Sinan Oğan%5,3
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,0
CHP%18,8
MHP%12,3
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,6
Kemal Kılıçdaroğlu%32,4
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
AK Parti%52,2
Yeniden Refah%37,4
CHP%5,2
Katılım %88,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.AK Parti %49,0%81,1
23 Nisan Mah.AK Parti %60,4%94,5
Akbaşlar Mah.AK Parti %53,2%90,7
Altınkaya Mah.AK Parti %45,9%95,5
Antyeri Mah.Yeniden Refah %92,0%95,7
Asarağaç Mah.Yeniden Refah %47,8%91,8
Bakacak Mah.Yeniden Refah %49,2%94,2
Balcalı Mah.Yeniden Refah %49,4%86,8
Başköy Mah.AK Parti %70,7%95,7
Beyoğlu Mah.AK Parti %48,9%88,5
Büyüklü Mah.AK Parti %50,6%92,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %64,7%94,3
Erenköy Mah.AK Parti %80,2%97,4
Findicak Mah.AK Parti %55,5%92,6
Gökçe Mah.AK Parti %64,5%89,2
Gökçedere Mah.AK Parti %62,8%76,7
Gölceğiz Mah.AK Parti %70,7%94,9
Güzelyurt Mah.Yeniden Refah %45,3%92,0
Hamzalı Mah.AK Parti %45,7%94,3
Hürriyet Mah.Yeniden Refah %45,2%90,1

Altın sandık

Tekkeköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tekkeköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Köprübaşı Mah.%82,9
Yaylageriş Mah.%80,0
Yazılar Mah.%75,6
En zayıf
Antyeri Mah.%7,1
Balcalı Mah.%28,7
Yukarıçinik Mah.%30,7
Yeniden Refah
En güçlü
Antyeri Mah.%92,0
Balcalı Mah.%49,4
Şabanoğlu Mah.%49,1
En zayıf
Köprübaşı Mah.%11,1
Yaylageriş Mah.%14,9
Zafer Mah.%18,2
CHP
En güçlü
Çırakman Mah.%16,8
Balcalı Mah.%14,7
Hamzalı Mah.%14,5
En zayıf
Antyeri Mah.%0,3
Yazılar Mah.%0,4
Yaylageriş Mah.%0,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%91,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Zafer Mah.%97,2
Yeşilyurt Mah.%96,6
Çayırçökek Mah.%96,5
Çınaralan Mah.%96,0
Seymenler Mah.%96,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%80,9
19 Mayıs Mah.%81,1
Çay Mah.%83,4
Kışla Mah.%84,6
Kirazlık Mah.%85,5

Tekkeköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tekkeköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tekkeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %37,4 ile ikinci oldu.

Tekkeköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’de 44.662 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 157 sandıkta kullanıldı.

Tekkeköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,3, Kemal Kılıçdaroğlu %29,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6 ile önde çıktı.

Tekkeköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,0, CHP %18,8, MHP %12,3, İYİ Parti %12,0, Yeniden Refah %5,5.

Tekkeköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tekkeköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tekkeköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tekkeköy’de oyların %40,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 18,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Tekkeköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Antyeri Mah., Gökçe Mah., Köprübaşı Mah..

Tekkeköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’de etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 14,8 puan.

Tekkeköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tekkeköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’de geçersiz oy oranı %5,69 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Tekkeköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tekkeköy’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Tekkeköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tekkeköy’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Tekkeköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tekkeköy’deki 63 mahallenin 48 tanesinde AK Parti, 15 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Tekkeköy’ün altın sandığı hangisi?

Tekkeköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tekkeköy, Kurtuluş Mah., 1114 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Tekkeköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köprübaşı (%82,9) mahallesinde, en düşük oyu Antyeri (%7,0) mahallesinde aldı.

Tekkeköy’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Antyeri (%92,0) mahallesinde, en düşük oyu Köprübaşı (%11,1) mahallesinde aldı.

Tekkeköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zafer Mah. (%97,2), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%80,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.