Vezirköprü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Samsun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Vezirköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %39,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 33,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Vezirköprü’de Recep Tayyip Erdoğan %80,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,3
2024 katılım
%87,1
yerel seçim
Seçmen
65.922
2024
Sandık
278
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Vezirköprü sonuçları Samsun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıVezirköprü, Samsun · katılım %87,1VezirköprüSamsunAK Parti%44,27%36,92Yeniden Refah%39,71%17,16CHP%7,34%22,74BBP%3,46%2,08İYİ Parti%2,89%14,30Saadet%1,36%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurVezirköprü, Samsun · katılım %88,5VezirköprüSamsunErdoğan%77,37%62,06Kılıçdaroğlu%17,57%31,44Sinan Oğan%4,37%6,03Muharrem İnce%0,68%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurVezirköprü, Samsun · katılım %85,7VezirköprüSamsunErdoğan%80,57%65,37Kılıçdaroğlu%19,43%34,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiVezirköprü, Samsun · katılım %88,5VezirköprüSamsunAK Parti%54,82%42,03MHP%16,49%14,20CHP%10,40%19,47İYİ Parti%7,95%12,22Yeniden Refah%4,53%4,02ittifak)%1,18%0,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Vezirköprü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Vezirköprü’de oyların %43,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 36,6 puan.

43 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti94 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sofular Mah.AK Parti → Yeniden Refah71,944,8
Mezraa Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,933,0
Kırma Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,125,0
Yenidüzce Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,731,8
Belalan Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,535,8
Yeniçelik Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,37,0
Yukarınarlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,627,2
Doyran Mah.AK Parti → CHP60,020,5
Paşa Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,317,0
Alan Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,330,4
Çakırtaş Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,016,5
Hıdırlık Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,518,7
Sırbaşmak Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,511,4
Yağınözü Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,814,6
Hayranlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,79,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%68,3
MHP%23,4
CHP%4,7
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,8
Muharrem İnce%12,2
Meral Akşener%7,7
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%64,9
MHP%13,4
CHP%9,3
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%77,8
CHP%15,0
BBP%2,7
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,4
Kemal Kılıçdaroğlu%17,6
Sinan Oğan%4,4
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,8
MHP%16,5
CHP%10,4
Katılım %88,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,6
Kemal Kılıçdaroğlu%19,4
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
AK Parti%44,3
Yeniden Refah%39,7
CHP%7,3
Katılım %87,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Vezirköprü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdulgani Mah.AK Parti %41,3%83,6
Adatepe Mah.AK Parti %43,0%94,6
Ahmetbaba Mah.AK Parti %45,4%90,2
Akören Mah.AK Parti %43,5%95,1
Alan Mah.Yeniden Refah %55,2%87,5
Alanbaşı Mah.Yeniden Refah %41,5%91,8
Alancık Mah.AK Parti %57,1%136,4
Alanşeyhi Mah.Yeniden Refah %43,1%86,2
Altınkaya Mah.AK Parti %61,2%93,2
Arıca Mah.AK Parti %52,0%91,5
Atatürk Mah.Yeniden Refah %41,8%76,6
Avdan Mah.AK Parti %54,3%97,1
Aydoğdu Mah.AK Parti %38,6%92,2
Aydınlı Mah.AK Parti %63,9%83,3
Ayvalı Mah.AK Parti %43,4%91,2
Ağcaalan Mah.AK Parti %37,3%100,0
Ağcayazı Mah.AK Parti %52,0%96,6
Bahçekonak Mah.AK Parti %47,3%93,5
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %45,3%86,4
Bahçesaray Mah.Yeniden Refah %71,6%93,4

Altın sandık

Vezirköprü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Vezirköprü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Devalan Mah.%76,5
Kovalı Mah.%70,7
Samukalan Mah.%66,9
En zayıf
Sofular Mah.%22,4
Doyran Mah.%24,5
Alan Mah.%24,8
Yeniden Refah
En güçlü
Sofular Mah.%67,2
Mezraa Mah.%64,5
Yukarınarlı Mah.%57,2
En zayıf
Devalan Mah.%11,4
Boruk Mah.%12,1
Kabalı Mah.%21,1
CHP
En güçlü
Doyran Mah.%45,0
Aydoğdu Mah.%20,3
Fazıl Ahmet Paşa Mah.%17,7
En zayıf
Paşa Mah.%0,3
Susuz Mah.%0,5
Tepeören Mah.%0,8

Seçime katılım

2024 Yerel%87,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Avdan Mah.%97,1
Çekalan Mah.%97,1
Kovalı Mah.%96,9
Yağcı Mah.%96,5
Yeniçelik Mah.%95,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%76,6
Cumhuriyet Mah.%76,9
Taşkale Mah.%77,4
Fazıl Ahmet Paşa Mah.%77,9
Esentepe Mah.%78,0

Vezirköprü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Vezirköprü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Vezirköprü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %39,7 ile ikinci oldu.

Vezirköprü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Vezirköprü’de 65.922 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 278 sandıkta kullanıldı.

Vezirköprü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,4, Kemal Kılıçdaroğlu %17,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,6 ile önde çıktı.

Vezirköprü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,8, MHP %16,5, CHP %10,4, İYİ Parti %8,0, Yeniden Refah %4,5.

Vezirköprü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Vezirköprü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Vezirköprü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Vezirköprü’de oyların %43,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 36,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Vezirköprü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 43 salıncak mahalle var; en oynakları Sofular Mah., Mezraa Mah., Kırma Mah..

Vezirköprü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Vezirköprü’de etkin parti sayısı 2,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 4,6 puan.

Vezirköprü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Vezirköprü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Vezirköprü’de geçersiz oy oranı %8,08 (Samsun: %6,09). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Vezirköprü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Vezirköprü’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Vezirköprü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Vezirköprü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Vezirköprü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Vezirköprü’deki 162 mahallenin 99 tanesinde AK Parti, 58 tanesinde Yeniden Refah, 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Vezirköprü’nün altın sandığı hangisi?

Vezirköprü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Vezirköprü, Oymaağaç Mah., 1192 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,7 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,5 puan sapmayla verdi.

Vezirköprü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Devalan (%76,5) mahallesinde, en düşük oyu Sofular (%22,4) mahallesinde aldı.

Vezirköprü’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Sofular (%67,2) mahallesinde, en düşük oyu Devalan (%11,4) mahallesinde aldı.

Vezirköprü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Avdan Mah. (%97,1), en düşük katılım Atatürk Mah. (%76,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Samsun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.