Bozova Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Bozova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bozova’da Recep Tayyip Erdoğan %58,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Bozova sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Bozova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Bozova’da oyların %27,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 8,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Özgören Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 66,6 | 37,9 |
| Yaslıca Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 64,8 | 34,8 |
| Boztepe Mah. | AK Parti → DEM Parti | 54,5 | 15,8 |
| Seyitören Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 52,4 | 17,2 |
| Sığırcık Mah. | DEM Parti → HÜDA PAR | 51,3 | 7,8 |
| Kepirce Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,1 | 7,3 |
| Tozluca Mah. | AK Parti → DEM Parti | 45,4 | 2,9 |
| Karacaören Mah. | DEM Parti → HÜDA PAR | 44,6 | 1,2 |
| Tunalı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 44,2 | 3,8 |
| Dutluk Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 39,4 | 6,9 |
| Bağlıca Mah. | AK Parti (aynı) | 37,6 | 0,0 |
| Taşan Mah. | AK Parti → DEM Parti | 36,8 | 0,1 |
| Dutluca Mah. | AK Parti → DEM Parti | 36,1 | 24,1 |
| Yeşil Ova Mah. | AK Parti (aynı) | 34,4 | 0,4 |
| Kargılı Mah. | AK Parti (aynı) | 33,8 | 2,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Bozova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 75. Yil Mah. | DEM Parti %64,1 | %64,6 |
| Akmağara Mah. | DEM Parti %46,2 | %60,7 |
| Altınlı Mah. | AK Parti %89,4 | %97,9 |
| Argıncık Mah. | AK Parti %48,4 | %61,1 |
| Arpalı Mah. | AK Parti %42,9 | %58,1 |
| Arıkök Mah. | AK Parti %99,7 | %94,7 |
| Avlak Mah. | AK Parti %44,4 | %86,3 |
| Aylan Mah. | AK Parti %44,9 | %57,4 |
| Baltaş Mah. | AK Parti %52,1 | %84,8 |
| Bağlıca Mah. | AK Parti %36,3 | %88,8 |
| Biris Mah. | AK Parti %37,0 | %97,4 |
| Boztepe Mah. | DEM Parti %36,8 | %87,3 |
| Budaklı Mah. | AK Parti %36,9 | %89,3 |
| Bulancak Mah. | DEM Parti %60,0 | %87,1 |
| Buğluca Mah. | AK Parti %64,8 | %98,2 |
| Büyükhan Mah. | DEM Parti %55,8 | %82,6 |
| Deliler Mah. | DEM Parti %48,2 | %64,2 |
| Denizbacı Mah. | DEM Parti %59,2 | %60,0 |
| Dutluca Mah. | DEM Parti %49,4 | %87,2 |
| Dutluk Mah. | Yeniden Refah %37,9 | %69,2 |
Altın sandık
Bozova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Bozova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Bozova seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Bozova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Bozova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu.
Bozova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Bozova’da 35.752 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 150 sandıkta kullanıldı.
Bozova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,7, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,9 ile önde çıktı.
Bozova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %40,4, Yeşil Sol Parti %34,4, İYİ Parti %9,5, CHP %5,0, MHP %4,8.
Bozova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Bozova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Bozova’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Bozova’da oyların %27,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 8,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Bozova’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Özgören Mah., Yaslıca Mah., Boztepe Mah..
Bozova’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Bozova’da etkin parti sayısı 3,39; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,7 puan.
Bozova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 6,6 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 4,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Bozova’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Bozova’da geçersiz oy oranı %5,42 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Bozova’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bozova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Bozova hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bozova’da AK Parti 3 kez, BDP 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Bozova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Bozova’daki 88 mahallenin 39 tanesinde DEM Parti, 38 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Bozova’nın altın sandığı hangisi?
Bozova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bozova, Gölbaşı Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,52 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,94 puan sapmayla verdi.
Bozova’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Örgülü (%81,6) mahallesinde, en düşük oyu Arıkök (%0,3) mahallesinde aldı.
Bozova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Arıkök (%99,7) mahallesinde, en düşük oyu Örgülü (%10,6) mahallesinde aldı.
Bozova’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kesmetaş Mah. (%95,1), en düşük katılım Gözenek Mah. (%48,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.