Ceylanpınar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ceylanpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %43,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ceylanpınar’da Recep Tayyip Erdoğan %53,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%46,5
2024 katılım
%82,2
yerel seçim
Seçmen
52.197
2024
Sandık
176
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ceylanpınar sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCeylanpınar, Şanlıurfa · katılım %82,2CeylanpınarŞanlıurfaDEM Parti%46,54%24,47AK Parti%43,14%35,37Yeniden Refah%6,37%30,25HÜDA PAR%1,83%1,78CHP%0,65%1,73İYİ Parti%0,37%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCeylanpınar, Şanlıurfa · katılım %83,0CeylanpınarŞanlıurfaErdoğan%50,99%62,04Kılıçdaroğlu%47,10%35,94Sinan Oğan%1,61%1,66Muharrem İnce%0,30%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCeylanpınar, Şanlıurfa · katılım %80,0CeylanpınarŞanlıurfaErdoğan%53,13%64,95Kılıçdaroğlu%46,87%35,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCeylanpınar, Şanlıurfa · katılım %83,0CeylanpınarŞanlıurfaYeşil Sol Parti%40,49%26,59AK Parti%30,48%44,93MHP%13,11%9,86CHP%8,09%7,90Yeniden Refah%2,51%3,13İYİ Parti%2,18%4,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ceylanpınar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ceylanpınar’da oyların %30,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 10,4 puan.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aydoğdu Mah.DP → AK Parti80,187,8
Boğalı Mah.AK Parti → DEM Parti75,189,5
Maden Mah.DP → AK Parti74,194,0
Ceylan Mah.DP → AK Parti73,484,4
Büyükçaylı Mah.DP → AK Parti69,392,3
Yüksektepe Mah.AK Parti → DEM Parti60,678,7
Muratlı Mah.DP → AK Parti59,066,0
Aşağıkarataş Mah.AK Parti → DEM Parti58,12,5
Büyükyıldız Mah.DP → AK Parti55,075,6
Akbulut Mah.AK Parti → DEM Parti54,224,8
Büyükyenice Mah.DP → AK Parti51,047,9
Adnan Menderes Mah.AK Parti → DEM Parti47,253,2
Yukarıkarataş Mah.DP → AK Parti46,912,8
Ulucami Mah.AK Parti → DEM Parti44,020,6
Ensar Mah.DP → AK Parti43,123,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,9
BDP%45,8
HÜDA PAR%2,7
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,5
Selahattin Demirtaş%37,4
Muharrem İnce%7,9
Katılım %82,5
2018 MVMilletvekili
HDP%40,4
AK Parti%40,1
MHP%7,4
Katılım %82,5
2019 YerelYerel
AK Parti%42,9
DP%28,4
HDP%25,4
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,1
Sinan Oğan%1,6
Katılım %83,0
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%40,5
AK Parti%30,5
MHP%13,1
Katılım %83,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,1
Kemal Kılıçdaroğlu%46,9
Katılım %80,0
2024 YerelYerel
DEM Parti%46,5
AK Parti%43,1
Yeniden Refah%6,4
Katılım %82,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ceylanpınar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.DEM Parti %62,2%75,7
Adnan Menderes Mah.DEM Parti %71,7%81,5
Akbulut Mah.DEM Parti %57,5%87,6
Aktepe Mah.DEM Parti %45,7%93,4
Alaca Mah.DEM Parti %74,2%78,7
Altınköy Mah.DEM Parti %60,7%94,9
Avcılı Mah.DEM Parti %59,9%80,6
Aydoğdu Mah.AK Parti %92,8%90,5
Aydın Mah.DEM Parti %91,2%81,1
Aşağıdoruklu Mah.AK Parti %70,3%94,6
Aşağıdurmuş Mah.AK Parti %85,8%85,0
Aşağıkarataş Mah.DEM Parti %41,7%87,6
Bahçelievler Mah.AK Parti %48,9%80,1
Boğalı Mah.DEM Parti %94,7%73,7
Büyükyenice Mah.AK Parti %70,6%90,6
Büyükyıldız Mah.AK Parti %86,0%93,7
Büyükçaylı Mah.AK Parti %95,3%89,3
Ceylan Mah.AK Parti %90,3%84,9
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %71,4%80,4
Damlacık Mah.DEM Parti %55,5%89,8

Altın sandık

Ceylanpınar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ceylanpınar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Yalçınkaya Mah.%90,9
Düzova Mah.%90,8
Selahaddin Eyyübi Mah.%76,3
En zayıf
Sufra Mah.%0,5
Büyükçaylı Mah.%0,7
Aşağıdurmuş Mah.%1,5
AK Parti
En güçlü
Sufra Mah.%98,0
Maden Mah.%95,8
Büyükçaylı Mah.%95,3
En zayıf
Yalçınkaya Mah.%5,6
Düzova Mah.%5,9
Selahaddin Eyyübi Mah.%14,9
Yeniden Refah
En güçlü
Gellegöç Mah.%40,1
Yukarıdurmuş Mah.%24,5
Aşağıkarataş Mah.%18,9
En zayıf
Düzova Mah.%0,8
Sufra Mah.%1,2
Yalçınkaya Mah.%1,3

Seçime katılım

2024 Yerel%82,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,0 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıdurmuş Mah.%97,3
Sufra Mah.%96,7
Muratlı Mah.%96,0
Aşağıdoruklu Mah.%94,6
Yalçınkaya Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenişehir Mah.%74,0
Yukarıkarataş Mah.%74,9
15 Temmuz Mah.%75,7
Ulucami Mah.%76,0
Yeşiltepe Mah.%77,9

Ceylanpınar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ceylanpınar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ceylanpınar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %43,1 ile ikinci oldu.

Ceylanpınar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ceylanpınar’da 52.197 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 176 sandıkta kullanıldı.

Ceylanpınar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,0, Kemal Kılıçdaroğlu %47,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,1 ile önde çıktı.

Ceylanpınar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %40,5, AK Parti %30,5, MHP %13,1, CHP %8,1, Yeniden Refah %2,5.

Ceylanpınar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ceylanpınar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ceylanpınar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ceylanpınar’da oyların %30,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Ceylanpınar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Aydoğdu Mah., Boğalı Mah., Maden Mah..

Ceylanpınar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ceylanpınar’da etkin parti sayısı 2,46; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,4 puan.

Ceylanpınar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 13,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 14,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ceylanpınar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ceylanpınar’da geçersiz oy oranı %5,22 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ceylanpınar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ceylanpınar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Ceylanpınar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ceylanpınar’da AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Ceylanpınar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ceylanpınar’daki 52 mahallenin 31 tanesinde DEM Parti, 21 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ceylanpınar’ın altın sandığı hangisi?

Ceylanpınar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ceylanpınar, Fatih Sultan Mehmet Mah., 1098 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,32 puan saptı.

Ceylanpınar’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yalçınkaya (%90,8) mahallesinde, en düşük oyu Sufra (%0,5) mahallesinde aldı.

Ceylanpınar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sufra (%98,0) mahallesinde, en düşük oyu Yalçınkaya (%5,6) mahallesinde aldı.

Ceylanpınar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıdurmuş Mah. (%97,2), en düşük katılım Yenişehir Mah. (%74,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.