Haliliye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Haliliye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 25,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Haliliye’de Recep Tayyip Erdoğan %70,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,3
2024 katılım
%71,2
yerel seçim
Seçmen
226.574
2024
Sandık
749
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Haliliye sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHaliliye, Şanlıurfa · katılım %71,2HaliliyeŞanlıurfaAK Parti%40,28%35,37Yeniden Refah%34,40%30,25DEM Parti%15,88%24,47CHP%2,50%1,73HÜDA PAR%1,86%1,78Saadet%1,09%0,88Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHaliliye, Şanlıurfa · katılım %84,5HaliliyeŞanlıurfaErdoğan%68,57%62,04Kılıçdaroğlu%29,35%35,94Sinan Oğan%1,82%1,66Muharrem İnce%0,26%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHaliliye, Şanlıurfa · katılım %80,2HaliliyeŞanlıurfaErdoğan%70,67%64,95Kılıçdaroğlu%29,33%35,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHaliliye, Şanlıurfa · katılım %84,5HaliliyeŞanlıurfaAK Parti%51,85%44,93Yeşil Sol Parti%18,36%26,59CHP%9,35%7,90MHP%7,81%9,86İYİ Parti%6,11%4,81Yeniden Refah%4,04%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Haliliye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Haliliye’de oyların %57,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 29,8 puan.

39 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti100 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Üçkuyu Mah.AK Parti → Yeniden Refah98,940,5
Esenyayla Mah.AK Parti → İYİ Parti98,414,4
Gürpınar Mah.Saadet → DEM Parti88,648,6
Örencik Mah.Saadet → Yeniden Refah84,33,3
Yedikuyu Mah.AK Parti → Yeniden Refah78,848,6
Aşağıkoymat Mah.AK Parti → Yeniden Refah77,38,1
Mağaracık Mah.AK Parti → Yeniden Refah76,537,3
Taşlıca Mah.AK Parti → Yeniden Refah73,027,2
Kısas Mah.Saadet → Yeniden Refah71,314,0
Yenice Mah.AK Parti → DEM Parti69,47,5
Terzi Mah.Saadet → AK Parti69,25,9
Akpınar Mah.AK Parti → Yeniden Refah68,734,8
Eğerkıran Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,630,1
Devteyşti Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,53,2
Süleymaniye Mah.AK Parti (aynı)65,31,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%71,4
BDP%19,9
MHP%2,7
Katılım %86,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,8
Selahattin Demirtaş%15,0
Muharrem İnce%10,5
Katılım %83,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,3
HDP%21,3
MHP%9,4
Katılım %83,8
2019 YerelYerel
AK Parti%65,5
Saadet%31,4
İYİ Parti%1,7
Katılım %79,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Kemal Kılıçdaroğlu%29,4
Sinan Oğan%1,8
Katılım %84,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,9
Yeşil Sol Parti%18,4
CHP%9,4
Katılım %84,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,3
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
AK Parti%40,3
Yeniden Refah%34,4
DEM Parti%15,9
Katılım %71,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Haliliye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acaryurt Mah.Yeniden Refah %43,4%97,5
Ahmet Yesevi Mah.Yeniden Refah %34,3%65,9
Akdoğan Mah.AK Parti %60,3%83,8
Akpınar Mah.Yeniden Refah %65,6%97,7
Aktaş Mah.DEM Parti %78,9%96,4
Akçalı Mah.Yeniden Refah %50,0%86,4
Altındamla Mah.AK Parti %66,5%97,2
Altıntepe Mah.AK Parti %69,8%102,4
Anaz Mah.AK Parti %55,9%85,3
Aslanlı Mah.AK Parti %57,9%51,3
Asri Mah.AK Parti %69,7%96,2
Atatürk Mah.AK Parti %47,4%61,8
Ayazca Mah.Yeniden Refah %36,0%94,3
Açıkyazı Mah.Yeniden Refah %52,7%43,6
Aşağı İçkara Mah.AK Parti %51,9%97,3
Aşağıakören Mah.DEM Parti %46,2%88,5
Aşağıkoymat Mah.Yeniden Refah %37,2%98,3
Aşağıvarlıca Mah.AK Parti %85,3%96,8
Bahçelievler Mah.AK Parti %49,2%58,8
Bakımlı Mah.Yeniden Refah %42,4%95,2

Altın sandık

Haliliye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Haliliye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yenisu Mah.%98,9
Köseköy Mah.%97,9
Uzunköy Mah.%97,8
En zayıf
Üçkuyu Mah.%1,1
Gürpınar Mah.%10,9
Örencik Mah.%13,7
Yeniden Refah
En güçlü
Üçkuyu Mah.%68,1
Mağaracık Mah.%57,5
Yeniköy Mah.%53,8
En zayıf
Uzunköy Mah.%1,1
Köseköy Mah.%2,0
İrice Mah.%11,2
DEM Parti
En güçlü
Gürpınar Mah.%62,6
Örencik Mah.%40,2
Terzi Mah.%31,4
En zayıf
Karpuzlu Mah.%0,2
Güçlü Mah.%0,3
Mamuca Mah.%0,3

Seçime katılım

2024 Yerel%71,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%79,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşiltepe Mah.%99,7
Güçlü Mah.%99,4
Keremli Mah.%99,0
Aşağıkoymat Mah.%98,3
Yenisu Mah.%98,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Üçkuyu Mah.%49,6
Şair Şevket Mah.%51,3
Mimar Sinan Mah.%58,4
Bahçelievler Mah.%58,8
Şeyhçoban Mah.%60,6

Haliliye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Haliliye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Haliliye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %34,4 ile ikinci oldu.

Haliliye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Haliliye’de 226.574 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 749 sandıkta kullanıldı.

Haliliye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %29,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,7 ile önde çıktı.

Haliliye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,9, Yeşil Sol Parti %18,4, CHP %9,3, MHP %7,8, İYİ Parti %6,1.

Haliliye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Haliliye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Haliliye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Haliliye’de oyların %57,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 29,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Haliliye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 39 salıncak mahalle var; en oynakları Üçkuyu Mah., Esenyayla Mah., Gürpınar Mah..

Haliliye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Haliliye’de etkin parti sayısı 3,26; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 5,9 puan.

Haliliye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,0 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 3,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Haliliye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Haliliye’de geçersiz oy oranı %5,98 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Haliliye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Haliliye’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 30 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Haliliye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Haliliye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Haliliye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Haliliye’deki 170 mahallenin 114 tanesinde AK Parti, 48 tanesinde Yeniden Refah, 7 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Haliliye’nin altın sandığı hangisi?

Haliliye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Haliliye, Bağlarbaşı Mah., 1069 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,15 puan saptı.

Haliliye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yenisu (%98,9) mahallesinde, en düşük oyu Üçkuyu (%1,1) mahallesinde aldı.

Haliliye’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Üçkuyu (%68,1) mahallesinde, en düşük oyu Uzunköy (%1,1) mahallesinde aldı.

Haliliye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşiltepe Mah. (%99,7), en düşük katılım Üçkuyu Mah. (%49,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.