Harran Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Harran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,1 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 3,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Harran’da Recep Tayyip Erdoğan %95,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%58,1
2024 katılım
%89,7
yerel seçim
Seçmen
45.168
2024
Sandık
195
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Harran sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHarran, Şanlıurfa · katılım %89,7HarranŞanlıurfaMHP%58,08%2,59Yeniden Refah%28,72%30,25BBP%11,34%0,86Saadet%0,57%0,88CHP%0,40%1,73İYİ Parti%0,39%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHarran, Şanlıurfa · katılım %87,1HarranŞanlıurfaErdoğan%94,52%62,04Kılıçdaroğlu%4,45%35,94Sinan Oğan%0,91%1,66Muharrem İnce%0,12%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHarran, Şanlıurfa · katılım %89,9HarranŞanlıurfaErdoğan%95,35%64,95Kılıçdaroğlu%4,65%35,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHarran, Şanlıurfa · katılım %87,1HarranŞanlıurfaMHP%51,15%9,86AK Parti%42,69%44,93CHP%2,10%7,90ittifak)%1,14%0,59İYİ Parti%0,98%4,81Yeniden Refah%0,84%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Harran’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Harran’da oyların %44,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 7,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

40 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti79 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Duran Mah.DP → Cumhur İttifakı97,678,2
Uluağaç Mah.DP → Cumhur İttifakı96,384,5
Büyüktürbe Mah.DP → Cumhur İttifakı96,1100,0
Tekneli Mah.DP → Cumhur İttifakı94,565,9
Ünlü Mah.DP → Cumhur İttifakı87,072,8
Karataş Mah.DP → Cumhur İttifakı77,716,1
Batıkonacık Mah.DP → Cumhur İttifakı74,715,2
Yenice Mah.DP → Cumhur İttifakı72,068,5
Aralı Mah.DP → Cumhur İttifakı71,326,1
Ortakonacık Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah69,939,5
Eskiharran Mah.DP → Cumhur İttifakı69,491,2
Çatalhurma Mah.DP → Cumhur İttifakı68,87,2
Küplüce Mah.DP → Yeniden Refah67,934,5
Doğukonacık Mah.DP → Yeniden Refah66,329,5
Gözcü Mah.DP → Cumhur İttifakı63,850,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,5
MHP%39,5
Saadet%3,3
Katılım %90,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%96,1
Muharrem İnce%2,2
Meral Akşener%1,2
Katılım %93,4
2018 MVMilletvekili
MHP%47,2
AK Parti%47,2
Cumhur İttifakı (yalnız ittifak)%3,5
Katılım %93,4
2019 YerelYerel
MHP%54,9
DP%43,9
CHP%0,6
Katılım %93,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%94,5
Kemal Kılıçdaroğlu%4,5
Sinan Oğan%0,9
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
MHP%51,2
AK Parti%42,7
CHP%2,1
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%95,4
Kemal Kılıçdaroğlu%4,7
Katılım %89,9
2024 YerelYerel
MHP%58,1
Yeniden Refah%28,7
BBP%11,3
Katılım %89,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Harran’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.MHP %78,2%91,7
Ahmetkara Mah.MHP %61,0%73,0
Akkuş Mah.MHP %94,1%96,1
Alacalı Mah.MHP %86,5%92,1
Algılı Mah.Yeniden Refah %50,6%99,6
Altılı Mah.Yeniden Refah %48,8%81,3
Aralı Mah.MHP %56,1%87,6
Arın Mah.MHP %75,8%91,3
Aslankuyusu Mah.MHP %61,3%95,6
Avlak Mah.MHP %66,1%96,5
Aydüştü Mah.MHP %52,3%89,6
Aydıncık Mah.Yeniden Refah %50,0%95,9
Aydınlar Mah.MHP %61,7%83,3
Ağcıl Mah.MHP %76,7%103,3
Aşağı Yeşilova Mah.MHP %72,8%85,0
Aşağıkesmekaya Mah.MHP %44,6%76,2
Aşağıyakınyol Mah.MHP %76,0%90,1
Aşağıyarımca Mah.BBP %37,8%100,0
Balkat Mah.Yeniden Refah %56,2%88,6
Balkır Mah.Yeniden Refah %55,2%89,6

Altın sandık

Harran’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Harran’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Bellitaş Mah.%100,0
Büyüktürbe Mah.%100,0
Akkuş Mah.%94,1
En zayıf
Eskiharran Mah.%25,4
Küplüce Mah.%25,6
Küçükyıldız Mah.%29,3
Yeniden Refah
En güçlü
Ortakonacık Mah.%69,6
Küplüce Mah.%66,1
Merkez-tuccariye Mah.%60,0
En zayıf
Eskiharran Mah.%3,9
Akkuş Mah.%4,5
Arın Mah.%9,4
BBP
En güçlü
Eskiharran Mah.%69,7
Büyüktaşlıca Mah.%51,7
Koyunluca Mah.%45,5
En zayıf
Ortakonacık Mah.%0,3
Akkuş Mah.%0,4
Yenice Mah.%0,4

Seçime katılım

2024 Yerel%89,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,9 / TR %84,1
2019 Yerel%93,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tanınmış Mah.%101,3
Büyüktürbe Mah.%100,7
Öncüler Mah.%100,5
Bellitaş Mah.%100,5
Türkoğlu Mah.%100,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karataş Mah.%67,1
Süleyman Demirel Mah.%71,8
Aşağıkesmekaya Mah.%76,2
Gögeç Mah.%76,5
Kaymaklı Mah.%76,7

Harran seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Harran’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Harran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,1 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %28,7 ile ikinci oldu.

Harran’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Harran’da 45.168 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 195 sandıkta kullanıldı.

Harran’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %94,5, Kemal Kılıçdaroğlu %4,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %95,3 ile önde çıktı.

Harran’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %51,1, AK Parti %42,7, CHP %2,1, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,1, İYİ Parti %1,0.

Harran’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Harran’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 27,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Harran’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Harran’da oyların %44,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 7,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Harran’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 40 salıncak mahalle var; en oynakları Duran Mah., Uluağaç Mah., Büyüktürbe Mah..

Harran’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Harran’da etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 29,4 puan.

Harran’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 8,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Harran’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Harran’da geçersiz oy oranı %2,56 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Harran’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Harran’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 41 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Harran hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Harran’da MHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Harran’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Harran’daki 136 mahallenin 103 tanesinde MHP, 21 tanesinde Yeniden Refah, 12 tanesinde BBP birinci çıktı.

Harran’ın altın sandığı hangisi?

Harran’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Harran, Giyimli Mah., 1075 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.

Harran’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bellitaş (%100,0) mahallesinde, en düşük oyu Eskiharran (%25,4) mahallesinde aldı.

Harran’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ortakonacık (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Eskiharran (%3,9) mahallesinde aldı.

Harran’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tanınmış Mah. (%101,3), en düşük katılım Karataş Mah. (%67,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.