Siverek Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Siverek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Siverek’te Recep Tayyip Erdoğan %53,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Siverek sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Siverek’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Siverek’te oyların %42,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 22,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kayalı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 99,6 | 99,0 |
| Ülkülü Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 99,2 | 98,1 |
| Küptepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 99,1 | 98,0 |
| Böğürtlen Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,5 | 97,2 |
| Güllice Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,5 | 97,5 |
| Aşağıkarabahçe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,2 | 96,7 |
| Gülpınar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,1 | 96,6 |
| Sarıkaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 98,1 | 93,1 |
| Kayseri Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 97,4 | 88,2 |
| Büyüktepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 97,2 | 94,0 |
| Karkaşı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 96,6 | 94,1 |
| Taşhan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 95,0 | 90,5 |
| Oluklu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 94,9 | 92,1 |
| Soydan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 94,8 | 89,9 |
| Konurtepe Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 92,1 | 88,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Siverek’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdalağa Mah. | AK Parti %65,9 | %73,5 |
| Alagün Mah. | AK Parti %94,4 | %89,9 |
| Alanyurt Mah. | Yeniden Refah %68,5 | %96,4 |
| Altaylı Mah. | AK Parti %65,7 | %76,5 |
| Altınahır Mah. | Yeniden Refah %87,2 | %94,9 |
| Altınlı Mah. | AK Parti %65,1 | %62,3 |
| Altınpınar Mah. | AK Parti %79,2 | %92,6 |
| Anacak Mah. | Yeniden Refah %73,5 | %97,1 |
| Armağanlı Mah. | Yeniden Refah %97,6 | %97,7 |
| Atmaca Mah. | AK Parti %55,2 | %61,2 |
| Avurtepe Mah. | DEM Parti %66,7 | %73,2 |
| Ayrancı Mah. | DEM Parti %41,9 | %66,0 |
| Ayvanat Mah. | AK Parti %44,1 | %71,5 |
| Azıklı Mah. | AK Parti %82,7 | %89,9 |
| Aşağıalınca Mah. | AK Parti %79,3 | %104,5 |
| Aşağıkarabahçe Mah. | Yeniden Refah %98,2 | %89,8 |
| Aşağıkaracaören Mah. | DEM Parti %41,8 | %66,8 |
| Aşağıyalankoz Mah. | AK Parti %100,0 | %97,9 |
| Aşlıca Mah. | Yeniden Refah %58,7 | %82,9 |
| Bahçe Mah. | AK Parti %96,5 | %83,5 |
Altın sandık
Siverek’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Siverek’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Siverek seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Siverek’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Siverek’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,2 ile ikinci oldu.
Siverek’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Siverek’te 156.772 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 560 sandıkta kullanıldı.
Siverek’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,3, Kemal Kılıçdaroğlu %47,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7 ile önde çıktı.
Siverek’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %40,6, AK Parti %40,5, CHP %8,7, İYİ Parti %2,7, Yeniden Refah %2,2.
Siverek’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Siverek’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Siverek’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Siverek’te oyların %42,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 22,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Siverek’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 94 salıncak mahalle var; en oynakları Kayalı Mah., Ülkülü Mah., Küptepe Mah..
Siverek’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Siverek’te etkin parti sayısı 2,85; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 0,1 puan.
Siverek’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 8,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Siverek’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Siverek’te geçersiz oy oranı %2,71 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Siverek’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Siverek’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 10 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Siverek hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Siverek’te AK Parti 4 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.
Siverek’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Siverek’teki 182 mahallenin 89 tanesinde AK Parti, 82 tanesinde Yeniden Refah, 11 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Siverek’in altın sandığı hangisi?
Siverek’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Siverek, Dicle Mah., 1166 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.
Siverek’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağıyalankoz (%100,0) mahallesinde, en düşük oyu Küptepe (%0,6) mahallesinde aldı.
Siverek’te Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Küptepe (%98,5) mahallesinde, en düşük oyu Çaylarbaşı (%1,2) mahallesinde aldı.
Siverek’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %73,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cinhisar Mah. (%98,1), en düşük katılım Siverek Ceza Infaz Kurumu Mah. (%43,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.