Suruç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Suruç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %26,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Suruç’ta Kemal Kılıçdaroğlu %70,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%57,2
2024 katılım
%72,0
yerel seçim
Seçmen
62.214
2024
Sandık
241
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Suruç sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSuruç, Şanlıurfa · katılım %72,0SuruçŞanlıurfaDEM Parti%57,21%24,47AK Parti%26,89%35,37CHP%4,36%1,73Yeniden Refah%3,40%30,25HÜDA PAR%2,40%1,78Gelecek%2,33%0,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSuruç, Şanlıurfa · katılım %77,7SuruçŞanlıurfaKılıçdaroğlu%72,64%35,94Erdoğan%26,12%62,04Sinan Oğan%0,89%1,66Muharrem İnce%0,35%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSuruç, Şanlıurfa · katılım %72,3SuruçŞanlıurfaKılıçdaroğlu%70,81%35,05Erdoğan%29,19%64,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSuruç, Şanlıurfa · katılım %77,7SuruçŞanlıurfaYeşil Sol Parti%66,42%26,59AK Parti%22,05%44,93CHP%5,77%7,90İYİ Parti%1,75%4,81MHP%1,04%9,86Yeniden Refah%0,86%3,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Suruç’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Suruç’ta oyların %12,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 2,8 puan.

8 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti55 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Küçükziyaret Mah.AK Parti → DEM Parti39,35,1
Akören Mah.AK Parti → DEM Parti32,423,0
Harmanalan Mah.AK Parti (aynı)32,31,3
Ölçektepe Mah.DEM Parti → AK Parti26,73,7
Ezgil Mah.AK Parti → DEM Parti26,331,6
Küçükova Mah.AK Parti → DEM Parti22,77,5
Karadut Mah.AK Parti → DEM Parti21,319,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti → DEM Parti19,512,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%52,6
AK Parti%44,0
HÜDA PAR%1,2
Katılım %83,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%60,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,1
Muharrem İnce%5,5
Katılım %80,2
2018 MVMilletvekili
HDP%64,1
AK Parti%30,4
CHP%1,8
Katılım %80,1
2019 YerelYerel
HDP%59,4
AK Parti%34,7
Saadet%3,1
Katılım %79,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,6
Recep Tayyip Erdoğan%26,1
Sinan Oğan%0,9
Katılım %77,7
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%66,4
AK Parti%22,1
CHP%5,8
Katılım %77,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%70,8
Recep Tayyip Erdoğan%29,2
Katılım %72,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%57,2
AK Parti%26,9
CHP%4,4
Katılım %72,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Suruç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akören Mah.DEM Parti %50,9%90,2
Alanyurt Mah.AK Parti %52,5%100,0
Aligör Mah.DEM Parti %64,1%76,7
Aybastı Mah.DEM Parti %74,3%91,8
Aydın Mah.DEM Parti %63,4%66,6
Ayhan Mah.AK Parti %53,4%84,1
Ağırtaş Mah.AK Parti %53,1%86,1
Aşağıkarıncalı Mah.AK Parti %42,1%78,1
Aşağıoylum Mah.DEM Parti %69,0%77,2
Balaban Mah.DEM Parti %67,0%85,7
Barış Mah.DEM Parti %53,9%56,7
Bellik Mah.AK Parti %44,2%72,5
Bilge Mah.DEM Parti %80,7%93,0
Binatlı Mah.DEM Parti %68,1%80,9
Boztepe Mah.DEM Parti %70,1%84,4
Bozyokuş Mah.DEM Parti %44,7%93,5
Büyükağacı Mah.DEM Parti %60,2%85,1
Büyüksergen Mah.DEM Parti %78,6%92,2
Büyükziyaret Mah.DEM Parti %76,9%94,0
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %47,3%65,2

Altın sandık

Suruç’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Suruç’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Ekili Mah.%87,2
Gölen Mah.%81,2
Oymaklı Mah.%79,4
En zayıf
Yukarıbostancı Mah.%13,2
Yönlü Mah.%18,8
Ağırtaş Mah.%23,0
AK Parti
En güçlü
Yönlü Mah.%73,8
Yukarıbostancı Mah.%64,3
Ağırtaş Mah.%53,1
En zayıf
Gölen Mah.%4,4
Ekili Mah.%5,7
Oymaklı Mah.%9,2

Seçime katılım

2024 Yerel%72,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%72,3 / TR %84,1
2019 Yerel%79,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taşlıkuyu Mah.%97,7
Büyükziyaret Mah.%94,0
Küçükova Mah.%92,4
Çengelli Mah.%91,6
Uysallı Mah.%91,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Barış Mah.%56,7
Kırmıt Mah.%57,7
Gölen Mah.%63,5
Ölçektepe Mah.%64,2
Hürriyet Mah.%65,1

Suruç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Suruç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Suruç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %26,9 ile ikinci oldu.

Suruç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Suruç’ta 62.214 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 241 sandıkta kullanıldı.

Suruç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,6, Recep Tayyip Erdoğan %26,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,8 ile önde çıktı.

Suruç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %66,4, AK Parti %22,1, CHP %5,8, İYİ Parti %1,8, MHP %1,0.

Suruç’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Suruç’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Suruç’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Suruç’ta oyların %12,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,8 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Suruç’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Küçükziyaret Mah., Akören Mah., Harmanalan Mah..

Suruç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Suruç’ta etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,3 puan.

Suruç’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Suruç’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Suruç’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Suruç’ta geçersiz oy oranı %6,37 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Suruç’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Suruç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Suruç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Suruç’ta HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Suruç’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Suruç’taki 95 mahallenin 74 tanesinde DEM Parti, 21 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Suruç’un altın sandığı hangisi?

Suruç’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Suruç, Yenişehir Mah., 1217 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,05 puan saptı.

Suruç’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Ekili (%87,2) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıbostancı (%13,2) mahallesinde aldı.

Suruç’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yönlü (%73,8) mahallesinde, en düşük oyu Gölen (%4,4) mahallesinde aldı.

Suruç’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşlıkuyu Mah. (%97,7), en düşük katılım Barış Mah. (%56,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.