Viranşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şanlıurfa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Viranşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Viranşehir’de Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%51,7
2024 katılım
%76,6
yerel seçim
Seçmen
117.031
2024
Sandık
437
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Viranşehir sonuçları Şanlıurfa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıViranşehir, Şanlıurfa · katılım %76,6ViranşehirŞanlıurfaDEM Parti%51,70%24,47AK Parti%25,43%35,37Yeniden Refah%19,56%30,25HÜDA PAR%1,05%1,78CHP%0,79%1,73İYİ Parti%0,43%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurViranşehir, Şanlıurfa · katılım %80,4ViranşehirŞanlıurfaKılıçdaroğlu%52,98%35,94Erdoğan%45,84%62,04Sinan Oğan%0,92%1,66Muharrem İnce%0,27%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurViranşehir, Şanlıurfa · katılım %77,7ViranşehirŞanlıurfaKılıçdaroğlu%50,22%35,05Erdoğan%49,78%64,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiViranşehir, Şanlıurfa · katılım %80,4ViranşehirŞanlıurfaYeşil Sol Parti%47,53%26,59AK Parti%36,26%44,93CHP%5,52%7,90MHP%4,93%9,86Yeniden Refah%1,89%3,13İYİ Parti%1,77%4,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Viranşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Viranşehir’de oyların %25,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 13,6 puan.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti88 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yağızlar Mah.AK Parti → Yeniden Refah96,393,3
Malta Mah.AK Parti → Yeniden Refah85,270,2
Tepedüzü Mah.DEM Parti → Yeniden Refah80,870,9
Binekli Mah.AK Parti → Yeniden Refah73,656,3
Sarıbal Mah.AK Parti → Yeniden Refah73,010,4
Büyükbardakçı Mah.AK Parti → Yeniden Refah69,649,6
Pınarlar Mah.AK Parti → DEM Parti67,135,4
Yolbilen Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,839,1
Yaban Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,98,6
Kucak Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,831,2
Kumçeşme Mah.AK Parti → DEM Parti60,340,2
Kurtulmuş Mah.DEM Parti → AK Parti58,97,5
Güleryüz Mah.AK Parti → DEM Parti58,711,4
Kemerli Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,19,0
Çamurlu Mah.AK Parti → DEM Parti55,040,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%48,3
AK Parti%47,6
HÜDA PAR%1,0
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,6
Selahattin Demirtaş%46,4
Muharrem İnce%4,8
Katılım %81,0
2018 MVMilletvekili
HDP%50,2
AK Parti%41,2
MHP%3,7
Katılım %81,0
2019 YerelYerel
AK Parti%47,4
HDP%46,4
Saadet%3,3
Katılım %83,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,0
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Sinan Oğan%0,9
Katılım %80,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%47,5
AK Parti%36,3
CHP%5,5
Katılım %80,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,2
Recep Tayyip Erdoğan%49,8
Katılım %77,7
2024 YerelYerel
DEM Parti%51,7
AK Parti%25,4
Yeniden Refah%19,6
Katılım %76,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Viranşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abalar Mah.DEM Parti %49,0%95,5
Adaköy Mah.DEM Parti %89,6%103,5
Akkese Mah.AK Parti %80,1%98,7
Akçataş Mah.Yeniden Refah %92,9%94,9
Alakonak Mah.AK Parti %100,0%105,4
Altınbaşak Mah.DEM Parti %62,9%77,1
Anıt Mah.AK Parti %66,9%100,1
Arısu Mah.DEM Parti %83,8%99,7
Arıtır Mah.DEM Parti %98,6%86,3
Aslanbaba Mah.Yeniden Refah %50,6%82,2
Atatürk Mah.DEM Parti %68,7%68,0
Atıcılar Mah.DEM Parti %86,4%96,4
Ayaklı Mah.AK Parti %48,9%94,7
Ayrıdüşen Mah.AK Parti %40,7%90,7
Azadi Mah.DEM Parti %63,9%65,1
Aşağıtınaz Mah.DEM Parti %86,2%93,5
Bahçelievler Mah.DEM Parti %39,1%73,1
Bakımlı Mah.DEM Parti %78,2%66,3
Ballıca Mah.DEM Parti %92,2%92,7
Başaran Mah.DEM Parti %68,2%65,6

Altın sandık

Viranşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Viranşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Arıtır Mah.%98,6
Kadıköy Mah.%97,0
Ballıca Mah.%92,2
En zayıf
Karatepe Mah.%1,7
Yağızlar Mah.%3,0
Çalıcık Mah.%3,4
AK Parti
En güçlü
Akkese Mah.%80,1
Sakalar Mah.%74,6
Yeşilalıç Mah.%73,5
En zayıf
Arıtır Mah.%0,7
Yağızlar Mah.%0,7
Kucak Mah.%0,8
Yeniden Refah
En güçlü
Yağızlar Mah.%96,3
Tepedüzü Mah.%80,8
Büyükbardakçı Mah.%68,7
En zayıf
Arıtır Mah.%0,7
Kadıköy Mah.%0,8
Ballıca Mah.%1,1

Seçime katılım

2024 Yerel%76,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,7 / TR %84,1
2019 Yerel%83,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dedeköy Mah.%100,3
Büyükgörümlü Mah.%100,2
Anıt Mah.%100,1
Işıldar Mah.%100,0
Arısu Mah.%99,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karakuzu Mah.%58,4
Yenişehir Mah.%64,5
Azadi Mah.%65,1
Şırnak Mah.%65,6
Bakımlı Mah.%66,3

Viranşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Viranşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Viranşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu.

Viranşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Viranşehir’de 117.031 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 437 sandıkta kullanıldı.

Viranşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,0, Recep Tayyip Erdoğan %45,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 ile önde çıktı.

Viranşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %47,5, AK Parti %36,3, CHP %5,5, MHP %4,9, Yeniden Refah %1,9.

Viranşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Viranşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Viranşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Viranşehir’de oyların %25,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 13,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Viranşehir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Yağızlar Mah., Malta Mah., Tepedüzü Mah..

Viranşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Viranşehir’de etkin parti sayısı 2,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,3 puan.

Viranşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 9,2 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,3 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 3,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Viranşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Viranşehir’de geçersiz oy oranı %3,96 (Şanlıurfa: %5,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Viranşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Viranşehir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 28 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Viranşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Viranşehir’de BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Viranşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Viranşehir’deki 149 mahallenin 77 tanesinde DEM Parti, 45 tanesinde AK Parti, 27 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Viranşehir’in altın sandığı hangisi?

Viranşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Viranşehir, Yenişehir Mah., 1406 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,53 puan saptı.

Viranşehir’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Arıtır (%98,6) mahallesinde, en düşük oyu Karatepe (%1,7) mahallesinde aldı.

Viranşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akkese (%80,1) mahallesinde, en düşük oyu Arıtır (%0,7) mahallesinde aldı.

Viranşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dedeköy Mah. (%100,3), en düşük katılım Karakuzu Mah. (%58,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şanlıurfa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.