Eruh Seçim Sonuçları

2014–2024 · Siirt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eruh’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %39,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eruh’ta Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,6
2024 katılım
%85,1
yerel seçim
Seçmen
6.821
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eruh sonuçları Siirt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEruh, Siirt · katılım %85,1EruhSiirtAK Parti%53,56%41,11DEM Parti%39,84%45,80CHP%2,68%1,79HÜDA PAR%1,61%2,02İYİ Parti%1,18%0,63Saadet%0,67%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEruh, Siirt · katılım %84,8EruhSiirtKılıçdaroğlu%63,92%56,26Erdoğan%32,49%41,55Sinan Oğan%2,92%1,82Muharrem İnce%0,66%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEruh, Siirt · katılım %80,2EruhSiirtKılıçdaroğlu%64,14%55,44Erdoğan%35,86%44,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEruh, Siirt · katılım %84,8EruhSiirtYeşil Sol Parti%52,03%48,27AK Parti%24,74%35,67CHP%11,18%7,22MHP%6,50%3,65İYİ Parti%1,30%1,43Memleket%0,94%0,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eruh’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eruh’ta oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 9,2 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%52,4
AK Parti%41,7
HÜDA PAR%2,8
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%60,8
Recep Tayyip Erdoğan%31,3
Muharrem İnce%6,1
Katılım %83,2
2018 MVMilletvekili
HDP%63,4
AK Parti%25,1
MHP%4,1
Katılım %83,2
2019 YerelYerel
AK Parti%64,8
HDP%32,6
İYİ Parti%1,8
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,9
Recep Tayyip Erdoğan%32,5
Sinan Oğan%2,9
Katılım %84,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%52,0
AK Parti%24,7
CHP%11,2
Katılım %84,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,1
Recep Tayyip Erdoğan%35,9
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
AK Parti%53,6
DEM Parti%39,8
CHP%2,7
Katılım %85,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eruh’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Dih Mah.AK Parti %65,2%85,7
Fatih Mah.AK Parti %56,3%84,7
Sarıgül Mah.DEM Parti %62,0%84,9

Altın sandık

Eruh’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%85,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dih Mah.%85,7
Sarıgül Mah.%84,9
Fatih Mah.%84,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%84,7
Sarıgül Mah.%84,9
Dih Mah.%85,7

Eruh seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eruh’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eruh’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %39,8 ile ikinci oldu.

Eruh’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eruh’ta 6.821 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Eruh’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,9, Recep Tayyip Erdoğan %32,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,1 ile önde çıktı.

Eruh’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %52,0, AK Parti %24,7, CHP %11,2, MHP %6,5, İYİ Parti %1,3.

Eruh’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eruh’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eruh’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eruh’ta oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,2 puan.

Eruh’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Eruh’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Eruh’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eruh’ta etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 13,7 puan.

Eruh’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eruh’ta geçersiz oy oranı %8,08 (Siirt: %7,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eruh’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eruh’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eruh hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eruh’ta AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Eruh’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eruh’taki 3 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Eruh’un altın sandığı hangisi?

Eruh’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eruh, Fatih Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.

Eruh’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dih Mah. (%85,7), en düşük katılım Fatih Mah. (%84,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Siirt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.