Şirvan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Siirt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şirvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,1 oyla AK Parti kazandı. DEVA %34,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şirvan’da Recep Tayyip Erdoğan %77,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%57,1
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
2.412
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şirvan sonuçları Siirt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞirvan, Siirt · katılım %84,0ŞirvanSiirtAK Parti%57,07%41,11DEVA%34,27%2,40MHP%3,56%0,93HÜDA PAR%1,54%2,02CHP%1,33%1,79İYİ Parti%1,28%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞirvan, Siirt · katılım %80,8ŞirvanSiirtErdoğan%73,40%41,55Kılıçdaroğlu%24,60%56,26Sinan Oğan%1,44%1,82Muharrem İnce%0,56%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞirvan, Siirt · katılım %77,8ŞirvanSiirtErdoğan%77,00%44,56Kılıçdaroğlu%23,00%55,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞirvan, Siirt · katılım %80,8ŞirvanSiirtAK Parti%65,66%35,67Yeşil Sol Parti%18,95%48,27MHP%4,99%3,65CHP%4,26%7,22İYİ Parti%1,91%1,43Yeniden Refah%1,39%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şirvan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şirvan’da oyların %43,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEVA lehine 14,8 puan.

1 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Küfre Mah.AK Parti (aynı)48,53,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,0
BDP%45,5
Saadet%1,0
Katılım %86,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,0
Selahattin Demirtaş%17,3
Muharrem İnce%3,9
Katılım %81,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%70,5
HDP%19,0
MHP%5,2
Katılım %81,6
2019 YerelYerel
AK Parti%52,3
Saadet%43,1
CHP%1,7
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,4
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Sinan Oğan%1,4
Katılım %80,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%65,7
Yeşil Sol Parti%19,0
MHP%5,0
Katılım %80,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,0
Kemal Kılıçdaroğlu%23,0
Katılım %77,8
2024 YerelYerel
AK Parti%57,1
DEVA%34,3
MHP%3,6
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şirvan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağcılar Mah.AK Parti %83,2%71,0
Fatih Mah.AK Parti %85,3%83,1
Küfre Mah.AK Parti %47,2%84,3
Kırtepe Mah.AK Parti %85,4%92,6
Sit Mah.AK Parti %78,7%91,4

Altın sandık

Şirvan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,8 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Küfre Mah.%84,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Küfre Mah.%84,3

Şirvan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şirvan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şirvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,1 oyla AK Parti kazandı. DEVA %34,3 ile ikinci oldu.

Şirvan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şirvan’da 2.412 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Şirvan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,4, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,0 ile önde çıktı.

Şirvan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %65,7, Yeşil Sol Parti %18,9, MHP %5,0, CHP %4,3, İYİ Parti %1,9.

Şirvan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şirvan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şirvan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şirvan’da oyların %43,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEVA lehine 14,8 puan.

Şirvan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Küfre Mah..

Şirvan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şirvan’da etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEVA arasındaki fark 22,8 puan.

Şirvan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şirvan’da geçersiz oy oranı %7,15 (Siirt: %7,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şirvan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şirvan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şirvan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şirvan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Şirvan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şirvan’daki 5 mahallenin 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Şirvan’ın altın sandığı hangisi?

Şirvan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şirvan, Küfre Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Şirvan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Siirt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.