Tillo Seçim Sonuçları

2014–2024 · Siirt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tillo’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %17,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tillo’da Recep Tayyip Erdoğan %82,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%76,8
2024 katılım
%79,0
yerel seçim
Seçmen
1.545
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tillo sonuçları Siirt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTillo, Siirt · katılım %79,0TilloSiirtAK Parti%76,81%41,11DEM Parti%17,66%45,80HÜDA PAR%1,69%2,02CHP%1,34%1,79Saadet%0,89%0,56İYİ Parti%0,89%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTillo, Siirt · katılım %90,0TilloSiirtErdoğan%78,91%41,55Kılıçdaroğlu%19,70%56,26Sinan Oğan%1,05%1,82Muharrem İnce%0,34%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTillo, Siirt · katılım %90,3TilloSiirtErdoğan%82,85%44,56Kılıçdaroğlu%17,15%55,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTillo, Siirt · katılım %90,0TilloSiirtAK Parti%70,53%35,67Yeşil Sol Parti%14,82%48,27MHP%5,07%3,65CHP%4,60%7,22Yeniden Refah%1,92%1,18İYİ Parti%0,94%1,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tillo’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tillo’da oyların %21,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 18,4 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,9
Saadet%38,5
BDP%9,6
Katılım %78,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,3
Selahattin Demirtaş%12,6
Muharrem İnce%2,8
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%79,7
HDP%13,8
MHP%2,8
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%96,0
BTP%1,5
MHP%1,1
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,9
Kemal Kılıçdaroğlu%19,7
Sinan Oğan%1,1
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%70,5
Yeşil Sol Parti%14,8
MHP%5,1
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,9
Kemal Kılıçdaroğlu%17,2
Katılım %90,3
2024 YerelYerel
AK Parti%76,8
DEM Parti%17,7
HÜDA PAR%1,7
Katılım %79,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tillo’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Fakirullah Mah.AK Parti %78,3%78,9
Mücahit Mah.AK Parti %78,8%78,3
Saydanlar Mah.AK Parti %71,0%80,5

Altın sandık

Tillo’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%79,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Saydanlar Mah.%80,5
Fakirullah Mah.%78,9
Mücahit Mah.%78,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mücahit Mah.%78,3
Fakirullah Mah.%78,9
Saydanlar Mah.%80,5

Tillo seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tillo’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tillo’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %76,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %17,7 ile ikinci oldu.

Tillo’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tillo’da 1.545 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Tillo’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,9, Kemal Kılıçdaroğlu %19,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,8 ile önde çıktı.

Tillo’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %70,5, Yeşil Sol Parti %14,8, MHP %5,1, CHP %4,6, Yeniden Refah %1,9.

Tillo’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tillo’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tillo’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tillo’da oyların %21,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 18,4 puan.

Tillo’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Tillo’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Tillo’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tillo’da etkin parti sayısı 1,61; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 59,1 puan.

Tillo’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tillo’da geçersiz oy oranı %8,19 (Siirt: %7,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Tillo’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tillo’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tillo hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tillo’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Tillo’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tillo’daki 3 mahallenin 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tillo’nun altın sandığı hangisi?

Tillo’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tillo, Mücahit Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,69 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,57 puan sapmayla verdi.

Tillo’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Saydanlar Mah. (%80,5), en düşük katılım Mücahit Mah. (%78,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Siirt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.