Ayancık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sinop · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ayancık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla CHP kazandı. MHP %21,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ayancık’ta Recep Tayyip Erdoğan %62,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,2
2024 katılım
%77,8
yerel seçim
Seçmen
9.819
2024
Sandık
34
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ayancık sonuçları Sinop geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAyancık, Sinop · katılım %77,8AyancıkSinopCHP%53,19%36,04MHP%21,18%11,98AK Parti%19,39%34,56Yeniden Refah%2,74%10,06İYİ Parti%1,78%3,00Saadet%1,40%1,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAyancık, Sinop · katılım %85,4AyancıkSinopErdoğan%60,64%58,52Kılıçdaroğlu%34,45%35,46Sinan Oğan%4,25%5,24Muharrem İnce%0,65%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAyancık, Sinop · katılım %83,4AyancıkSinopErdoğan%62,63%61,85Kılıçdaroğlu%37,37%38,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAyancık, Sinop · katılım %85,4AyancıkSinopAK Parti%41,47%42,07CHP%26,32%25,44MHP%13,73%8,94İYİ Parti%7,28%9,49BBP%1,87%4,47Yeniden Refah%1,58%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ayancık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ayancık’ta oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 7,6 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,7
CHP%39,9
MHP%8,5
Katılım %83,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,8
Muharrem İnce%31,7
Meral Akşener%5,9
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,1
CHP%27,0
İYİ Parti%6,1
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%36,3
MHP%7,6
Katılım %83,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,6
Kemal Kılıçdaroğlu%34,5
Sinan Oğan%4,3
Katılım %85,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,5
CHP%26,3
MHP%13,7
Katılım %85,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Kemal Kılıçdaroğlu%37,4
Katılım %83,4
2024 YerelYerel
CHP%53,2
MHP%21,2
AK Parti%19,4
Katılım %77,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ayancık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Beşiktaş Mah.CHP %50,9%86,2
Cevizli Mah.CHP %53,5%77,9
Denizciler Mah.CHP %81,4%91,7
Yalı Mah.CHP %52,2%74,0
Çayiçi Mah.CHP %53,5%79,5

Altın sandık

Ayancık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ayancık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çayiçi Mah.%53,5
Cevizli Mah.%53,5
Yalı Mah.%52,2
En zayıf
Beşiktaş Mah.%50,9
Yalı Mah.%52,2
Cevizli Mah.%53,5
MHP
En güçlü
Beşiktaş Mah.%23,7
Cevizli Mah.%21,7
Yalı Mah.%20,8
En zayıf
Çayiçi Mah.%19,7
Yalı Mah.%20,8
Cevizli Mah.%21,7
AK Parti
En güçlü
Yalı Mah.%21,3
Çayiçi Mah.%20,1
Cevizli Mah.%19,0
En zayıf
Beşiktaş Mah.%16,6
Cevizli Mah.%19,0
Çayiçi Mah.%20,1

Seçime katılım

2024 Yerel%77,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,4 / TR %84,1
2019 Yerel%83,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beşiktaş Mah.%86,2
Çayiçi Mah.%79,5
Cevizli Mah.%77,9
Yalı Mah.%74,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yalı Mah.%74,0
Cevizli Mah.%77,9
Çayiçi Mah.%79,5
Beşiktaş Mah.%86,2

Ayancık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ayancık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ayancık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla CHP kazandı. MHP %21,2 ile ikinci oldu.

Ayancık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ayancık’ta 9.819 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.

Ayancık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,6, Kemal Kılıçdaroğlu %34,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,6 ile önde çıktı.

Ayancık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,5, CHP %26,3, MHP %13,7, İYİ Parti %7,3, BBP %1,9.

Ayancık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ayancık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ayancık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayancık’ta oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,6 puan.

Ayancık’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayancık’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ayancık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ayancık’ta etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 32,0 puan.

Ayancık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ayancık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ayancık’ta geçersiz oy oranı %4,4 (Sinop: %4,8). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Ayancık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ayancık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ayancık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ayancık’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Ayancık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ayancık’taki 5 mahallenin 5 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ayancık’ın altın sandığı hangisi?

Ayancık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ayancık, Çayiçi Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,33 puan sapmayla verdi.

Ayancık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çayiçi (%53,5) mahallesinde, en düşük oyu Beşiktaş (%50,9) mahallesinde aldı.

Ayancık’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Beşiktaş (%23,7) mahallesinde, en düşük oyu Çayiçi (%19,7) mahallesinde aldı.

Ayancık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beşiktaş Mah. (%86,2), en düşük katılım Yalı Mah. (%74,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sinop il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.