Boyabat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sinop · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Boyabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,7 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %26,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Boyabat’ta Recep Tayyip Erdoğan %72,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%37,7
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
20.465
2024
Sandık
62
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Boyabat sonuçları Sinop geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBoyabat, Sinop · katılım %81,6BoyabatSinopYeniden Refah%37,74%10,06MHP%25,99%11,98AK Parti%24,81%34,56CHP%5,60%36,04İYİ Parti%3,48%3,00Saadet%1,80%1,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBoyabat, Sinop · katılım %88,4BoyabatSinopErdoğan%67,92%58,52Kılıçdaroğlu%25,35%35,46Sinan Oğan%5,86%5,24Muharrem İnce%0,87%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBoyabat, Sinop · katılım %86,0BoyabatSinopErdoğan%72,30%61,85Kılıçdaroğlu%27,70%38,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBoyabat, Sinop · katılım %88,4BoyabatSinopAK Parti%49,01%42,07CHP%17,10%25,44MHP%11,51%8,94İYİ Parti%8,57%9,49Yeniden Refah%4,00%2,25BBP%3,27%4,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Boyabat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Boyabat’ta oyların %57,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 9,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → MHP59,91,6
Yıldız Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,110,0
Gökdere Mah.AK Parti → Yeniden Refah59,014,3
Kumluk Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah58,913,5
Camiikebir Mah.AK Parti → Yeniden Refah58,311,3
Sefa Mah.AK Parti → MHP57,50,2
Zincirlikuyu Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah57,421,6
Çamlıca Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,913,0
Esentepe Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,86,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,0
MHP%42,6
CHP%3,6
Katılım %87,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Muharrem İnce%17,5
Meral Akşener%8,6
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,9
CHP%13,6
MHP%9,6
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
AK Parti%51,2
İYİ Parti%40,3
MHP%7,4
Katılım %84,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,9
Kemal Kılıçdaroğlu%25,4
Sinan Oğan%5,9
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,0
CHP%17,1
MHP%11,5
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Kemal Kılıçdaroğlu%27,7
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%37,7
MHP%26,0
AK Parti%24,8
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Boyabat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camiikebir Mah.Yeniden Refah %37,0%83,1
Esentepe Mah.Yeniden Refah %38,8%85,7
Gökdere Mah.Yeniden Refah %39,1%81,6
Kumluk Mah.Yeniden Refah %39,9%80,5
Sefa Mah.MHP %36,2%91,3
Yeni Mah.MHP %34,2%81,0
Yıldız Mah.Yeniden Refah %37,7%81,1
Zincirlikuyu Mah.Yeniden Refah %43,1%76,5
Çamlıca Mah.Yeniden Refah %38,0%77,6

Altın sandık

Boyabat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Boyabat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Zincirlikuyu Mah.%43,1
Kumluk Mah.%39,9
Gökdere Mah.%39,1
En zayıf
Yeni Mah.%32,5
Sefa Mah.%36,0
Camiikebir Mah.%37,0
MHP
En güçlü
Sefa Mah.%36,2
Yeni Mah.%34,2
Yıldız Mah.%27,7
En zayıf
Esentepe Mah.%20,4
Zincirlikuyu Mah.%21,5
Çamlıca Mah.%23,3
AK Parti
En güçlü
Esentepe Mah.%32,7
Camiikebir Mah.%25,7
Çamlıca Mah.%25,0
En zayıf
Zincirlikuyu Mah.%19,9
Yeni Mah.%21,3
Kumluk Mah.%21,6

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%84,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sefa Mah.%91,3
Esentepe Mah.%85,7
Camiikebir Mah.%83,1
Gökdere Mah.%81,6
Yıldız Mah.%81,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zincirlikuyu Mah.%76,5
Çamlıca Mah.%77,6
Kumluk Mah.%80,5
Yeni Mah.%81,0
Yıldız Mah.%81,1

Boyabat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Boyabat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Boyabat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,7 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %26,0 ile ikinci oldu.

Boyabat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Boyabat’ta 20.465 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 62 sandıkta kullanıldı.

Boyabat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9, Kemal Kılıçdaroğlu %25,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,3 ile önde çıktı.

Boyabat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,0, CHP %17,1, MHP %11,5, İYİ Parti %8,6, Yeniden Refah %4,0.

Boyabat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Boyabat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Boyabat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Boyabat’ta oyların %57,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 9,6 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Boyabat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Yıldız Mah., Gökdere Mah..

Boyabat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Boyabat’ta etkin parti sayısı 3,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 11,7 puan.

Boyabat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Boyabat’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Boyabat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Boyabat’ta geçersiz oy oranı %5,53 (Sinop: %4,8). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Boyabat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Boyabat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Boyabat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Boyabat’ta AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Boyabat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Boyabat’taki 9 mahallenin 7 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Boyabat’ın altın sandığı hangisi?

Boyabat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Boyabat, Yıldız Mah., 1052 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.

Boyabat’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Zincirlikuyu (%43,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%32,5) mahallesinde aldı.

Boyabat’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Sefa (%36,2) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%20,4) mahallesinde aldı.

Boyabat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sefa Mah. (%91,3), en düşük katılım Zincirlikuyu Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sinop il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.