Türkeli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sinop · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Türkeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Türkeli’de Recep Tayyip Erdoğan %80,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,2
2024 katılım
%80,8
yerel seçim
Seçmen
5.087
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Türkeli sonuçları Sinop geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTürkeli, Sinop · katılım %80,8TürkeliSinopAK Parti%51,24%34,56MHP%30,69%11,98CHP%14,39%36,04Yeniden Refah%3,04%10,06Saadet%0,46%1,08BTP%0,18%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTürkeli, Sinop · katılım %82,9TürkeliSinopErdoğan%76,60%58,52Kılıçdaroğlu%18,05%35,46Sinan Oğan%4,55%5,24Muharrem İnce%0,80%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTürkeli, Sinop · katılım %81,9TürkeliSinopErdoğan%80,11%61,85Kılıçdaroğlu%19,89%38,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTürkeli, Sinop · katılım %82,9TürkeliSinopAK Parti%47,12%42,07MHP%22,66%8,94CHP%12,24%25,44İYİ Parti%6,38%9,49Yeniden Refah%2,55%2,25BBP%2,34%4,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Türkeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Türkeli’de oyların %17,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 1,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%54,8
AK Parti%43,6
Saadet%1,4
Katılım %87,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,3
Muharrem İnce%13,6
Meral Akşener%4,8
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%72,0
CHP%11,2
MHP%7,6
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
AK Parti%61,1
MHP%37,1
DSP%1,0
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,6
Kemal Kılıçdaroğlu%18,1
Sinan Oğan%4,6
Katılım %82,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
MHP%22,7
CHP%12,2
Katılım %82,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,1
Kemal Kılıçdaroğlu%19,9
Katılım %81,9
2024 YerelYerel
AK Parti%51,2
MHP%30,7
CHP%14,4
Katılım %80,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Türkeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Gemiyanı Mah.AK Parti %52,6%79,5
Güzelyurt Mah.AK Parti %52,1%81,9
Tümerkan Mah.AK Parti %48,3%80,2
Yali Mah.AK Parti %51,7%86,4

Altın sandık

Türkeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%80,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%81,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güzelyurt Mah.%81,9
Tümerkan Mah.%80,2
Gemiyanı Mah.%79,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gemiyanı Mah.%79,5
Tümerkan Mah.%80,2
Güzelyurt Mah.%81,9

Türkeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Türkeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Türkeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,7 ile ikinci oldu.

Türkeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Türkeli’de 5.087 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Türkeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,6, Kemal Kılıçdaroğlu %18,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,1 ile önde çıktı.

Türkeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,1, MHP %22,7, CHP %12,2, İYİ Parti %6,4, Yeniden Refah %2,5.

Türkeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Türkeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Türkeli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Türkeli’de oyların %17,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,7 puan.

Türkeli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Türkeli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Türkeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Türkeli’de etkin parti sayısı 2,64; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 20,6 puan.

Türkeli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Türkeli’de geçersiz oy oranı %5,67 (Sinop: %4,8). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Türkeli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Türkeli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Türkeli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Türkeli’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Türkeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Türkeli’deki 4 mahallenin 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Türkeli’nin altın sandığı hangisi?

Türkeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Türkeli, Gemiyanı Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,56 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,57 puan sapmayla verdi.

Türkeli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güzelyurt Mah. (%81,9), en düşük katılım Gemiyanı Mah. (%79,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sinop il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.