Cizre Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Cizre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %19,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Cizre’de Kemal Kılıçdaroğlu %83,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%72,9
2024 katılım
%74,1
yerel seçim
Seçmen
83.600
2024
Sandık
251
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Cizre sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCizre, Şırnak · katılım %74,1CizreŞırnakDEM Parti%72,88%54,17AK Parti%19,10%28,05HÜDA PAR%3,40%2,12CHP%1,57%4,28Zafer Partisi%0,92%0,89Yeniden Refah%0,65%2,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCizre, Şırnak · katılım %85,7CizreŞırnakKılıçdaroğlu%83,20%75,07Erdoğan%14,80%21,94Sinan Oğan%1,77%2,61Muharrem İnce%0,24%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCizre, Şırnak · katılım %80,8CizreŞırnakKılıçdaroğlu%83,68%76,07Erdoğan%16,32%23,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCizre, Şırnak · katılım %85,7CizreŞırnakYeşil Sol Parti%76,76%63,65AK Parti%12,95%20,83CHP%5,19%8,17MHP%1,31%2,34Zafer Partisi%0,82%1,21İYİ Parti%0,77%1,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Cizre’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Cizre’de oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 3,7 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ali Bey Mah.DEM Parti → AK Parti21,210,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%81,6
AK Parti%9,3
HÜDA PAR%5,5
Katılım %85,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%81,6
Recep Tayyip Erdoğan%13,9
Muharrem İnce%3,3
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
HDP%82,2
AK Parti%9,9
HÜDA PAR%2,8
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
HDP%78,5
AK Parti%17,4
CHP%2,7
Katılım %80,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,2
Recep Tayyip Erdoğan%14,8
Sinan Oğan%1,8
Katılım %85,7
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%76,8
AK Parti%13,0
CHP%5,2
Katılım %85,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,7
Recep Tayyip Erdoğan%16,3
Katılım %80,8
2024 YerelYerel
DEM Parti%72,9
AK Parti%19,1
HÜDA PAR%3,4
Katılım %74,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Cizre’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ali Bey Mah.AK Parti %49,5%73,2
Caferi Sadik Mah.DEM Parti %80,9%76,4
Catal Mah.DEM Parti %67,6%57,0
Cudi Mah.DEM Parti %84,4%75,3
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %71,8%75,2
Dağ Kapı Mah.DEM Parti %54,1%66,9
Dicle Mah.DEM Parti %54,2%68,9
Dirsekli Mah.DEM Parti %72,4%78,1
Fatih Mah.DEM Parti %81,0%80,2
Kale Mah.AK Parti %55,6%70,7
Konak Mah.DEM Parti %73,9%71,9
Kurtulus Mah.DEM Parti %81,0%87,6
Kustepe Mah.DEM Parti %73,1%93,6
Nur Mah.DEM Parti %87,8%78,6
Sur Mah.DEM Parti %79,6%72,6
Vatan Mah.DEM Parti %79,5%74,5
Yafes Mah.DEM Parti %72,4%73,3
Şah Mah.DEM Parti %47,3%66,6

Altın sandık

Cizre’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Cizre’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Nur Mah.%87,8
Cudi Mah.%84,4
Fatih Mah.%81,0
En zayıf
Kale Mah.%32,1
Ali Bey Mah.%38,9
Şah Mah.%47,3
AK Parti
En güçlü
Kale Mah.%55,6
Ali Bey Mah.%49,5
Şah Mah.%40,6
En zayıf
Fatih Mah.%7,9
Nur Mah.%8,0
Vatan Mah.%9,4

Seçime katılım

2024 Yerel%74,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kurtulus Mah.%87,6
Fatih Mah.%80,2
Nur Mah.%78,6
Dirsekli Mah.%78,1
Caferi Sadik Mah.%76,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şah Mah.%66,6
Dağ Kapı Mah.%66,9
Dicle Mah.%68,9
Kale Mah.%70,7
Konak Mah.%71,9

Cizre seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Cizre’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Cizre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %19,1 ile ikinci oldu.

Cizre’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Cizre’de 83.600 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 251 sandıkta kullanıldı.

Cizre’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,2, Recep Tayyip Erdoğan %14,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,7 ile önde çıktı.

Cizre’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %76,8, AK Parti %12,9, CHP %5,2, MHP %1,3, Zafer Partisi %0,8.

Cizre’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Cizre’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 26,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Cizre’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Cizre’de oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Cizre’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Ali Bey Mah..

Cizre’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Cizre’de etkin parti sayısı 1,76; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 53,8 puan.

Cizre’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 16,6 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 14,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Cizre’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Cizre’de geçersiz oy oranı %5,86 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Cizre’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Cizre’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Cizre hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Cizre’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Cizre’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Cizre’deki 18 mahallenin 16 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Cizre’nin altın sandığı hangisi?

Cizre’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Cizre, Yafes Mah., 1242 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Cizre’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Nur (%87,8) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%32,0) mahallesinde aldı.

Cizre’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kale (%55,6) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%7,9) mahallesinde aldı.

Cizre’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurtulus Mah. (%87,6), en düşük katılım Şah Mah. (%66,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şırnak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.