İdil Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İdil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İdil’de Kemal Kılıçdaroğlu %74,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İdil sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İdil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İdil’de oyların %6,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 0,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Aşağı Mah. | Cumhur İttifakı → DEM Parti | 23,5 | 20,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İdil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atakent Mah. | DEM Parti %66,3 | %66,2 |
| Aşağı Mah. | DEM Parti %52,3 | %68,9 |
| Dicle Mah. | AK Parti %62,4 | %82,3 |
| Firat Mah. | DEM Parti %71,0 | %82,5 |
| Samil Mah. | CHP %50,2 | %88,6 |
| Temel Mah. | CHP %54,5 | %79,7 |
| Turgut Özal Mah. | DEM Parti %75,6 | %61,9 |
| Yeni Mah. | DEM Parti %78,8 | %61,5 |
| Yukarı Mah. | DEM Parti %66,2 | %68,1 |
Altın sandık
İdil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İdil’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İdil seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İdil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İdil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,3 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,0 ile ikinci oldu.
İdil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İdil’de 18.795 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 57 sandıkta kullanıldı.
İdil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,3, Recep Tayyip Erdoğan %22,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,7 ile önde çıktı.
İdil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %68,7, AK Parti %21,8, CHP %4,9, MHP %1,0, İYİ Parti %0,9.
İdil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İdil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İdil’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İdil’de oyların %6,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 0,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
İdil’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağı Mah..
İdil’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İdil’de etkin parti sayısı 1,82; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 51,3 puan.
İdil’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 9,8 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 6,4 puan daha yüksek; HÜDA PAR oyu ortalama 1,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
İdil’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İdil’de geçersiz oy oranı %7,94 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
İdil’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İdil’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
İdil hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İdil’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
İdil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İdil’deki 9 mahallenin 6 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
İdil’in altın sandığı hangisi?
İdil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İdil, Yukarı Mah., 1054 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.
İdil’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yeni (%78,8) mahallesinde, en düşük oyu Dicle (%35,0) mahallesinde aldı.
İdil’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dicle (%62,4) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%13,5) mahallesinde aldı.
İdil’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %64,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Samil Mah. (%88,6), en düşük katılım Yeni Mah. (%61,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.