Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %41,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %65,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 10,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gündoğdu Mah. | AK Parti → DEM Parti | 20,4 | 32,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atatürk Mah. | AK Parti %53,6 | %77,9 |
| Aydınlıkevler Mah. | AK Parti %57,5 | %82,9 |
| Bahçelievler Mah. | DEM Parti %48,1 | %82,7 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %60,1 | %84,2 |
| Dicle Mah. | AK Parti %47,1 | %84,1 |
| Gazi Paşa Mah. | DEM Parti %47,5 | %84,7 |
| Gündoğdu Mah. | DEM Parti %62,0 | %82,6 |
| Sirnak Ceza Infaz Kurumu Mah. | DEM Parti %73,9 | %92,5 |
| Vakıfkent Mah. | DEM Parti %51,7 | %81,0 |
| Yeni Mah. | AK Parti %50,8 | %84,2 |
| Yeşilyurt Mah. | AK Parti %53,5 | %72,0 |
| İsmet Paşa Mah. | AK Parti %59,3 | %84,9 |
| Şehrinuh Mah. | AK Parti %50,0 | %81,7 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %41,2 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 49.987 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 155 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,0, Recep Tayyip Erdoğan %32,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,1 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %48,0, AK Parti %33,4, CHP %7,4, MHP %4,7, Zafer Partisi %1,9.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Gündoğdu Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,5; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 6,6 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,66 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 13 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Bahçelievler Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Gündoğdu (%29,7) mahallesinde aldı.
Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Gündoğdu (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilyurt (%22,9) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmet Paşa Mah. (%84,9), en düşük katılım Yeşilyurt Mah. (%72,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.