Uludere Seçim Sonuçları

2014–2024 · Şırnak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Uludere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %45,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uludere’de Kemal Kılıçdaroğlu %73,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,6
2024 katılım
%71,9
yerel seçim
Seçmen
8.391
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Uludere sonuçları Şırnak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUludere, Şırnak · katılım %71,9UludereŞırnakAK Parti%47,63%28,05DEM Parti%45,75%54,17Zafer Partisi%3,62%0,89CHP%2,52%4,28BTP%0,25%0,48HÜDA PAR%0,23%2,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUludere, Şırnak · katılım %78,4UludereŞırnakKılıçdaroğlu%73,10%75,07Erdoğan%23,94%21,94Sinan Oğan%2,69%2,61Muharrem İnce%0,27%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUludere, Şırnak · katılım %72,9UludereŞırnakKılıçdaroğlu%73,05%76,07Erdoğan%26,95%23,93Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUludere, Şırnak · katılım %78,4UludereŞırnakYeşil Sol Parti%58,37%63,65AK Parti%23,69%20,83CHP%9,40%8,17MHP%2,48%2,34Zafer Partisi%1,49%1,21İYİ Parti%1,47%1,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Uludere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Uludere’de oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 12,0 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Özelli Mah.AK Parti → DEM Parti28,422,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%78,5
AK Parti%16,7
BBP%2,7
Katılım %77,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%67,9
Recep Tayyip Erdoğan%22,6
Muharrem İnce%8,1
Katılım %81,5
2018 MVMilletvekili
HDP%70,0
AK Parti%18,9
MHP%4,4
Katılım %81,5
2019 YerelYerel
AK Parti%59,0
HDP%33,1
CHP%7,5
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,1
Recep Tayyip Erdoğan%23,9
Sinan Oğan%2,7
Katılım %78,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%58,4
AK Parti%23,7
CHP%9,4
Katılım %78,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,1
Recep Tayyip Erdoğan%27,0
Katılım %72,9
2024 YerelYerel
AK Parti%47,6
DEM Parti%45,8
Zafer Partisi%3,6
Katılım %71,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Uludere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayyildiz Mah.AK Parti %54,4%89,9
Ayyildiz Mah.AK Parti %65,2%84,3
Baskaya Mah.Yeniden Refah %61,2%86,0
Bulakbaşı Mah.AK Parti %67,0%86,7
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %49,0%59,6
Gazi Mah.Yeniden Refah %48,6%86,3
Gunesli Mah.AK Parti %100,0%67,6
Gündoğdu Mah.AK Parti %57,4%76,7
Küçükçay Mah.AK Parti %63,4%76,6
Kılaban Mah.AK Parti %51,3%66,8
Pinarbasi Mah.AK Parti %58,1%86,1
Sehan Mah.AK Parti %100,0%68,4
Tanin Mah.AK Parti %90,4%82,6
Yenisehir Mah.AK Parti %66,7%82,0
Yeşilyova Mah.DEM Parti %76,3%72,3
Yildiz Mah.AK Parti %100,0%46,0
Ödül Mah.DEM Parti %67,7%75,6
Özelli Mah.DEM Parti %60,4%80,8

Altın sandık

Uludere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Uludere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gunesli Mah.%100,0
Sehan Mah.%100,0
Yildiz Mah.%100,0
En zayıf
Yeşilyova Mah.%22,8
Ödül Mah.%31,2
Baskaya Mah.%31,3
DEM Parti
En güçlü
Yeşilyova Mah.%76,3
Ödül Mah.%67,7
Gündoğdu Mah.%40,3
En zayıf
Ayyildiz Mah.%5,3
Gazi Mah.%6,1
Baskaya Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%71,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%72,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ayyildiz Mah.%89,9
Bulakbaşı Mah.%86,7
Gazi Mah.%86,3
Pinarbasi Mah.%86,1
Baskaya Mah.%86,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yildiz Mah.%46,0
Cumhuriyet Mah.%59,6
Kılaban Mah.%66,8
Gunesli Mah.%67,6
Sehan Mah.%68,4

Uludere seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Uludere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Uludere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %45,8 ile ikinci oldu.

Uludere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Uludere’de 8.391 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Uludere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,1, Recep Tayyip Erdoğan %23,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,0 ile önde çıktı.

Uludere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %58,4, AK Parti %23,7, CHP %9,4, MHP %2,5, Zafer Partisi %1,5.

Uludere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Uludere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Uludere’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Uludere’de oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 12,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Uludere’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Özelli Mah..

Uludere’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Uludere’de etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 1,9 puan.

Uludere’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Uludere’de geçersiz oy oranı %6,73 (Şırnak: %6,21). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Uludere’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uludere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Uludere hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uludere’de AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Uludere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Uludere’deki 18 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Uludere’nin altın sandığı hangisi?

Uludere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Uludere, Kılaban Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,1 puan saptı.

Uludere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gunesli (%100,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilyova (%22,8) mahallesinde aldı.

Uludere’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yeşilyova (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Ayyildiz (%5,3) mahallesinde aldı.

Uludere’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayyildiz Mah. (%89,9), en düşük katılım Yildiz Mah. (%46,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Şırnak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.