Çerkezköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çerkezköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çerkezköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,3
2024 katılım
%73,8
yerel seçim
Seçmen
148.485
2024
Sandık
436
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çerkezköy sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇerkezköy, Tekirdağ · katılım %73,8ÇerkezköyTekirdağCHP%44,29%47,20AK Parti%34,52%32,42DEM Parti%8,94%3,02İYİ Parti%4,20%6,18Yeniden Refah%3,15%4,19Zafer Partisi%1,76%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇerkezköy, Tekirdağ · katılım %90,3ÇerkezköyTekirdağErdoğan%46,99%39,02Kılıçdaroğlu%46,98%55,44Sinan Oğan%5,67%5,04Muharrem İnce%0,36%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇerkezköy, Tekirdağ · katılım %86,4ÇerkezköyTekirdağKılıçdaroğlu%50,99%59,33Erdoğan%49,01%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇerkezköy, Tekirdağ · katılım %90,3ÇerkezköyTekirdağAK Parti%34,50%30,14CHP%25,54%36,44Yeşil Sol Parti%12,83%6,09MHP%8,19%6,27İYİ Parti%7,29%11,35Zafer Partisi%2,94%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çerkezköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çerkezköy’de oyların %17,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,1 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%41,0
AK Parti%38,0
MHP%11,9
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,2
Muharrem İnce%34,7
Selahattin Demirtaş%9,2
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,9
CHP%26,8
MHP%12,1
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
CHP%50,2
AK Parti%44,7
HDP%3,0
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Sinan Oğan%5,7
Katılım %90,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,5
CHP%25,5
Yeşil Sol Parti%12,8
Katılım %90,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,0
Recep Tayyip Erdoğan%49,0
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
CHP%44,3
AK Parti%34,5
DEM Parti%8,9
Katılım %73,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çerkezköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağlık Mah.AK Parti %39,7%74,0
Cumhuriyet Mah.CHP %63,0%76,2
Fatih Mah.AK Parti %43,6%72,8
Fevzi Paşa Mah.CHP %47,9%78,1
Gazi Mustafa Kemalpaşa Mah.CHP %58,5%75,4
Gazi Osman Paşa Mah.CHP %60,9%77,8
Kızılpınar Atatürk Mah.AK Parti %34,3%68,5
Kızılpınar Gültepe Mah.DEM Parti %31,5%69,7
Kızılpınar Namık Kemal Mah.DEM Parti %34,8%72,2
Veliköy Mah.AK Parti %46,6%72,8
Yıldırım Beyazıt Mah.CHP %44,0%75,8
İstasyon Mah.CHP %45,0%73,6

Altın sandık

Çerkezköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çerkezköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%63,0
Gazi Osman Paşa Mah.%60,9
Gazi Mustafa Kemalpaşa Mah.%58,5
En zayıf
Kızılpınar Namık Kemal Mah.%24,4
Kızılpınar Gültepe Mah.%28,9
Kızılpınar Atatürk Mah.%32,8
AK Parti
En güçlü
Veliköy Mah.%46,6
Fatih Mah.%43,6
Bağlık Mah.%39,7
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%22,5
Gazi Osman Paşa Mah.%26,5
Gazi Mustafa Kemalpaşa Mah.%27,7
DEM Parti
En güçlü
Kızılpınar Namık Kemal Mah.%34,8
Kızılpınar Gültepe Mah.%31,5
Kızılpınar Atatürk Mah.%21,1
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%1,4
Gazi Osman Paşa Mah.%1,5
Gazi Mustafa Kemalpaşa Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%73,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fevzi Paşa Mah.%78,1
Gazi Osman Paşa Mah.%77,8
Cumhuriyet Mah.%76,2
Yıldırım Beyazıt Mah.%75,8
Gazi Mustafa Kemalpaşa Mah.%75,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kızılpınar Atatürk Mah.%68,5
Kızılpınar Gültepe Mah.%69,7
Kızılpınar Namık Kemal Mah.%72,2
Fatih Mah.%72,8
Veliköy Mah.%72,8

Çerkezköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çerkezköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çerkezköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,5 ile ikinci oldu.

Çerkezköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çerkezköy’de 148.485 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 436 sandıkta kullanıldı.

Çerkezköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,0, Kemal Kılıçdaroğlu %47,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 ile önde çıktı.

Çerkezköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,5, CHP %25,5, Yeşil Sol Parti %12,8, MHP %8,2, İYİ Parti %7,3.

Çerkezköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çerkezköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çerkezköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çerkezköy’de oyların %17,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,1 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Çerkezköy’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çerkezköy’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çerkezköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çerkezköy’de etkin parti sayısı 3,06; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,8 puan.

Çerkezköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 14,9 puan daha yüksek; DEM Parti oyu ortalama 13,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çerkezköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çerkezköy’de geçersiz oy oranı %4,79 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.

Çerkezköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çerkezköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çerkezköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çerkezköy’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Çerkezköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çerkezköy’deki 12 mahallenin 6 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Çerkezköy’ün altın sandığı hangisi?

Çerkezköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çerkezköy, Fevzi Paşa Mah., 1112 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.

Çerkezköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Kızılpınar Namık Kemal (%24,4) mahallesinde aldı.

Çerkezköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Veliköy (%46,6) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%22,4) mahallesinde aldı.

Çerkezköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fevzi Paşa Mah. (%78,0), en düşük katılım Kızılpınar Atatürk Mah. (%68,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.