Çorlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Tekirdağ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çorlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çorlu’da Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,7
2024 katılım
%74,0
yerel seçim
Seçmen
220.535
2024
Sandık
648
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çorlu sonuçları Tekirdağ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇorlu, Tekirdağ · katılım %74,0ÇorluTekirdağCHP%48,69%47,20AK Parti%32,04%32,42İYİ Parti%6,92%6,18DEM Parti%4,03%3,02Zafer Partisi%3,40%2,01Yeniden Refah%2,76%4,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇorlu, Tekirdağ · katılım %90,3ÇorluTekirdağKılıçdaroğlu%60,55%55,44Erdoğan%33,99%39,02Sinan Oğan%5,02%5,04Muharrem İnce%0,44%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇorlu, Tekirdağ · katılım %87,1ÇorluTekirdağKılıçdaroğlu%64,49%59,33Erdoğan%35,51%40,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇorlu, Tekirdağ · katılım %90,3ÇorluTekirdağCHP%41,61%36,44AK Parti%27,35%30,14İYİ Parti%11,49%11,35Yeşil Sol Parti%5,83%6,09MHP%4,12%6,27Zafer Partisi%2,44%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çorlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çorlu’da oyların %11,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,8 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumhuriyet Mah.CHP → AK Parti25,50,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%35,0
MHP%9,4
Katılım %89,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%53,0
Recep Tayyip Erdoğan%35,9
Meral Akşener%6,3
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
CHP%42,5
AK Parti%30,0
İYİ Parti%12,3
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
CHP%50,9
AK Parti%39,8
İYİ Parti%4,6
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,6
Recep Tayyip Erdoğan%34,0
Sinan Oğan%5,0
Katılım %90,3
2023 MVMilletvekili
CHP%41,6
AK Parti%27,4
İYİ Parti%11,5
Katılım %90,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,5
Recep Tayyip Erdoğan%35,5
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
CHP%48,7
AK Parti%32,0
İYİ Parti%6,9
Katılım %74,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çorlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alipaşa Mah.CHP %53,9%77,0
Cemaliye Mah.AK Parti %41,4%68,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %31,7%80,4
Deregündüzlü Mah.CHP %61,6%101,2
Esentepe Mah.CHP %62,3%75,8
Hatip Mah.CHP %40,7%69,0
Havuzlar Mah.CHP %48,4%72,2
Hürriyet Mah.CHP %56,6%77,5
Hıdırağa Mah.CHP %40,3%69,0
Kazımiye Mah.CHP %54,0%73,8
Kemalettin Mah.AK Parti %44,8%72,2
Maksutlu Mah.CHP %43,9%86,4
Muhittin Mah.CHP %52,2%74,7
Nusratiye Mah.AK Parti %43,9%74,8
Reşadiye Mah.CHP %47,4%72,8
Rumeli Mah.CHP %45,5%74,3
Sarılar Mah.CHP %70,9%91,2
Seymen Mah.AK Parti %44,0%89,8
Silahtarağa Mah.AK Parti %59,1%84,0
Türkgücü Mah.CHP %63,6%84,3

Altın sandık

Çorlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çorlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sarılar Mah.%70,9
Türkgücü Mah.%63,6
Yenice Mah.%63,6
En zayıf
Silahtarağa Mah.%19,4
Kemalettin Mah.%31,3
Cumhuriyet Mah.%31,7
AK Parti
En güçlü
Silahtarağa Mah.%59,1
Kemalettin Mah.%44,8
Seymen Mah.%44,0
En zayıf
Sarılar Mah.%12,1
Türkgücü Mah.%20,4
Esentepe Mah.%21,1
İYİ Parti
En güçlü
Şahpaz Mah.%16,3
Önerler Mah.%14,4
Sarılar Mah.%11,2
En zayıf
Silahtarağa Mah.%2,9
Yenice Mah.%3,1
Cumhuriyet Mah.%3,6

Seçime katılım

2024 Yerel%74,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sarılar Mah.%91,2
Seymen Mah.%89,8
Türkgücü Mah.%84,3
Şahpaz Mah.%84,2
Silahtarağa Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cemaliye Mah.%68,7
Hatip Mah.%69,0
Hıdırağa Mah.%69,0
Şeyhsinan Mah.%72,1
Kemalettin Mah.%72,2

Çorlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çorlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çorlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu.

Çorlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çorlu’da 220.535 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 648 sandıkta kullanıldı.

Çorlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,5, Recep Tayyip Erdoğan %34,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 ile önde çıktı.

Çorlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,6, AK Parti %27,4, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %5,8, MHP %4,1.

Çorlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çorlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çorlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çorlu’da oyların %11,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,8 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çorlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah..

Çorlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çorlu’da etkin parti sayısı 2,87; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,6 puan.

Çorlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çorlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çorlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çorlu’da geçersiz oy oranı %3,57 (Tekirdağ: %4,19). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.

Çorlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çorlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çorlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çorlu’da CHP 5 kez birinci oldu.

Çorlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çorlu’daki 26 mahallenin 20 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çorlu’nun altın sandığı hangisi?

Çorlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çorlu, Reşadiye Mah., 2185 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Çorlu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sarılar (%70,9) mahallesinde, en düşük oyu Silahtarağa (%19,4) mahallesinde aldı.

Çorlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Silahtarağa (%59,1) mahallesinde, en düşük oyu Sarılar (%12,1) mahallesinde aldı.

Çorlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sarılar Mah. (%91,2), en düşük katılım Cemaliye Mah. (%68,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Tekirdağ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.